Trwa ładowanie...
Przejdź na
Koba
|
aktualizacja

Cynthia Nixon nakreśla realia bycia kobietą w feministycznym manifeście: "Nie bądź dz*wką. Nie prowokuj. Nie daj się zgwałcić"

30
Podziel się:

Obok gwiazdy "Seksu w wielkim mieście" w wideo ukazującym codzienność kobiet wystąpiły też inne przedstawicielki Hollywood: Rachel McAdams, Vanessa Hudgens, Rose McGowan i Georgia May Jagger.

Cynthia Nixon nakreśla realia bycia kobietą w feministycznym manifeście: "Nie bądź dz*wką. Nie prowokuj. Nie daj się zgwałcić"
Cynthia Nixon (East News, East News)
bETVPtRx

W 2017 roku media na całym świecie podbiła akcja #MeToo, podczas której miliony kobiet i mężczyzn na całym świecie opowiedziały o swoich doświadczeniach z przemocą, molestowaniem czy gwałtem. Kobiety coraz chętniej zabierają głos w ważnych dla siebie sprawach i przestają godzić się na podwójne standardy, przejawiające się w każdej dziedzinie życia. Nierówności płacowe kobiet i mężczyzn, dyskryminacja, przyzwolenie na jawny seksizm - zjawiska te powoli tracą swój zmurszały blask i rację bytu we współczesnym świecie.

Bardzo często mówi się obecnie o nierealistycznych kanonach piękna i rygorystycznych normach zachowania nakładanych na tę płeć już od wczesnego dzieciństwa. Wymaga się od kobiet postępowania zgodnego z wieloma sprzecznymi komunikatami, co skutkuje nieuniknionym popełnieniem "błędu" i przykrymi konsekwencjami społecznymi.

bETVPtRz

Na transformacyjnej fali wypływa wiele projektów wspierających kobiety - tworzonych z myślą o nich i przez nie same. Jednym z nich jest magazyn GIRLS.GIRLS.GIRLS., którego pracownicami są wyłącznie dziewczyny w różnym wieku, o różnych poglądach i pasjach. Jego twórczynie podkreślają, że ich pismo ma na celu celebrację kobiecości, w każdym jej wymiarze i rozumieniu.

Ostatnim rezultatem ich działalności jest wideo, w którym występują sławne przedstawicielki Hollywood: Rachel McAdams, Vanessa Hudgens, Rose McGowan i Georgia May Jagger. Narratorka (w tej roli Cynthia Nixon) przytacza komunikaty i komentarze, które z pewnością usłyszała w swoim życiu każda kobieta.

Bądź damą, mówili. Twoja spódnica jest za krótka. Masz za duży dekolt. Nie odkrywaj tak wiele. Zostaw coś wyobraźni. Nie bądź kusicielką. Mężczyźni nie potrafią się kontrolować. Mężczyźni mają potrzeby. Wyglądaj seksownie. Prosisz się o to - słyszymy.

W dalszej części manifestu poruszane są m.in. kwestie oczekiwań dotyczących wyglądu:

bETVPtRF

Jesteś zbyt wystrojona. Wyglądasz niechlujnie. Zapuściłaś się. Nie bądź zbyt gruba. Nie bądź zbyt chuda. Zjedz coś. Schudnij. Przejdź na dietę. Boże, wyglądasz jak szkielet! Mężczyźni nie lecą na kości. Pozbądź się owłosienia. Zakryj rozstępy. Powiększ sobie usta. Zatuszuj zmarszczki botoksem. Zrób sobie lifting i liposukcję. Wyglądaj naturalnie! Za bardzo się starasz, mężczyźni tego nie lubią. Przesadziłaś z poprawkami. Wyglądaj młodo. Starość jest brzydka. Mężczyźni nie lubią brzydoty.

Wideo odnosi się również do stereotypów przypisanych kobietom.

Bądź cnotliwa. Nie bądź dz*wką. Mężczyźni nie lubią puszczalskich. Nie bądź cnotką! Nie bądź taka spięta. Uśmiechnij się. Zaspokajaj mężczyzn. Bądź doświadczona. Bądź niewinna. Bądź sprośna. Bądź "cool". Nie bądź taka, jak inne. Nie mów zbyt głośno. Nie mów za dużo. Nie bądź onieśmielająca. Dlaczego masz taką minę? Nie bądź taką s*ką. Nie rządź się. Nie bądź taka rozemocjonowana. Nie płacz. Nie krzycz. Nie przeklinaj. Składaj jego ubrania. Gotuj mu obiady. Dbaj o to, żeby był zadowolony – to rola kobiety. Nawiedzona feministka. Urodź mu dziecko. Nie chcesz? Kiedyś zmienisz zdanie. Nie daj się zgwałcić. Nie pij za dużo. Nie wracaj sama do domu. Nie imprezuj do późna. Nie ubieraj się prowokacyjnie. Nie uśmiechaj się do obcych. Nie ufaj nikomu. Nie zgadzaj się na wszystko. Nie odmawiaj. Po prostu bądź damą, mówili - wymienia narratorka, gdy na ekranie przewijają się urywki z sesji zdjęciowych i filmów.

W tle pojawiają się też ujęcia z wystąpienia Donalda Trumpa, charyzmatycznej bojowniczki o społeczną sprawiedliwość Alexandrii Ocasio-Cortez czy twarz znanego predatora Harveya Weinsteina.

bETVPtRG

Trafnie opisane doświadczenia przedstawicielek płci żeńskiej?

Zobacz także: Girls Girls Girls Magazine - Be a Lady They Said
bETVPtRH
bETVPtRI
bETVPtSa
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(30)
tak
2 lata temu
W sumie fajne przesłanie, jestem zmęczona tym czego ode mnie się wymaga "aby wyjść za mąż", mieć kogoś.Nie jestem feministką, ale czuję się zmęczona kryteriami.
Karola
2 lata temu
Przerażające jest to jak bardzo to wszystko jest prawdziwe. Świetnie zrobiony filmik aż mam dreszcze.
Maria
2 lata temu
A w Polsce jest jeszcze gorzej, w kraju, w którym nawet kobiety obrażają feministki.
bETVPtSb
Lena
2 lata temu
dziewczyny, przestańcie się bać słowa "feminizm" - on jest dla nas wszystkich. Feminizm to miłość, troska i przede wszystkim WYBÓR!
Sot
2 lata temu
Zobaczcie jakie komentarze piszą kobiety i mężczyźni o wyglądzie mamy Ibrahima, porwanegp kilka dni temu. To jest okrutne.
Najnowsze komentarze (30)
Kamila
3 miesiące temu
Cieszę się, że coraz więcej osób walczy o równouprawnienie, o brak seksualizacji, o możliwość bycia sobą, a nie uczenia kolejnych pokoleń stereotypów. Sama naprawdę lubię korzystać z usług Aesthetic Park w Kielcach, jest to centrum medycyny estetycznej i chciałabym w przyszłości, aby nikt nie komentował jakkolwiek mojego wyglądu na zasadzie: wyglądasz jak pani lekkich obyczajów, co ty znowu zrobiłaś z twarzą? A najgorsze jest to, kiedy faktycznie wiem jak zrobić coś lepiej, a przez to, że wyglądam ,,kobieco'' mówią: ,,Nie znasz się, przecież jesteś kobietą?'', ,,Daj to zostawić profesjonalistom. Ty jesteś tylko kobietą.''. Uważam, że żadna kobieta oraz żaden mężczyzna nie powinna/ien być poddawany stereotypom. Ważne, aby czuł się dobrze sam ze sobą, aby nie był/a uważana za kogoś niekompetentnego tylko ze względu na swoją płeć, aby zwyczajnie nikt nie był terroryzowany.
Dosyć
2 lata temu
Feminizm, ideologia LGBT+, zielone ekodupki itp to druga runda komunizmu (Marksizmu) czyli ''psie łąjno''
Voy
2 lata temu
Usunęliście cały łańcuch komentarzy, łącznie z wyróżnionym.
antyfem
2 lata temu
Żenujący teledysk. Nie wiedziałam, że lansowanie się na ofiarę jest dla kobiet cool w XXI wieku. O czym nam mówi ten zlepek obrazów i dziecinnej narracji? Że kobiety są frajerkami, które są uzależnieone od tego jak widzą je inii. Naprawdę? W XXI wieku? Regresywne myślenie. Czy nie lepiej powiedzieć jest, że jest się kowalem swojego losu. Uważam, że nie ma czegoś takiego jak dyskryminacja. Większość kobiet po prostu tkwi w swoim wyobrażeniu o sobie, ale to nie jest ani wina otoczenia, ani mężczyzn. Przestańmy obwiniać wszystko i wszystkich o swój "biedny" los. Jak nie umiesz wyjść z izulorycznego jażma, to znaczy, że to z tobą jest coś nie tak a nie ze światem. Ja się czuję urażona tym klipem. Mam wrażenie, że traktuje się mnie jak idiotkę i ofiarę. Nie jestem ani jednym ani drugim. Odnoszę sukcesy, nie czuję że czegoś mi się odmawia i że traktuje mi mnie się protekcjonalnie.
Rtrwsd
2 lata temu
Napisałam ze życzę karmy wszystkim wrednym i stygmatyzujących innych ludziom a pudełek usunął komentarz
Wetu
2 lata temu
Wszystkim tym stygmatyzującym i rozkazującym życzę aby dopadła ich karma
Marta
2 lata temu
Wstrząjaca prawda, piękny film, każda kobieta powinna obejrzeć.
AnnazPoznania
2 lata temu
Biedni faceci, nie dość, że są w mniejszości to jeszcze non stop są szkalowani. Gdyby, podobny filmik zrobić o kobietach, podniósł by się jazgot. Wolne, niezależne i silne prawdziwe kobiety, obchodzą się bez takich kampanii bo wiedza ile są warte, maja to gdzieś i świetnie sobie radzą z facetami.
bETVPtRT
Ania
2 lata temu
To wideo poraża.. To najlepsza rzecz jaka w tym roku zobaczyłam w internecie.
Aga
2 lata temu
Super film
Pat
2 lata temu
Ten filmik nawiązuje do realiów życia kobiet w Stanach Zjednoczonych, nie w Polsce, dlatego niektóre aspekty mogą się nam wydawać przesadzone, niemniej biorąc pod uwagę próby ograniczania praw kobiet przez nasz rząd, w Polsce powinny powstawać podobne kampanie. Niech matki uczą swoje córki, że dopóki tego nie chcą, o ich dorosłym życiu nie ma prawa decydować żaden mężczyzna
nicole.r
2 lata temu
To nagranie jest fantastyczne.
Lena
2 lata temu
dziewczyny, przestańcie się bać słowa "feminizm" - on jest dla nas wszystkich. Feminizm to miłość, troska i przede wszystkim WYBÓR!
smutas
2 lata temu
Świetny film, chociaż troszkę przesadzony. Troszkę, bo w moim otoczeniu nie zauważyłam, żeby kwestie wyglądu były aż tak istotne, kobiety nosza co chcą, kilka ma kolorowe włosy. I co ? I nic. Problem widzę gdzie indziej. Jestem inzynierem (nieznoszę okreslenia inzynierki) i od pierwszego spotkania ZAWSZE przypisuje mi się niższe kompetencje, jestem mylona z panią od przynoszenia kawy, z sekretarką. Zdarzały się sytuacje, że klienci naszej firmy nie chcieli abym rozwiązywała ich problemy (telefonicznie), nie widząc mnie nigdy na oczy, prosili do telefonu mężczyznę. Kilka razy umawiałam sie z kolegą, że on będzie mówił a ja będę mu podpowiadać po cichu jak co rozwiązać. Przykre ale prawdziwe.
Oferty dla Ciebie
bETVPtSM
bETVPtSN
bETVPtSO
bETVPtSP
bETVPtSQ
bETVPtSv