Trwa ładowanie...
Przejdź na
BEM
|

Kardynał Stanisław Dziwisz TUSZOWAŁ ZA PIENIĄDZE PEDOFILIĘ w kościele?

463
Podziel się

Bohaterowie reportażu "Don Stanislao", pokazanego w TVN 24, wytaczają ciężkie oskarżenia pod adresem byłego sekretarza papieża.

Kardynał Stanisław Dziwisz TUSZOWAŁ ZA PIENIĄDZE PEDOFILIĘ w kościele?
Zarzuty pod adresem kardynała Dziwisza o tuszowanie pedofilii w kościele (East News)
bDSWUZLV

Kardynał Stanisław Dziwisz przez wiele lat był prawą ręką papieża Jana Pawła II, jego osobistym sekretarzem i powiernikiem, osobą szanowaną i uznawaną za najbliższą papieżowi. Zawsze obecny u jego boku, po śmierci Wojtyły wrócił z Watykanu do Polski, by cieszyć się świętym spokojem w podeszłym już wieku. Wygląda jednak na to, że spokój właśnie się kończy - na jaw wychodzą kulisy skandali, których bohaterem miał być właśnie kardynał Dziwisz.

Rak pedofilii, który drąży kościół i skutecznie zniechęca do tej instytucji kolejne zastępy wiernych, wydaje się być nieznany Dziwiszowi, który w ostatniej rozmowie z Piotrem Kraśką zasłaniał się brakiem pamięci lub nieobecnością. Dziennikarze nie dają jednak wiary zapewnieniom kardynała i drążą temat. W poniedziałkowym wieczór w TVN 24 został wyemitowany reportaż, w którym pojawiły się zarzuty pod adresem arcybiskupa seniora, bo taką funkcję pełni obecnie Dziwisz.

bDSWUZLX
Zobacz także: Aborcja. Rzecznik Episkopatu: Kościół nie zgodzi się na żaden sposób przerywania ciąży

W materiale autorstwa Marcina Gutowskiego pojawiają się zarówno polskie, jak i zagraniczne wątki tuszowania pedofilii. Te pierwsze dotyczą księdza Jana Wodniaka, który przed laty miał molestować i odbywać stosunki z nastoletnim wtedy Januszem Szymikiem oraz księdzem Stefanem D., który miał molestować ministranta. W tamtym czasie obaj byli podwładnymi Dziwisza, który miał wiedzieć o przestępstwach i świadomie zaniechać działań lub podejmować je za późno.

bDSWUZMd

Kardynał miał ogromną wiedzę i nic z nią nie zrobił, księża, którzy byli oskarżeni o pedofilię nie zostali odsunięci od pracy, jakby się nic nie stało - mówi w filmie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Dziwisz miał też wiedzieć o innych seksualnych skandalach - tym z udziałem abpa Juliusza Paetza molestującego kleryków oraz proboszcza z Tylawy molestującego dziewczynki. W tych przypadkach kardynał miał także tuszować przestępstwa.

Zamiatanie pod dywan przypadków pedofilii i wykorzystywania seksualnego podwładnych zarzucają też kardynałowi osoby spoza Polski. Francuski dziennikarz, który opisał przestępstwa pedofilii w kościele, twierdzi, że sekretarz papieża wiedział o tym, co dzieje się w Meksyku, Irlandii, USA i Argentynie.

On wiedział. Tajemnicą pozostaje, czy informował Jana Pawła IImówi Frédéric Martel.

bDSWUZMe

W tym kontekście pojawia się też organizacja założona przez księdza Marciala Maciela. Działająca pod nazwą Legioniści Chrystusa grupa miała przez lata wykorzystywać nawet 200 nieletnich. Sam założyciel tej organizacji miał skrzywdzić 60 chłopców. O ironio, Maciel znalazł się w 1997 roku w kościelnej Komisji Rodziny, a przez JP II był nazywany "drogim ojcem Macielem", któremu papież życzył "obfitości darów Ducha św. w dalszej posłudze kapłańskiej". Maciel został odwołany z pełnionej funkcji dopiero przez następcę JP II, papieża Benedykta.

