Trwa ładowanie...
Przejdź na

Dzień Kobiet w PRL-u (ZDJĘCIA)

106
Podziel się:

Goździki i rajstopy od przełożonego... 8 marca był kiedyś świętem państwowym.

Dzień Kobiet w PRL-u (ZDJĘCIA)

Dziś traktowany z przymrużeniem oka, a przez feministki wręcz pogardzany, Dzień Kobiet był w czasach PRL-u jednym z najhuczniej obchodzonych świąt. Aż do roku 1993 miał zresztą charakter święta państwowego. Święto to było lubiane przez ówczesną władzę, bo świetnie nadawało się do nagłaśniania rozmaitych akcji propagandowych, np. walki z alkoholizmem, podniesienia produkcji itd. Pisała o tych akcjach właśnie prasa kobieca, zwłaszcza Przyjaciółka - *najpopularniejsze powojenne czasopismo dla kobiet. Z kolei w telewizji *8 marca pokazywano uśmiechnięte pracownice fabryk i urzędów z kwiatami, podkreślając wysokie statystyki zatrudnienia kobiet i ich ważny wkład w budowanie silnej gospodarki Polski Ludowej.

W zakładach pracy tego dnia było często dużo luźniej - organizowano słodki poczęstunek, a nawet pogadankę czy koncert. W prasie i telewizji w okolicach 8 marca pojawiały się porady dla panów, jak uszczęśliwić "Ewę" i co kupić jej z okazji jej święta. Wybór był ograniczony - w grę wchodziły perfumy "Być może", ewentualnie "Pani Walewska" albo inny kosmetyk z oferty zakładów kosmetycznych Pollena. Chyba, że ktoś miał dolary - mógł wówczas kupić coś lepszego w Peweksie. Niezawodnym prezentem były poszukiwane i wciąż trudno dostępne rajstopy, które kobiety dostawały od pracodawcy wraz z goździkiem, obowiązkowo prezentowanym kwiatem w dół.
Często także na ulicy panowie spontanicznie obdarowywali nieznajome tulipanem. Kobiety dostawały też ścierki, ręczniki, sztuczne perły, a nawet... męskie skarpety - to, co w danej chwili było w sklepie.

Zobaczcie Dzień Kobiet na starych zdjęciach z tamtych czasów i kadrach z filmów:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(106)
Gość
7 lat temu
To byly cudowne czasy. My mlodzi i cale zycie przed nami
Gość
7 lat temu
Cudowne czasy. A nie ta pierdzielona amerykanizacja
gość
7 lat temu
Pani Walewska to była marka znana i doceniona nawet w zachodniej Europie.
Gość
7 lat temu
Ja nic nie dostalam:( Mieszkam w pieprzonych Niemczech i tutaj nikt tego nie obchodzi nawet Polacy:( Kiedyś jak mieszkałam w Polsce to zawsze ktoś pamiętał ale mam nadzieję że już niedlugo wrócę do Polski
gość
7 lat temu
a teraz w sklepach masz wszystko, tylko skad na to kase brac? w tv masz 500 kanalow, a w sobotni wieczor nie ma czego obejrzec... nie mowie, ze bylo lepiej, ale normalniej, spokojniej, bardziej ludzko!
Najnowsze komentarze (106)
gość
7 lat temu
Pierwsze słyszę, żeby feministki gardziły tym świętem. Czemu gardzić czymś, co wywyższa i docenia kobiety?
elzbietawypyc...
7 lat temu
To nie było to Być Może. Na oryginalnej buteleczce nie było napisu Paris, ale Pollena Uroda. Polskie kosmetyki były równie dobre jak zachodnie i Niemki, Szwedki, Brytyjki, a nawet i Francuzki je kupowały, bo były eksportowane na Zachód.
gość
7 lat temu
Kiedyś było pięknie. Kobiety elegancko ubrane. Nie było dziwactwa i golizny na ulicach. Pamiętam zapach kwiatów w Dzień Kobiet. Pachniało nimi wszędzie. Goździki i gerbery :)
gość
7 lat temu
Jedyne co było wtedy dobre to to ,ze ludzie rozmawiali ze sobą,nie było internetu,komorek,w telewizorze nic nie leciało,wiec czas spedzalo się z ludzmi a dziś ludzie nie potrafią normalnie rozmawiać...
megi
7 lat temu
komuno wroc.mialam 20 lat i marzenia. moje dzieci na szczescie zyja od lat za granicami tego kochanego przeze mnie,ale kraju popadajacego w obled kaczyzmu
gość
7 lat temu
A mnie złożył życzenia kolega z pracy..........Kurd. Ma piękną żonę- Polkę i są razem od 10 lat. Szczęśliwi dodam.
m
7 lat temu
Takie były czas, tak świętowano 8 marca, do dzisiaj mam czeskie perełki z zakładu pracy. Wspomnienia mam miłe.
gość
7 lat temu
[cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="Gość"][cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="lola"]Pani Janowska jaka młodziutka na tym zdjęciu z rajtkami:) Niestety urodziłam się w '80, ale z tych czasów jak byłam malutka to jedno pamiętam do dziś: ludzie byli serdeczniejsi dla siebie. Kobiety w blokach pomagały sobie nawzajem, miałam mnóstwo cioć a choć była bieda to i tak było weselej. Teraz jeszcze gorsza bieda, a do tego ogólna znieczulica. Nawet ja mam już dość i powściągam emocje. Czasem płaczę, ale tylko w samotności, zachowując swój wizerunek zimnej s**i. Takie czasy, jak dawałam coś z siebie to dostawałam zwrotnie w ryj, nic więcej. No to przestałam dawać, bo ile razy można być pranym za dobroć?[/cytat]dziecko drogie Pani Alina Janowska ogląda POŃCZOCHY!!!!![/cytat]Niestety ale je ceruje, co bylo dość powszechne w tamtych czasach bo niestety niczego nie bylo. i nad czym tu plakac,[/cytat]Masz racje bezrobocia nie było[/cytat]No pewnie, ze nie bylo, obowiazywala zasada: Czy sie stoi, czy sie lezy 2000 sie nalezy![/cytat]Wtedy człowiek był człowiekiem, ludzie się lubili a teraz tylko się "biją"...dosłownie i w przenośni.
gość
7 lat temu
Na ostatnim zdjęciu są perfumy SAWA...to był wyjątkowy zapach...dlaczego już ich nie produkują?!
gość
7 lat temu
[cytat komentarz="" autor="Gość"][cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="gość"][cytat komentarz="" autor="lola"]Pani Janowska jaka młodziutka na tym zdjęciu z rajtkami:) Niestety urodziłam się w '80, ale z tych czasów jak byłam malutka to jedno pamiętam do dziś: ludzie byli serdeczniejsi dla siebie. Kobiety w blokach pomagały sobie nawzajem, miałam mnóstwo cioć a choć była bieda to i tak było weselej. Teraz jeszcze gorsza bieda, a do tego ogólna znieczulica. Nawet ja mam już dość i powściągam emocje. Czasem płaczę, ale tylko w samotności, zachowując swój wizerunek zimnej s**i. Takie czasy, jak dawałam coś z siebie to dostawałam zwrotnie w ryj, nic więcej. No to przestałam dawać, bo ile razy można być pranym za dobroć?[/cytat]dziecko drogie Pani Alina Janowska ogląda POŃCZOCHY!!!!![/cytat]Niestety ale je ceruje, co bylo dość powszechne w tamtych czasach bo niestety niczego nie bylo. i nad czym tu plakac,[/cytat]Masz racje bezrobocia nie było[/cytat]No pewnie, ze nie bylo, obowiazywala zasada: Czy sie stoi, czy sie lezy 2000 sie nalezy!
gość
7 lat temu
PERFUMA "BYĆ MOŻE "MIAŁA NIEPOWTARZALNY ZAPACH
gość
7 lat temu
Ulubione, bo innych nie bylo.
Rozczarowana ...
7 lat temu
Ani mój mąż ani kochanek nie pamiętali. Musiałam się upomnieć. Faceci są beznadziejni. Albo Cię olewają po latach małżeństwa ( mąż ), albo chcą tylko seksu ( kochanek ). Chyba zostanę lesbijką.
gość
7 lat temu
mamy ogromny postęp żebrak za żebrakiem i bezdomny obok bezdomnego
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie