Trwa ładowanie...
Przejdź na
BEM
|

Kontrowersje wokół ustawy o zawodzie farmaceuty. Aptekarz będzie mógł ODMÓWIĆ sprzedaży ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH?!

324
Podziel się

Proponowana ustawa uwzględnia klauzulę sumienia, której wprowadzenia domagają się członkowie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polskich.

Kontrowersje wokół ustawy o zawodzie farmaceuty. Aptekarz będzie mógł ODMÓWIĆ sprzedaży ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH?!
Ustawa o zawodzie farmaceuty pozwoli pracownikowi apteki odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych? (Getty Images)
bDKmBdWZ

W cieniu masowych ulicznych protestów kobiet nie godzących się na zmianę obowiązującego w Polsce tak zwanego "kompromisu aborcyjnego", Sejm zajął się w ubiegłym tygodniu ustawą o zawodzie farmaceuty. Ustawa, która wzbudza sporo kontrowersji wśród samych farmaceutów, zapewne wzbudzi też emocje wśród klientów aptek. Wszystko za sprawą umożliwienia aptekarzom, którzy kierują się tak zwaną klauzulą sumienia, odmowy sprzedania niektórych produktów - na przykład środków antykoncepcyjnych.

W projekcie ustawy, która 29 października została przekazana prezydentowi i marszałkowi Senatu, znalazł się ustęp, który pozostawia dużą swobodę działania farmaceutom. Jak czytamy:

bDKmBdXb

"Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić:

1) wykonania każdej usługi farmaceutycznej, o której mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zawodzie farmaceuty, jeżeli jej wykonanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta lub innych osób".

I właśnie ostatnie słowa są odczytywane jako ukłon w stronę katolickich farmaceutów, którzy, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich Polskich, od lat domagają się umożliwienia im odmowy sprzedaży na przykład środków antykoncepcyjnych.

bDKmBdXh
Zobacz także: Michał Wiśniewski został zapytany o Przemysława Czarnka. "To byłyby bardzo niecenzuralne słowa"

Na stronie Stowarzyszenia znaleźć można deklarację poparcia dla farmaceutów, którzy chcą "korzystać z prawa sprzeciwu sumienia wobec sprzedaży środków niszczących ludzkie życie i ludzką płodność".

Nowa ustawa, którą musi jeszcze uchwalić Senat i podpisać prezydent, da aptekarzom możliwość wsparcia się klauzulą sumienia i odmówienia sprzedaży dowolnego środka antykoncepcyjnego. O ile prezerwatywy można kupić nie tylko w aptekach, plastry antykoncepcyjne już nie.

bDKmBdXi

Na Twitterze ludzie już wyrażają swoją opinię na temat tak sformułowanej ustawy.

"Jak dla mnie żaden zawód nie powinien mieć czegoś takiego jak klauzula sumienia - ma się zakres obowiązków i tyle, albo akceptujesz albo szukasz innego zawodu", "Nawet trudno mi zgadnąć co oni maja w głowie... Klauzula sumienia?! J***... sprzedawca powinien sprzedać to o co się honorowi i jeśli to jedyna apteka w okolicy, to powinna być apteką, tylko jeśli wysprzedaje wszystko co apteka sprzedawać ma... inaczej to sklepik przykościelny!" - piszą internauci.

"Gumki to można kupić na stacji, albo w każdym średnim sklepie. Problem dotyczy głównie kobiet, w małych miasteczkach, które nie będą miały gdzie kupić tabletek, plastrów, wkładek etc. A religijnym idiotom przypominam, że nie zawsze są one stosowane w celach antykoncepcyjnych..." - komentują.

W środowisku farmaceutów pojawiają jednak głosy, że ustawa jest mylnie interpretowana. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak napisał na Twitterze:

bDKmBdXj

Nie ma takich zapisów w Ustawie o Zawodzie Farmaceuty ani odnośnie antykoncepcji ani jakiejkolwiek innej formy klauzuli sumienia.

Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno stwierdził, że zapis obejmuje takie sytuacje jak możliwość odmówienia wydania leku, "jeśli może być wykorzystany w celach pozamedycznych np. nieletni kupuje lek na katar, żeby odurzać się pseudoefedryną; oraz wyrobu medycznego narkomanowi, np. igieł i strzykawek".

Innego zdania jest farmaceuta i działacz Lewicy Jerzy Przystajko, zdaniem którego zmiana w przepisach jest "próby wprowadzenia tylnymi drzwiami klauzuli sumienia dla farmaceutów".

bDKmBdXk
bDKmBdXC
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(324)
Maddie
4 miesiące temu
A co z chorobami? To po to kupujemy zabezpieczenia. I my nazywamy się "człowiek rozum"
laluna
4 miesiące temu
Tylko, ze tabletki hormonalne nie bierze sie tylko do antykonepcji, ale są to terapie ! walki z trądzikiem, nieregularnymi miesiączkami itd.
Mags
4 miesiące temu
Nie chcą sprzedawać czegoś co może zagrażać życiu i zdrowiu? To dlaczego sprzedają wszelkie te produkty bigpharmy bez skrupułów? Hipokryci.
bDKmBdXD
Alicja
4 miesiące temu
Normalny, świadomy i profesjonalny farmaceuta nie będzie miał z tym problemu
No tak
4 miesiące temu
Przecież już od dawna takie rzeczy się dzieją. Np w sieci aptek dr. O....
Ateista
4 miesiące temu
Klauzulę sumienia dla zawodów medycznych wymyślili katoliccy fanatycy (nie mylić z osobami wierzącymi, które są NORMALNE). Będąc medykiem masz pisane prawo, aby przede wszystkim NIE SZKODZIĆ i pomagać pacjentowi niezależnie od jego wieku, płci, rasy, wyznania czy wykonywanego zawodu. Będąc medykiem musisz na bok odsunąć swoje osobiste przekonania i być profesjonalistą w swojej dziedzinie. Świat nie składa się z samych katolików jak to uważa chora polska władza. Są inne wyznania, przekonania bądź ich brak. Będąc medykiem przedstawiasz za i przeciw, ale na końcu to pacjent decyduje czy chce się leczyć, brak lek, stosować zalecenia czy nie. Jeśli chcesz się bawić w klauzulę sumienia - od razu zmień zawód. Jeśli twoje przekonania mają brać górę nad logicznym myśleniem to nie nadajesz się na lekarza, ratownika czy pielęgniarkę. Jeśli twoje przekonania mają zaszkodzić pacjentowi - należy ci się kara. To medycyna, a nie słodkopierdzący świat religijnych oszołomów. Ludzie wierzący są w tym momencie pokrzywdzeni, bo trafiają do jednego wora z takimi wykolejeńcami. Każdy ma wolną wolę, niezależnie od tego w co lub kogo wierzy. Jeśli jako medyk nie jesteś w stanie tego zrozumieć - odejdź z zawodu. Dla dobra wszystkich.
Anka
4 miesiące temu
Co to znaczy klauzule sumienia???!!! To niech zostaną kowalami a nie lekarzami czy farmaceutami! To nauczyciel rasista nie będzie uczył kolorowych a sprzedawca wegetarianin nie sprzeda ci szynki??? Niech spore...z zawodu!!!
Gość
4 miesiące temu
Czy ktoś wie gdzie jest dostępna lista aptek pro- life ?
kajak
4 miesiące temu
obalic polski rzad, dosc juz tgeo, kobiety, wszystko w Waszych rekach. jestescie wielkie.
ksiadz
4 miesiące temu
Hormony mozna zastapic modlitwa i wiara
Jozef
4 miesiące temu
a ja uwazam ze aptekarz powinien wspolpracowac z ksiedzem z policja czy z mopsem wywiad srodowiskowy i powinien sprawdzic czy dziewczyna sie puszcza tylko dla zabawy. Bo jezeli odbywa stosunki ktore nie prowadza do poczecia to powinien jej odmowic lekow antykoncepcyjnych.Bo to grzech i wbrew prawom kosciola.
lila
4 miesiące temu
Czyli jeżeli lekarz Świadek Jehowy uważa, że przetaczanie krwi jest złe i on sie z tym nie zgadza, to ma prawo odmówić transfuzji pacjentowi? A jeżeli lekarz jest muzłumaninem to ma prawo nie wykonywać swojej pracy w czasie ramadanu? Albo dietetyk w szpitalu, który jest hindusem też nie wdroży odpowienich produktów do diety pacjentów bo to przeciw jego sumieniu? To absurd !!!!
Katarzyna
4 miesiące temu
NIE MOGA BYC ZAKAZANE ANTYKONCEPCYJNE.BO DLA WIELU TO LEK NORMALIZYJACY HORMONY W CHOROBIE NADNERCZY, PRZYSADKI, PRZYTARCZYC.HORMONY TO NACZYNIA POLACZONE
bDKmBdXv
ewa
4 miesiące temu
a pytałam ciągle czy te kobiety które są za zaostrzeniem i całkowitym zakazem aborcji zdają sobie sprawę że następnym krokiem będzie wycofanie antykoncepcji z aptek a potem to już tylko państwo wyznaniowe od talibów będziemy się różnić tylko nazwą. Projekt jest już w Sejmie - został złożony w trybie petycji, więc nie wymagał 100 tys. podpisów (forma petycji oznacza, że nie musi być dalej procedowany). Podpisało się pod nim 86 organizacji dążących do delegalizacji przerywania ciąży i ograniczenia lub odebrania kobietom dostępu do antykoncepcji
...
Następna strona
bDKmBdXX