Tymczasem kardynał Dziwisz oraz inny kardynał, Angelo Solano, mieli dostawać od Legionistów Chrystusa spore kwoty w zamian za wprowadzanie ludzi na papieskie msze w prywatnej kaplicy. Według amerykańskiego dziennikarza Jasona Berry’ego organizacja ta sfinansowała też kardynałowi Dziwiszowi przyjęcie na kilkaset osób w rzymskim hotelu z okazji jego święceń biskupich, a także kolejne przyjęcia. Na konto Watykanu płynęły pieniądze także od innych oskarżanych o pedofilię hierarchów. Nad wszystkim miał mieć pieczę właśnie kardynał Dziwisz.

Dziś abp senior, który początkowo nie chciał komentować stawianych mu zarzutów, mówiąc: "Służyłem Polsce, służyłem Kościołowi, służyłem papieżowi. A teraz w mojej ojczyźnie taki atak na mnie? Na miłość boską…", wystosował oświadczenie. Domaga się w nim powołania niezależnej komisji do wyjaśnienia kwestii poruszonych w filmie.

Ponawiam propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja - pisze w oświadczeniu Dziwisz i zapewnia, że jest gotowy do współpracy z taką komisją.

bDSWUZMf

Wierzycie, że prawda wyjdzie na jaw, a winni zostaną ukarani?

bDSWUZMy
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(463)
Mad
5 miesięcy temu
Najlepsze jest to, że księża walczą z „ideologią LGBT”, a kościół to siedlisko homoseksualizmu. Nie mam absolutnie nic do homoseksualistów, tylko nienawidzę hipokryzji. Wszystko przez to, że ta organizacja promuje nienaturalne wzorce. Księża nie mają normalnych rodzin, więc rodzi się masa patologii. Do tego zabierają głos w sprawach, o których nie mają pojęcia. Kościół jest do rozmontowania. Do wiary w boga nie jest potrzebny.
Polak
5 miesięcy temu
Kogos to dziwi? Te czlowiek nie posluchal ostatniej woli papieza, ktory w testamencie poprosil o spalenie jego notatek, a Dziwisz je opublikowal. Kolejna rzecz to byla sprzedaz krwi Wojtyly, juz po jego smierci. Teraz pedofilia. Jedna obrzydliwosc gorsz od poprzedniej. Ile jeszcze trzeba przykladow, zeby ludzie zrozumieli, to KK to mafia nastawiona na zysk. Z Bogiem nie ma to wiele wspolnego - szkoda tylko ksiezy z powolania, ale ryba psuje sie od glowy!
Aga
5 miesięcy temu
Niezalezna komisja? Jak niezalezna? Ludzie, nawet nie macie pojecia ile milionow euro placi Watykan co rok poszkodowanym i zniszczonym do konca zycia mlodym ludziom, zeby zachowac cisze w tej sprawie. Wykastrowac i pozamykac towarzystwo.
bDSWUZMz
⛵⛵⛵
5 miesięcy temu
Nie dziwię się, że ludzie nie lubią księży. Ja też im nie ufam. Nie chodzę do kościoła i nie daję na tace, na caritas, wolę pomóc chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Za duża swoboda kościoła jest, powinny być kary. To wstyd. Kolejny chciwus w sutannie.
Mojnick
5 miesięcy temu
Oglądałam reportaż, wygląda rzetelnie. Myślę, że gdyby Don S. nie miał nic na sumieniu, nie miałby problemu żeby porozmawiać z dzienniakrzem i to zdementować, a nie uciekać przed problemem.
Najnowsze komentarze (463)
ZZZZ
5 miesięcy temu
Czego się dowiemy, co zostanie ujawnione jak odejdzie kardynał????
gienia
5 miesięcy temu
jak mozna zaufac ksiedzu idac do spowiedzi.jak sie dzieja takie rzeczy:
123
5 miesięcy temu
Niosl wilk razy kilka,poniesli i wilka. ...
goja
5 miesięcy temu
nie, niezalezna komisja, a prokuratura powinna sie ta sprawa zajac:(
janikt
5 miesięcy temu
Szczerze to kościół powinien przejść reformę bo w takiej postaci jak jest teraz i był od Średniowiecza tylko zniechęca wiernych. Myślę, że Bóg patrzy na kościół na ziemi i włos mu się jeży co ludzie narobili i jak wpuścili do kościoła diabła!
Agnieszka
5 miesięcy temu
nie zniesławiajcie kardynała Dziwisza, przecież to nie jego wina, że księża są pedofilami i gejami, przecież jak ktoś to robi to nikogo się nie zatrzyma, ja miałam możliwość być wiele razy w Watykanie i widzieć i papieża i kardynała Dziwisza, nie oskarżajcie go, to co było w tym reportażu to żadne dowody, oskarżacie go że tuszował pedofilię, rządzili kardynałowie, Bertone, Ruini, Sodano, nasz papież pracował merytorycznie, dużo się modlił, tyle audjęcji, delegacji, pielgrzymek, dajcie spokój i Dziwiszowi, jest na emeryturze, ma 81 lat, proszę nie odbierajcie mu zdrowia, w Watykanie za JPII rządzili kardynałowie włoscy, co papieżowi podano to miał, był zjawiskowy, miał cudowny głos
Kama
5 miesięcy temu
Kosciol nie ma nic wspolnego z wiara,to mafia ktora tylko za przykrywka boga zbiera kase.
antonia
5 miesięcy temu
To wszystko takie smutne i przykre... Oglądałam reportaż, przez te afery z księżami nie chodzę już od roku do kościoła... Jestem wierząca i to jest naprawdę przerażające, powinna dosięgnąć tych ludzi sprawiedliwość
bDSWUZMr
Anka
5 miesięcy temu
80% księży w Watykanie to homoseksualiści. Nie rozumiem tej zaciekłości z jaką walczą z własną naturą...
***
5 miesięcy temu
panie Dziwisz czas poniesc kare przynajmniej taka jak Gulbinowicz.
*****
5 miesięcy temu
Najgorsze, że zmowa milczenia trwa nadal! W dalszym ciągu słyszymy tylko zaprzeczanie. Były dokumenty, twarde fakty, ale dano przyzwolenie, by zło trwało nadal
Niezgoda
5 miesięcy temu
Demon w Watykanie. Degoliado to samo zło. W Watykanie o jego haniebnych czynach wiedziano już w latach 80-tych. Nie zrobiono NIC. Czy osoba, która była najbliżej Jana Pawła II mogła nie znać faktów? Zmowa milczenia była perfidna wobec ofiar tego diabła i wobec Kościoła.
Nick
5 miesięcy temu
Sugerowanie oskarżenia i publiczne szkalowanie dobrego imienia hierarchy jest niegodziwe . Takie artykuły są głęboko krzywdzące. Nie sądźcie abyście nie byli sądzeni.
Katoliczka
5 miesięcy temu
Jestem pewna że Papież nie wiedział o przekrętach Dziwisza. Wszystko ten człowiek krył przed papieżem bo straciłby duże pieniądze. Panie Dziwisz nagłabał się Pan kasy a teraz udajesz niewiniatko. Wstyd za słowa, ze służyłeś Polsce, kościołowi i Papieżowi. Zastanów się w jaki sposób i ile krzywdy zrobiłeś skromnym ludziom. Powinieneś siedziec w więzieniu. Ale Bóg na pewno cię odpowiednio osądzi.
...
Następna strona
bDSWUZMT