Trwa ładowanie...
Przejdź na
Droppa
|

Maciej Musiał broni Jana Pawła II w obliczu oskarżeń o tuszowanie pedofilii w Kościele: "Chcieli go zamordować, bo walczył o pokój"

609
Podziel się:

Niespodziewanie 28-letni Maciej Musiał również dołączył do celebrytów debatujących nad czystością sumienia świętego Jana Pawła II. W obszernym wpisie na Instagramie wyliczył liczne przymioty papieża. Wpłynie swoim autorytetem na opinię publiczną?

Maciej Musiał broni Jana Pawła II w obliczu oskarżeń o tuszowanie pedofilii w Kościele: "Chcieli go zamordować, bo walczył o pokój"
Maciej Musiał staje w obronie Jana Pawła II (fot. Getty, fot. Instagram)

Od poniedziałku nieprzerwanie w polskiej przestrzeni medialnej trwa debata nad przebiegiem pontyfikatu Jana Pawła II i jego domniemanym udziale w tuszowaniu pedofilii w instytucjach kościelnych. Ogniwem zapalnym do ogólnokrajowej dyskusji stał się głośny reportaż Marcina Gutowskiego Franciszkańska 3. W wyemitowanym na antenie TVN24 materiale dziennikarz przedstawił zeznania ofiar wybranych księży pedofilów.

Owi księża mieli podlegać Karolowi Wojtyle. Zaprezentowano również dokumenty, które miały poświadczać opieszałość kardynała w rozliczaniu wspomnianych przypadków. Sprawa tak bardzo poruszyła opinię publiczną, że prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości poczuł się zobowiązany przyjąć nawet specjalną uchwałę w obronie Jana Pawła II.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jan Paweł II w kampanii PiS? "Byłoby dziwne, gdyby zrezygnowali"

Maciej Musiał czule wspomina Jana Pawła II

Jak to zwykle w sprawach publicznie ważkich bywa, i tym razem udział w debacie, poza ekspertami i znawcami tematu, postanowili wziąć też polscy celebryci. Dostrzegalny jest tu wyraźny podział na dwa obozy. Jedni nawołują do uważnego zweryfikowania poczynań Jana Pawła II i zredefiniowania jego wizerunku w oczach mas, inni natomiast twardo przeciwstawiają się jakimkolwiek próbom podważania papieskiego autorytetu. Wygląda na to, że Maciej Musiał opowiedział się za tą drugą grupą.

W piątek na profilu Musiała pojawiło się czarno-białe zdjęcie Jana Pawła II. W załączonym opisie aktor niemalże po przecinku wylicza przykłady inicjatyw, za które Polacy powinni być wdzięczni papieżowi.

[To] człowiek, który pomógł zakończyć Zimną Wojnę. Na całym świecie prowadził antykomunistyczną retorykę. Przyjaciel Ronalda Reagana. Przyjaciel Ryszarda Kuklińskiego, który jemu i CIA przekazał plany uderzeń atomowych Związku Radzieckiego. Potężny dyplomata działający w imieniu Polski i wpływający na światową politykę dla jej dobra i pokoju. Publicznie próbowano go zresztą za to zamordować. Michaił Gorbaczow ostatni przywódca związku radzieckiego, który Związek Radziecki rozwiązał, mawiał, że to dzięki JP2 zakończenie Zimnej Wojny było możliwe.

Musiał podkreślił również, jak znaczący był udział Jana Pawła II w budowaniu dialogi między związkami wyznaniowymi całego świata.

Miał głębokie poszanowanie dla wszystkich religii, jako pierwszy papież modlił się pod ścianą płaczu czy w meczecie. Organizował spotkania liderów wszystkich religii w Asyżu, na których modlono się o pokój na świecie.

Maciej Musiał powołuje się na słowa Adama Michnika o Janie Pawle II

Jako kontrapunkt swojej wypowiedzi Musiał załączył cytaty z niedawnego wywiadu redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Adama Michnika. Jego zdaniem Jan Paweł II był człowiekiem wybitnym i do tego, przynajmniej w jego odczuciu, niewinnym.

Jedno wiem na sto procent, ja nie wierzę w to, choćbyś ze mnie pasy darła, że papież świadomie krył zbrodniarzy. A on nie żyje i nie może się bronić - stwierdził Michnik w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(609)
Portia
3 miesiące temu
Temat zastępczy!!!!! Ludzie, myślcie!!!!! Za plecami przepychają ustawy🤬❗
Świeckie Pańs...
3 miesiące temu
To nie porównanie ale Hitler, Stalin i inni im podobni też się nie mogą bronić a ich nienawidzę za to co zrobili. Sprawę trzeba wyjaśnić a nie podlegać emocjom i może pomyśleć o ofiarach a nie o wyimaginowanych świętych.
aw15
3 miesiące temu
W 3 lata wytępił księży teologii wyzwolenia sprzeciwiających się niesprawiedliwości społecznej w Ameryce Południowej i środkowej.Wstrzymał kanonizację biskupa Romero (Franciszek odmroził proces beatyfikacyjny) rozpoczął proces kanonizacyjny kardynała Stiepinica ( na chwilę obecną błogosławiony, beatyfikacja wstrzymana przez Franciszka). Epidemia AIDS w Afryce - walka z prezerwatywami, Theodore Edgar McCarrick w USA, Legion Chrystusa i Marcial Maciel Degollado, wspieranie Pinocheta, to tylko niektóre, poza wpływami i możliwościami SB "zasługi JPII"
Jusia
3 miesiące temu
Tvp będzie puszczać homilie Jana Pawła 2 codziennie o 20. Masakra
Aga
3 miesiące temu
"Nie ma takiej twierdzy, której nie zdobyliby bolszewicy" Józef Stalin
Najnowsze komentarze (609)
Truth
3 miesiące temu
A musiał reklamował szpryce!
Sylwanna 1!!
3 miesiące temu
A ja uważam, że możesz być człowiekiem honoru, godności i wiary i możesz cieszyć się wpływami na sferę społeczną i możesz być uznanym i szanowanym człowiekiem i możesz być dobry człowiekiem, ale są rzeczy, które czasami sprawią, że z racji piastowanej funkcji i nacisku w środowisku w jakim przebywasz podejmujesz decyzje karygodne i niewłaściwe. Z JP II zrobiliśmy "bożka", którego nie można negować bo nie ma wad. Był człowiekiem, który MIAŁ wady. Sam kiedyś powiedział, że aby nie pracować, a tylko móc czytać książki poszedł do seminarium. Zatem o powołaniu nie ma mowy. Jesteśmy krajem katolickim. Jeśli uważamy się za podobno prawych katolików to miejmy odwagę przyznać, że też ROBIŁ błędy, a nie tkwijmy w FANATYZMIE na jego temat, bo zachowujemy się tak samo jak dźihadyści nt. Mahometa.
Prawda👏
3 miesiące temu
Kościół katolicki to największy na świecie związek gejowski
Gość
3 miesiące temu
Zdjęcie Jarząbka 🤮
Stefania
3 miesiące temu
Chłopczyk chcący pracy w TVPpis i info Myślę że zostaniesz prowadzącym wiadomości 19:30 🤮
£€_¥
3 miesiące temu
" Pan nie oczekuje od swych uczniów wyznania kompromisu ze światem, lecz wyznania wiary, która gotowa jest również ponieść ofiarę ". Jan Paweł II, 23 IV 1996 r.
Gadu gadu
3 miesiące temu
Ktos tu obraca kota ogonem Papież JanPawel 2 właśnie jako jeden z niewielu stał w obronie dzieci młodzieży "Wy jesteście przyszłością świata! Ślowa papieża do dzieci młodzieży !
Prawda👏
3 miesiące temu
Musiał nie musi, ale chce awansu w TVPpis ci co 👏to szybko awansują
Nastka11
3 miesiące temu
Pudel nie usuwaj komentarzy!!!! Ciszej nad trumna drodzy państwo szanujmy się szanujmy wiarę orientację szanujmy się nawzajem! Ojciec Sw jest był i będzie autorytetem dla wielu!!! Był człowiekiem to znaczy że nie mógł być nie omylnym Jest świętym Więc ciszej nad trumna!!!!
Nastka11
3 miesiące temu
Szanujmy się drodzy państwo szanujmy wiarę wyznanie pochodzenie orientację Ciszej nad trumna Ojciec Święty jest był i będzie autorytetem!!!
Maria
3 miesiące temu
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie chodzi o Jana Pawła II, którego dobre imię tak GORĄCO I ŻARLIWIE BRONI PIS, uchwałami Sejmu, naprawdę to pokazówka i cyrk na kółkach, zupełnie w głębokim poważaniu kościół i politycy mają ofiary, te dzieci były molestowane, często latami gwałcone, a ich krzyku o pomoc do tej pory nikt nie słyszy. Chodzi o to że PIS teraz podepnie się pod Jana Pawła II i cała kampanie na tym może zbudować i nie interesuje ich prawda, chcą rządzić kolejnie lata i zniszczyć tej kraj zupełne, pójdą na całość, już rodziny są podzielone przez różne poglądy, a to dopiero początek, do jesieni będzie wzajemna nagonka, oburzanie się chamstwem z każdej strony. Jestem osobą wierzącą, praktykującą papież dawał mi bierzmowanie, uważam, że wiedział, że ukrywał, że bardzej go interesował SPOKÓJ W FIRMIE O NAZWIE WATYKAN - bo był również szefem państwa, o czym wiele osób zapomniana. Niestety miał fatalny gust estetyczny / wiele kościółow zatwierdził, które swoim kiczem obrażają moim zdaniem Boga/ dobrał sobie do rządzenia wątpliwe towarzystwo, a kardynał Dziwisz - nie tylko nic nie wie, nic nie widział, nie słysz. Ludzie wierzacy muszą myśleć samodzielnie - "Gomora" czy *Sodoma * na naszym podwórku. Ja ufam księdzu Zalewskiemu, sam przeszedł swoje z Kościołem, bo szuka PRAWDY. Nasi biskupi szukają -,,, ŚWIĘTEGO SPOKOJU - nie ma czego bronić, żyliśmy w bajce, w micie i zakłamaniu, to nie znaczy, że mam stracić wiarę, bo modlę się do Boga ale kościół jak nie zrobi PORZĄDKU u we własnym kręgu ZAORA SIĘ I ZA KILKA LAT nikgo w kościele nie zobaczy.
Zorro
3 miesiące temu
Czego tu bronic jak w kosciele po dzien dzisiejszy sodoma na maksa ...
Zorro
3 miesiące temu
Bedzie taki rzad jak obecny to o prawdzie i sprawiedliwosci mozecie zapomniec.
£€_¥
3 miesiące temu
" Żeby przeżyć grozę grzechu, trzeba by wiedzieć, czym jest grzech w oczach Boga. Dysproporcja życia i śmierci, życia młodego i śmierci duszy, odrzucenie Boga, utrata łaski. To jest straszliwa rzeczywistość. Tutaj może nam się wydawać to frazesem, bo swiat nas przytula, ale tam, gdzie będzie tylko Bóg i ja? Piekło? Groza grzechu? ". Biskup Karol Wojtyła, 26 III 1959 r.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie