Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|
aktualizacja

Roman Polański OSTATECZNIE WYRZUCONY z Francuskiej Akademii Filmowej!

94
Podziel się:

Chociaż jeszcze we wrześniu reżyser otrzymał status honorowego członka Zgromadzenia Generalnego Akademii, teraz podjęto decyzję o usunięciu go z gremium instytucji wraz z 17 innymi filmowcami.

Roman Polański OSTATECZNIE WYRZUCONY z Francuskiej Akademii Filmowej!
Roman Polański wyrzucony z Francuskiej Akademii Filmowej (ONS)

Roman Polański, uznany na świecie reżyser i zdobywca Oscara, od lat pojawia się w mediach za sprawą głównie jednego skandalu.

W 1977 roku podczas imprezy w willi Jacka Nicholsona Polański miał zgwałcić 13-letnią wówczas Samantę Geimer, za co po dziś dzień nie poniósł żadnej odpowiedzialności. Polański nie pojawia się w Stanach Zjednoczonych, a i w Polsce swego czasu Zbigniew Ziobro chciał go poddać ekstradycji. Zarzuty wciąż na Polańskim ciążą, nawet bez względu na fakt, że Geimer wybaczyła oprawcy. Niedawno 57-letnia dziś kobieta udzieliła wywiadu WP Kobieta, w którym przyznała, że zdążyła już wybaczyć reżyserowi, zapewniając, że ten "przeprosił ją i okazał życzliwość". Opinia publiczna jest jednak dla Polańskiego znacznie mniej łaskawa - zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach do mediów zgłosiło się kilka kobiet, które oskarżyły go o gwałt...

Kolejne skandale poważnie odbiły się na karierze Polańskiego. Dwa lata temu reżyser został wykluczony z szeregów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Chociaż filmowiec utrzymywał, że przyznająca Oscary instytucja potraktowała go niesprawiedliwie i dochodził nawet swoich praw przed sądem, ostatecznie nie udało mu się udowodnić swoich racji.

To jednak nie koniec złej passy Polańskiego. Ostatnio Francuska Akademia Filmowa podjęła decyzję o usunięciu go ze swojego gremium. We wrześniu dzięki licznym otrzymanym nagrodom reżyserowi przyznano tytuł honorowego członka Zgromadzenia Generalnego Akademii - odpowiedzialnego za wybór zarządu najważniejszych francuskich nagród filmowych.

Wraz z Polakiem Akademia wyrzuciła także 17 innych członków gremium - w tym m.in. skazanego za nękanie swojej partnerki producenta oscarowego Artysty Thomasa Langmanna. Warto dodać, że Polański jako profesjonalny filmowiec wciąż może głosować na nominowanych do Cezarów, jak również być nimi nagradzany. Akademia na swojej stronie podkreśliła, że obecnie ich walne zgromadzenie składa się z 82 kobiet i tej samej liczby mężczyzn.

Reżyser nie ma ostatnio najlepszych doświadczeń z francuską branżą filmową. Podczas tegorocznej gali rozdania prestiżowych Cezarów Polańskiemu udało się zdobyć trzy statuetki za film Oficer i szpieg - 87-latek co prawda nie pojawił się na ceremonii w obawie przed publicznym linczem, ale i tak w momencie ogłoszenia jego nazwiska uczestnicy imprezy zaczęli gwizdać i buczeć, a niektórzy opuścili salę.

Produkcja reżysera była wówczas nominowana łącznie w 12 kategoriach, co wywołało także falę protestów feministek - tuż przed premierą filmu Polański został bowiem oskarżony o gwałt przez francuską aktorkę Valentine Monnier.

