Trwa ładowanie...
Przejdź na
Ivy
|

Paszporty Polityki 2021. Reżyserka Aleksandra Terpińska miażdży rząd: "Odbieranie praw kobietom, szykanowanie LGBT+, ludzie umierający na granicy"

215
Podziel się:

Podczas 29. gali wręczenia Paszportów Polityki nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce. "Bardzo trudno jest mi się cieszyć z tej nagrody w tym kraju" - powiedziała ze sceny laureatka w kategorii "film". Oglądaliście?

Paszporty Polityki 2021. Reżyserka Aleksandra Terpińska miażdży rząd: "Odbieranie praw kobietom, szykanowanie LGBT+, ludzie umierający na granicy"
Paszporty Polityki 2021. Reżyserka Aleksandra Terpińska miażdży rząd (YouTube)

Paszporty Polityki to - jak mówią organizatorzy - "drogowskazy wolnej kultury po zmianie ustrojowej w Polsce".

W tym roku wręczono je po raz 29. Gala odbyła się z ograniczoną liczbą osób ze względu na pandemię. W trakcie wieczoru nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce.

Witamy niezależną polską kulturę we wciąż wolnych mediach - powiedział na wstępie Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika "Polityka".

Zobacz także: Grażyna Torbicka: Powinien powstać "Kler 2"

Spore poruszenie wywołało przemówienie Aleksandry Terpińskiej, która otrzymała Paszport Polityki w kategorii "film" za ekranizację książki "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej.

Bardzo dziękuję za tę nagrodę (...). Chciałabym się z tego cieszyć, jednak bardzo trudno jest mi się cieszyć z tej nagrody w kraju, w którym odbierane są kobietom najbardziej podstawowe prawa, w którym osoby LGBT+ są szykanowane, w którym dzieciom odbiera się możliwość zadzwonienia po pomoc i w którym ludzie umierają na granicy.

Wydawałoby się, że polska historia i polski naród, który tyle przeszedł, będzie w stanie zrozumieć tych ludzi. Okazuje się inaczej. Ja w swoim filmie starałam się spojrzeć na ludzi z czułością i zrozumieniem. Wydaje mi się, że dzisiaj trzeba tę umiejętność trenować jeszcze bardziej - powiedziała.

Przemówienie reżyserki skomentowała prowadząca galę Grażyna Torbicka.

Brawo, Aleksandra Terpińska! Właśnie z tego powodu, o którym Ola mówiła, że nie możemy się cieszyć, to tak ważne jest to, jakie filmy były nominowane. Oglądajcie polskie filmy, właśnie takie jak te - one bardzo wiele o nas mówią i bardzo pomagają w tej rzeczywistości - podsumowała dziennikarka.

W pozostałych kategoriach Paszporty Polityki zdobyli: Dominik Strycharski (teatr), Łukasz Barys (literatura), ex aequo Jana Shostak i Mikołaj Sobczak (sztuki wizualne), Małgorzata Płysa i Mat Schulz (kultura zdalna), Teoniki Rożynek (muzyka poważna), Ralph Kaminski (muzyka popularna), Tomasz Konrad Ostafin (kultura cyfrowa), Katarzyna Nosowska (kreator kultury).

Na koniec Jerzy Baczyński pogratulował laureatom i pożegnał widzów słowami: "Za rok jubileusz, nasze 30. spotkanie. Mam nadzieję, że to będzie ostatni rok z pandemią i ostatni rok z tą mało kulturalną władzą".

Pudelek także gratuluje laureatom!

Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(215)
Anno
4 miesiące temu
Kwestia czasu kiedy Białoruś oficjalnie stanie się częścią Rosji, ta zaraz zaatakuje Ukrainę, Niemcy nie pozwalają na pomoc militarną Ukraińcom, ich nowa MSZ zapowiada ścisłą współpracę z ruskimi, chwila moment i zaraz najdłuższa granicę będziemy mieć z Rosją. Kiedyś ktoś powiedział, teraz Gruzja, potem Ukraina i państwa bałtyckie a na końcu Polska. Do tego drożyzna i inflacja. A Ci celebryci gadają o jakimś LGBT, jakby gej nie mógł spać z innym gejem.
FAT
4 miesiące temu
Tego się nie dało oglądać.Kultura zmiażdżona nienawiścią do PiSu. Jak to oglądał ktoś kto nie mieszka w Polsce, to myśli, że tu u nas to Białoruś
Madzia
4 miesiące temu
Jedź do Francji, Austrii. Tam masz uchodźców, strach na ulicach, LGBT+, blm, i body positive, przymusowe szczepienia, cenzurę i zastraszanie ludzi nie zgadzających się ze sprzedajnymi rządami lewactwa.
Observer
4 miesiące temu
Torbicka - co za klasa! Patrzcie i uczcie się dzieciaki. Elokwencji, dykcji, wyważenia - we wszystkim!!!
Iza
4 miesiące temu
Powinna zmiażdżyć Nowy Ład, zapomogi dla byle artystów i chore obostrzenia oraz dzielenie ludzi na lepszych i gorszych marnowanie pieniędzy na głupoty zamaiat na służbę zdrowia.
Najnowsze komentarze (215)
Louis
4 miesiące temu
Bezczelna jest.
Gość
4 miesiące temu
Jeżeli tak jej źle w Polsce, to co ona tu jeszcze robi? :D
Ktoś
4 miesiące temu
To trzeba bylo nie odbierać nagrody! W czym problem??!! Dosyć już propagowania niezdrowych zachowań!!!
Lewica
4 miesiące temu
Reżyserka odbierająca nagrodę od gazety która myli miejsce procesu Eichmanna o której pisze pudelek miażdży rząd. A rząd już wie, że miazga? Jedną artystka o więźniach politycznych na Białorusi druga o ludziach na granicy, żeby im pomóc tak jak myślę że chce trzeba mówić z Łukaszenka czyli zdelegimityzowac Cuchanurska. I to wszystko na jednej gali? Polityko wiedzą z LO się kłania, warsztat dziennikarski bo rozmówca mówi za ludzi o których mówi.....i jeszcze to. Wam nie siadają podstawowe elementy skladowe wam Polityki siada całość.
Angol
4 miesiące temu
Reżyserka? Przeciez to pomieszczenie w studiu nagran, nie?
Sara
4 miesiące temu
Pani Aleksandro, jeśli nie odpowiada pani jak wygląda władza, nasz kraj, to proszę opuścić Polskę i tyle, a nie tylko pluć jadem i przez takich ludzi jak pani jest podział między obywatelami. Mam już dość wszystko wiedzących, mądrych "celebrytów" co na poważne tematy nie mają za dużo mądrych rzeczy do powiedzenia, bardziej potrafią zrobić sobie fotki na marszach i lansować się na insta, w żaden inny sposób nie pomagając...
Gość
4 miesiące temu
Poradzimy sobie z takimi "autorytetami". Oni oślepli, już nie widzą tego, jak się ośmieszają. Nadawaliby się idealnie do Polski sprzed 1989 roku. I żadna z niej reżyserka jeśli gardzi ludźmi, dla których tworzy
Riri
4 miesiące temu
Wcześniej była lewica socjalistyczna teraz tylko rozporkowa.LLewicy zmieniają się zainteresowania, teraz w modzie jest rozporek
Nina
4 miesiące temu
Mam wrażenie ze dla niektórych bycie lewicowym polega na ubraniu się w dziwny sposób, uczesaniu się w dziwny sposób i ciągłym powtarzaniu faszyzm, faszyzm, bo słowa takie jak empatia czy trauma się upowszechniły, niestety bez zrozumienia co znaczą. Lewica z tradycjami jest w szoku. To nie jest lewica.....lewica to przekonanie że skoro wiem więcej to dbam o tych co np pracują rękami, bo nie mają kiedy się poduczyc, pracują. Co nam te Rus...tanki zrobiły to szok :(
Piotr
4 miesiące temu
nadejdzie dzień, że ten Pisf wam rozjedziemy za to, że robicie sobie z nas jaja. zobaczymy komu będzie do śmiechu. to nie groźna, to fakt.
Ula
4 miesiące temu
komuna 2.0
Lolks123
4 miesiące temu
I mamy nadzeje,ze z innymi prowadzacymi
arnold
4 miesiące temu
mają 300% racji.
Rwk
4 miesiące temu
Bez Boga ani do proga.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie