Wtorek 21.05.2019 16:00

Vincent Lambert nie zostanie poddany eutanazji. Paryski sąd zawiesił wyrok

Vincent Lambert

Vincent Lambert nie zostanie poddany eutanazji. Paryski sąd zawiesił wyrok

Sprawa Vincenta Lamberta toczy się co prawda już od wielu lat, jednak teraz ponownie powróciła na pierwsze strony gazet. W 2008 roku mężczyzna uległ groźnemu wypadkowi na motocyklu i od tego momentu jest pod ciągłą opieką lekarzy. Mimo tego, że 42-latek oddycha samodzielnie i czasem otwiera oczy, to od lat jest sztucznie karmiony i podtrzymywany przy życiu za pomocą specjalistycznej aparatury. Jego historia, choć niezwykle tragiczna, od lat jest wykorzystywana w publicznej debacie na temat legalizacji eutanazji.

Vincent Lambert po raz pierwszy miał zostać odłączony od sztucznego odżywiania w 2013 roku, jednak po serii sądowych batalii o jego życie mężczyzna wciąż był podtrzymywany przy życiu. Od ponad 10 lat jego stan określany jest jako wegetatywny, a jego świadomość otoczenia jest minimalna. Lekarze wielokrotnie twierdzili, że nie są w stanie poprawić stanu pacjenta i zalecali zaprzestania karmienia dożylnego, które utrzymuje go przy życiu. Do śmierci musi przyjmować także leki przeciwbólowe oraz uspokajające.

O odłączenie Vincenta od aparatury zabiegała między innymi jego żona oraz sześcioro rodzeństwa, którzy zgodnie twierdzą, że życie Vincenta nie jest warte dalszego cierpienia, a on sam nie chciałby żyć w takim stanie. Przeciwnego zdania są jednak jego rodzice oraz pozostała dwójka rodzeństwa, którzy walczą od lat o utrzymanie mężczyzny przy życiu. Matka Vincenta Lamberta wielokrotnie interweniowała w jego sprawie, między innymi zwracała się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz prezydenta Francji, jednak Emmanuel Macron odmówił interwencji, tłumacząc, że decyzja lekarzy jest wynikiem ich porozumienia z żoną Lamberta.

Mimo starań części rodziny wczoraj ogłoszono, że wyrok francuskiego sądu najwyższego został utrzymany, a więc Francuz zostanie odłączony od sztucznego odżywiania. Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wzbudziła spore zainteresowanie na całym świecie, a rodzice Vincenta od razu zapowiedzieli, że planują już kolejne odwołania. Mężczyzna miał umrzeć w tym tygodniu, a lekarze już zaczęli proces odłączania go od aparatury podtrzymującej życie, jednak wtedy doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji.

Sytuacja zmieniła się już kolejnego dnia, gdy pojawiło się orzeczenie sądu apelacyjnego w Paryżu. Zgodnie z jego treścią Vincent Lambert nadal ma być podtrzymywany przy życiu, a więc zalecenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie zostanie wykonane. 73-letnia Viviane, matka Vincenta, już świętuje zwycięstwo i w rozmowie z mediami cieszy się z decyzji sądu apelacyjnego.

Znów będą go karmić i poić. Chociaż raz mogę być dumna z sądów – cytuje wypowiedzi matki Vincenta Lamberta BBC News.

Sprawa Vincenta Lamberta od lat wykorzystywana jest we Francji w sporze światopoglądowym na temat eutanazji. Jej przeciwnicy w poniedziałek przeszli ulicami Paryża, gdzie protestowali przeciwko odłączeniu Vincenta od aparatury podtrzymującej życie. Decyzję sądu apelacyjnego przyjęli z ogromnym entuzjazmem, jednak nie wszyscy są przekonani o słuszności tego wyroku. Zdaniem zwolenników eutanazji utrzymywanie Vincenta przy życiu działa jedynie na niekorzyść rodziny i samego mężczyzny, który nigdy nie wróci do zdrowia ani sprawności. Faktem jest natomiast, że 42-latek stał się poniekąd symbolem wojny światopoglądowej między zwolennikami i przeciwnikami eutanazji we Francji.

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (265)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 265
Odpowiedz
96 6
zgłoś
Gość 21.05.2019 16:02
Straszne;(((
Odpowiedz
49 59
zgłoś
gość 21.05.2019 16:03
Jest dorosłym człowiekiem i jeśli tak sam zdecydował to jego wola
Odpowiedz
66 13
zgłoś
gość 21.05.2019 16:04
Straszna sytuacja. Bez wyjścia.
Odpowiedz
47 2
zgłoś
Gość 21.05.2019 16:04
No wlasnie takie to zycie nigdy nie wiesz czy bedziesz w takiej sytuacji czy nie .........
Odpowiedz
70 35
zgłoś
Gość 21.05.2019 16:05
Pozwólcie mu odejść.
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 265