Początkowo przewodniczący Akademii Alain Terzian bronił nominacji Polańskiego, z czasem w obliczu protestów cały zarząd instytucji podał się do dymisji. Terzian również znalazł się w gronie 18 osób usuniętych z gremium Akademii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(94)
Takarefleksja
2 lata temu
Jak czytam sobie o tych śmiesznych karach wyrzucania z akademii po iluś tam latach, to przeraża mnie jedno: oni teraz sobie pomyślą, jacy to są super, jacy sprawiedliwi, że dbają o ofiary przestępstw seksualnych, choć w rzeczywistości wszyscy są tacy sami i takie zabiegi są bardziej dla PR-u niż faktycznej walki z tym procederem w showbiznesie.
JaAnia
2 lata temu
I bardzo dobrze. Za dlugo to trwalo. Mam gdzies ze to wielką rezyser, za to co zrobil to tylko wielki Ch.j I nic wiecej I powinien poniesc surowa kare a nie dalej plawic sie w luksusach
marta
2 lata temu
B. dobrze , nie można być trochę w ciąży a przecież to nie chodzi o ten jeden gwałt...szkoda że w Polsce nie możemy krytykować pewnych osób bo to zaraz antysemityzm..
Ersi
2 lata temu
Krytykując Polańskiego trzeba pamiętać, że on miał zabroniony kontakt intymny z nastoletnią dziewczyną, a nie dzieckiem. 13 latka już dobrze rozumie o co chodzi w tych sprawach. Przeczytajcie najnowszy wywiad jak mówiła, że dla niej seks w wieku 13 lat to był tylko seks, czyli nie była żadnym niewinnym dzieckiem. Gwałt można wykluczyć, gdyż zapewne wyraziła zgodę na kontakt seksualny. Między nimi był po prostu nielegalny seks, ale bez przemocy fizycznej. W innym wypadku by go nie znienawidziła do końca życia, a nie ciągle broniła od kilkunastu lat. Nawet jeśli jej zapłacił, to gwałtu by nie wybaczyła, a sama go ostatnio nazwała "Dobrym Człowiekiem" podczas wywiadu.
Anna
2 lata temu
Do wszystkich, którzy piszą, że to matka świadomie wysłała ją na imprezę, by zrobiła karierę. I tych, którzy piszą, że dziewczyna wyglądała na starsza i biedak nie wiedział ile ma lat. Jak ja nie znoszę gdy ktoś, kto nie ma pojęcia o sprawie, zabiera głos na podstawie bzdur w komentarzach. Poczytajcie trochę zanim się wypowiecie. Polecam najpierw autobiografie Polańskiego, potem dostępne w internecie akta sprawy, jego wywiady na przestrzeni tych 50 lat. Matka jej nie wysłała na żadną imprezę, bo tam imprezy nie było. Matka puściła ją na sesję zdjęciową do paryskiego Vogue'a. Sesja umówiona przez agencję. Podczas pierwszych zdjęć była obecna. Nic złego się nie działo. Polański jednak stwierdził, że obecność matki sprawia, że dziewczyna jest spięta i zaproponował by podczas kolejnej była sama. Był znanym i szanowanym człowiekiem. Matka mu zaufała. Potem zabrał ją do domu, kazał zadzwonić do matki, że sesja się przedłuża. Dał jej narkotyki i alkohol. Potem zrobił to, co zrobił. W międzyczasie do willi wrócili Jack Nicholson z Anjelicą Huston. Oboje zeznawali przeciwko Polańskiemu i na zawsze zerwali z nim kontakty. Anjelica po latach udzieliła wywiadu na ten temat. Mówiła, że gdy wrócili i zastali go w jacuzzi z odurzoną dziewczyną, Nicholson wziął go na bok i próbował przemówić do rozumu, mówiąc że dziewczyna jest zbyt młoda i będą z tego kłopoty. Polański to zignorował bo jako sławny reżyser czuł się bezkarny. Huston powiedziała, że do dziś żałuje, że nie zrobili więcej dla Samanty. Co do argumentu, że dziewczyna była wymalowana i wyglądała na starszą: Polański znał jej wiek i NIGDY się tego nie wypierał. Poznał ją w końcu przez agencję aktorską. Dostał kilka CV z dokładnymi danymi. Wybrał Samantę. Zrozumieliście pseudo obrońcy Polańskiego?
Najnowsze komentarze (94)
kolon
2 lata temu
Anna ma rację, matka jest niewinna, nie zadałeś sobie trudu by cokolwiek przeczytać na ten temat , wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ,,,,zeznania Samanthy Gailey ,,,, które ujawnił sąd USA po tym jak Polański uciekł przed karą , a wielu tobie podobnych broniło go , nie mając zielonego pojęcia kogo bronią
Gość
2 lata temu
Kara dożywocia to się należy matce tej dziewczyny i pisze do Anny skąd ma takie wiadomości odnośnie tej sprawy oczywiście ze Nicolson zeznawał przeciwko Polanskiemu żeby siebie obronić bo też brał w tym udział i matki tych dziewczyn doskonale wiedziały co tam się dzieje zostało jedynie słowo przeciwko slowu
...
2 lata temu
Może Watykan go przyjmie? No..bo oni tam nic nie wiedzą no takich brzydkich absurdalnych sprawach....
konia
2 lata temu
za zgwałcenie wypłacił dziecku milionowe odszkodowanie , ale kary nie poniósł, nie ma przedawnienia, nadal jest ścigany listem gończym , dlatego ukrywa się w krajach skąd go nie wydadzą do stanów, kobieta przebaczyła , ale nie można mylić wspaniałomyślności z uniewinnieniem
....
2 lata temu
Ileż można. Niech się skupią na teraźniejszości. Wyciągają sprawy z zamierzchłych czasów. To było ponad 40 lat temu. Kobita dawno wybaczyła. Przeginają w drugą stronę. Chłop ma od dawna normalną rodzinę. To jest już molestowanie Polańskiego, jego żony i dzieci.
aleks
2 lata temu
Polański do dziś , ponad 43 lata jest bezskutecznie ścigany listem gończym za zgwałcenie 13 letniego dziecka , ukrywa się w krajach skąd go nie odeślą do USA , przypuszczam że już do śmierci wymiga się od kary więc nie dziwię się że niektóre instytucje nie chcą mieć z nim nic wspólnego , nawet sukcesy w pracy tu nie pomogą
Kotek
2 lata temu
Super czlowiek, wspanialy rezyser! Szkoda czliwieka. Tyle przeprosin bylo a nadal go gnębią . Po co taka dziewczyna tam szla, szukala przygod, potem wybaczala. Roman Polanski to najwspanialszy rezyser!
gość
2 lata temu
Twierdzenie, że RP nie poniósł żadnych konsekwencji jest nieprawdziwe. Ponosi je od lat. Ile można karać człowieka za jedno przewinienie? Dlaczego matka tej dziewczynki nie została pociągnięta do odpowiedzialności? Puściła 13-letnią!!! córkę do jaskini lwa, na imprezę do starych, pijanych i naćpanych dziadów. Wiadomo, w nadziei na karierę. W nadziei na karierę dziewczynka dobrowolnie zażywała kąpieli w jacuzzi z starymi, pijanymi i napalonymi chłopami. Oczywiście, nie ma usprawiedliwienia na gwałt, ale ta sytuacja była mocno kontrowersyjna.
Gag
2 lata temu
Chyba jako jedyny ponosi konsekwencje całe życie za coś co w tamtych czasach było na porządku dziennym wśród artystów amerykańskich, inni robili gorsze rzeczy i błyszczą całe życie na piedestale.
hgtyu
2 lata temu
on nigdy nie lubil dojrzalych kobiet zreszta o tym mowil
gosc
2 lata temu
Ofiara pewnego ksiedza miala 12 lat i byla zgwalcona 500x no i co? no i ? nic…
Anna
2 lata temu
Do wszystkich, którzy piszą, że to matka świadomie wysłała ją na imprezę, by zrobiła karierę. I tych, którzy piszą, że dziewczyna wyglądała na starsza i biedak nie wiedział ile ma lat. Jak ja nie znoszę gdy ktoś, kto nie ma pojęcia o sprawie, zabiera głos na podstawie bzdur w komentarzach. Poczytajcie trochę zanim się wypowiecie. Polecam najpierw autobiografie Polańskiego, potem dostępne w internecie akta sprawy, jego wywiady na przestrzeni tych 50 lat. Matka jej nie wysłała na żadną imprezę, bo tam imprezy nie było. Matka puściła ją na sesję zdjęciową do paryskiego Vogue'a. Sesja umówiona przez agencję. Podczas pierwszych zdjęć była obecna. Nic złego się nie działo. Polański jednak stwierdził, że obecność matki sprawia, że dziewczyna jest spięta i zaproponował by podczas kolejnej była sama. Był znanym i szanowanym człowiekiem. Matka mu zaufała. Potem zabrał ją do domu, kazał zadzwonić do matki, że sesja się przedłuża. Dał jej narkotyki i alkohol. Potem zrobił to, co zrobił. W międzyczasie do willi wrócili Jack Nicholson z Anjelicą Huston. Oboje zeznawali przeciwko Polańskiemu i na zawsze zerwali z nim kontakty. Anjelica po latach udzieliła wywiadu na ten temat. Mówiła, że gdy wrócili i zastali go w jacuzzi z odurzoną dziewczyną, Nicholson wziął go na bok i próbował przemówić do rozumu, mówiąc że dziewczyna jest zbyt młoda i będą z tego kłopoty. Polański to zignorował bo jako sławny reżyser czuł się bezkarny. Huston powiedziała, że do dziś żałuje, że nie zrobili więcej dla Samanty. Co do argumentu, że dziewczyna była wymalowana i wyglądała na starszą: Polański znał jej wiek i NIGDY się tego nie wypierał. Poznał ją w końcu przez agencję aktorską. Dostał kilka CV z dokładnymi danymi. Wybrał Samantę. Zrozumieliście pseudo obrońcy Polańskiego?
Wicek
2 lata temu
To już nie sprawiedliwość, to lincz pod publiczkę.
Gość
2 lata temu
Sprawa Geimer jest najgłośniejsza, ale on miał wiele takich akcji na sumieniu, oskarżało go wiele aktorek wykorzystanych przez niego, gdy były nieletnie! Nic mu się nie dzieje, żyje sobie dobrze, nie poniósł żadnej kary, niech chociaż dosięgnie go dysfamia.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie