Trwa ładowanie...
Przejdź na

Michał Piróg przekonuje do ekologicznego życia: "To są bardzo proste rzeczy"

86
Podziel się

Tancerz zapewnia, że rezygnacja z plastikowej słomki nie grozi śmiercią z odwodnienia, a zamiast sterty tanich ubrań lepiej kupić jedno porządne na lata.

Michał Piróg przekonuje do ekologicznego życia: "To są bardzo proste rzeczy"
bCNUfmBh

Przez minione kilka lat świadomość ekologiczna Polaków znacznie wzrosła, w przeciwieństwie, niestety, do polityków, którzy najwyraźniej są silnie zmotywowani, by zamiatać problem pod dywan.

Chociaż zmiany klimatu każdy odczuwa na własnej skórze w postaci temperatur, charakterystycznych do niedawna raczej dla krajów śródziemnomorskich oraz portfela z powodu podkręconych przez suszę cen warzyw i owoców, politycy nadal bagatelizują sprawę, uspokajając Polaków, że nadal będą mogli dusić się smogiem zimą, a latem mdleć od upałów. Premier Mateusz Morawiecki zawetowanie ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej nazwał nawet "zabezpieczeniem interesów obwateli". Kiedy zaś młodzież buntuje się, że nie chce w niedalekiej przyszłości mieszkać na gigantycznym wysypisku śmieci, jest wyśmiewana i obrażana.

bCNUfmBj

Jak przekonuje Michał Piróg, najlepiej, żeby obywatele wzięli sprawy we własne ręce, bo nawet niewielka zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń okaże się znacząca, jeśli zdecyduje się na nią wiele osób.

W wywiadzie dla Vivy tancerz ujawnia, że to nie tylko nic nie kosztuje, ale nawet można zaoszczędzić, a z powodu rezygnacji z plastikowej słomki nikt jeszcze nie umarł z odwodnienia.

Mnie pytano, jak wobec tego pić bez słomki. No jak pić bez słomki??? Tak jak 10 lat temu. Jakoś nie padliśmy z pragnienia - przypomina Michał. Jeśli ktoś nie chce być ekologiczny, niech będzie ekonomiczny. Jeśli będziemy chcieli być oszczędni to będziemy wyłączać prąd. A to już jest działanie ekologiczne. Nie będziemy kupować rzeczy, które są nam niepotrzebne, nie będziemy płacić za plastikowane opakowania. _Mam filtr węglowy, wkładam do butelki, nalewam kranówkę, koszt 60 złotych rocznie. Kolejną rzeczą jest zakręcanie ogrzewania, gdy wyjeżdżam. A gdy ogrzewanie jest włączone, nie otwieram okna. Zakręcam kaloryfer, wietrzę, zamykam okno, odkręcam kaloryfer. _Nie jem mięsa. 80-90 procent moich śmieci jest organiczne lub z surowców do powtórnego przetworzenia. To są bardzo proste rzeczy, które wymagają jedynie dobrych chęci._ Bądźmy racjonalni. Nie ma sensu jechać przez pół miasta, żeby kupić kawałek ekologicznego ciasta. Mnóstwo ludzi jedzie w korkach do innej dzielnicy po ekologiczna marchewkę._

bCNUfmBp

Mieszane uczucia może wzbudzić podejście Michał do kupowania ubrań, które, być może, niektórym wyda się zbyt restrykcyjne.
Tancerz przekonuje, że człowiek nie potrzebuje tylu rzeczy, ile chcą mu wcisnąć producenci, a nawet nie musi bezwzględnie podążać za trendami.

Ostatnio kupuję ubrania, które są robione w taki sposób jak dawniej. Do tego tkaniny farbowane są naturalnie, co w przypadku dżinsu ma znaczenie - tłumaczy Piróg. Im dłużej nosisz bez prania, tym bardziej się personalizują. Każde wytarcie to twoja historia. Jak jest potrzeba to wkładasz do zamrażalnika. Dżinsy, które noszę, o ile nie wpadnę na przykład pod kosiarkę, mają szansę przetrwać i 20 lat. A ile ty par zużyjesz przez te 20 lat nadążając za modą wątpliwej jakości? Może i w sieciówkach są supertrendy ubrania, ale szybko się niszczą. Poza tym ich produkcja to jedno z największych zagrożeń ekologicznych. Klasyka nas uratuje. U nas w domu mówiło się: "Nie stać nas na kupowanie tanich rzeczy". Tylko bogaty może pozwolić sobie na wieczne zmiany.
Przekonał Was?

bCNUfmBq
bCNUfmBK
KOMENTARZE
(86)
Gość
rok temu
Celebryci winią nas ludzi zwykłych co jeżdżą komunikacją miejską, nie latamy nigdzie samolotami , musimy wyżyć za 1500 albo mniej a oni podróżują prywatnymi samolotami statkami autami co palą nie wiem ile. I oni pouczają nas zwykłych ludzi
Gość
rok temu
a ja mam sterte tanich ubran z sieciowek i one starczaja mi na lata
Gość
rok temu
zauwazyliscie, ze komentarzy pod artykulami jest coraz mniej? to musial byc miesiac bogaty w przelewy
bCNUfmBL
Gość
rok temu
Każdy taki proekologiczny na pokaz... A jak nikt nie widzi...
Gość
rok temu
Akurat tu sie z nim zgadzam.
Najnowsze komentarze (86)
Gość
rok temu
Celebryci tylko w Polsce za granicą nikt ich nie zna
Gość
rok temu
Wal sie na Ryj
Gość
rok temu
Haha powiedział co wiedział Celebryci mówią nam co mamy robić jak dbac o środowisko My lepiej dbamy od nich niech rady zachowa dla siebie !
Gość
rok temu
A te tatuaże na rękach to aby na pewno weganskie? 😶
Gość
rok temu
Nienawidze smierdzacego, chinskiego Pepca. Kto jeszcze?
E44
rok temu
PO CO O TAKIM TYPIE PISZECIE?? KOMU TO POTRZEBNE?
Gość
rok temu
Trzeba by Piroga ze służącego całej ludzkości, przetworzyć w panującego nad własnymi serwerami.
Gość
rok temu
A kto widział jego taniec. Chyba, że na rurze w g.. m klubie.
bCNUfmBD
Gość
rok temu
NIETAŃCZĄCY TANCERZ
gość
rok temu
Przecież zamiast rezygnować z plastiku można go przetwarzać, a opakowania wielorazowe wymagają prania i zanieczyszcza się wodę, co nie jest zbyt ekologiczne.
Gość
rok temu
Nie wystarczy niczego plastikowego nie używać do konsumpcji. Trzeba nie używać do produkcji żadnych wyrobów użytkowych. Ani narzędzi, ani maszyn, ani nawet gadżetów i zabawek dla dzieci.
Górnik
rok temu
Ciekawe z czego ten''rowerzysta'' żyje.
gość
rok temu
zacznij moze od samochodow i jazde komunikacja miejska ?
Gość
rok temu
Niech on rzädzi w swoim domu
...
Następna strona
bCNUfmCf