Trwa ładowanie...
Przejdź na
Baby
|

Małgorzata Halber wyznaje, że nigdy nie zamierza zostać matką. "Coś mi mówi, że nie będę tej decyzji żałować"

504
Podziel się:

Była prezenterka Vivy i uznana pisarka popełniła tekst dla "Vogue'a", w którym tłumaczy, że musiała dojrzeć do tego, by nie chcieć zostać matką.

Małgorzata Halber wyznaje, że nigdy nie zamierza zostać matką. "Coś mi mówi, że nie będę tej decyzji żałować"
Małgorzata Halber wyznaje, że nigdy nie zamierza zostać matką (AKPA)
bESNpokB

Małgorzata Halber zaczynała karierę w mediach, pracując w programie 5-10-15. Później przez ponad dekadę była prezenterką stacji muzycznej Viva. W 2011 roku zniknęła z telewizji, by cztery lata później wydać głośną książkę Najgorszy człowiek na świecie, w której szczerze i przejmująco opisała swoje zmagania z chorobą alkoholową. Pozycja stała się bestsellerem i zyskała uznanie krytyków.

Halber została właśnie felietonistką Vogue'a i w pierwszym tekście dla magazynu zdradziła, dlaczego nigdy nie zamierza zostać matką. Pisarka wyznała, że musiała dojrzeć do tej decyzji, a jej osobisty tekst ma teraz szczególny wydźwięk. Artykuł ukazał się dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw kontrowersyjnego wyroku TK w sprawie aborcji.

bESNpokD

Osoba w ciąży zamienia się w plemienną własność. Od tej chwili członkowie globalnego plemienia będą mówić, ile powinna mieć dzieci, pilnować, jak się nim zajmuje, doradzać niepytani o radę. (...) Na ekonomii członkowie globalnego plemienia znają się oczywiście mniej, również dlatego, że nie uczy się jej w szkole. Wiedzą więc tyle, że jeśli dzieci nie będzie, to nie będzie miał kto pracować na nasze emerytury. To jest serio megazabawne, biorąc pod uwagę fakt, że na przykład w Polsce połowa ludzi zapieprza na samozatrudnieniu i umowach o dzieło i żadnej emerytury nie zobaczy, nawet jeśli postanowi tworzyć rodziny 2+10 - pisze Halber.

Zresztą ci sami członkowie globalnego plemienia, którzy mówią: ludzie są wygodniccy, nie chcą mieć dzieci, kobiety teraz zapomniały, że matka to najpiękniejsza rola w życiu, potem wypisują tysiące komentarzy o życiu z 500+ - dodaje pisarka.

Zobacz także: Aborcja w Polsce. Anja Rubik na strajku kobiet w Warszawie: "To jest przerażające"
bESNpokJ

Halber zdradziła, że pisanie tego tekstu wcale nie przyszło jej łatwo. Przez długi czas sama konfrontowała się z przekonaniem, że kobieta bezdzietna jest w pewien sposób "wybrakowana".

To kobiety pytane są o to, kiedy dzieci, choć w obecności potencjalnego męża. To kobiety (bądź też osoby z macicami) są macane po brzuchach. To im mówi się, że coś straciły, jeśli mają 50 lat i są niedzietne.

Nie jest to proste i czasem mam wrażenie, że toczy się jakaś ukryta wojna podjazdowa między matkami a niedzietnymi. Nie chcę w niej uczestniczyć. Tak jak wspomniałam: bardzo lubię dzieci. Ale to, że je lubię, że jestem dobrą ciotką mówiącą zabawnymi głosami, nie oznacza – co za ulga – że muszę mieć własne. Mało tego: wojna o prawa reprodukcyjne jest dla mnie ważna. I osobiście dla mnie oznacza też wojnę o przedszkola, o brak sensacji w karmieniu piersią, o brak pouczania, że nie wolno sztucznym pokarmem i o brak pouczania w kwestiach, jak wychowywać dzieci w ogóle.

bESNpokK

Pisarka wyznała, że ma w życiu inne marzenia, których nie byłaby w stanie realizować, będąc matką.

Globalne plemię, które przez wieki rządzone było przez białych mężczyzn, mówi też, że jeśli nie będziesz mieć dzieci, to ominie cię coś wielkiego. W tym samym czasie ci mężczyźni zajmowali się ustalaniem praw, pisaniem książek, zdobywaniem wykształcenia, głosowaniem na samych siebie do parlamentów oraz, last but not least, pisaniem historii. Między innymi dlatego musimy ją teraz trochę przepisywać.

Miałam niewiele ponad 40 lat, kiedy zrozumiałam, że jeśli chcę pisać i rysować, włóczyć się po mieście, po podwórkach i podróżować, to nie mogę jednocześnie mieć dziecka, ponieważ z moim zasobem energii nie dam rady zrobić tego wszystkiego. Coś mi mówi, że nie będę tej decyzji żałować.

Zgadzacie się ze słowami Małgorzaty Halber?

bESNpokL
bESNpole
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(504)
Nick
10 miesięcy temu
I bardzo dobrze. Nikt nie powiedział że każda kobieta musi być matką. Ja zawsze chciałam mieć dzieci i mam. Ale znam też kobiety które nie chcą i mieć nie będą. I szanuje to. Każdy ma wybór.
Jula
10 miesięcy temu
Ma racje. Wszyscy mówią kobiecie kiedy i ile dzieci ma mieć
Xxx
10 miesięcy temu
Ja również nie zamierzam.
bESNpolf
Ewa
10 miesięcy temu
Zyjemy w 21 wieku, prosze niech kazdy decydujeza siebie, nie chce miec dzieci to nie, chce miec gromadke to niech ma, kiedy w koncu skonczy sie ocenianie i wymuszanie na mlodych kobietach w polsce posiadania rodziny, domu z ogrodem itd
Lola
10 miesięcy temu
I dobrze. Nie każda z nas chce zostać mamą.
Najnowsze komentarze (504)
deww
9 miesięcy temu
co sie stalo z sekcja komentarzy na pudleku?
deww
9 miesięcy temu
Ile zapacia za ununiécie tego jednego artykulu??? ze smakiem sami wiecie czego
Ola
10 miesięcy temu
Olaboga! A kto jej na starość szklankę wody poda?!
Kika
10 miesięcy temu
Super!!!!! BRAWO!!!! Trzeba głośno o tym mówić, że dużo kobiet nie chce być matkami!!!! :)
Monika
10 miesięcy temu
A ja se życia bez mojej Marioli nie wyobrażam.....
45latek
10 miesięcy temu
A ja chcę mieć dzieci i nie mogę bo kobiety mnie nie pociągają fizycznie. I to jest dopiero dramat. Oddałbym wszystko by mieć żonę i móc spłodzić dzieci.
piotr
10 miesięcy temu
Żeby się tylko nie okazało że państwo wprowadzi bykowe i krowie.
Aaaaaaa
10 miesięcy temu
Masz racje.... lepiej idz na halba
bESNpokX
Ooo
10 miesięcy temu
Jakie to życie pokrętne... Jedni świadomie nie chcą mieć dzieci, a inni bardzo y chcieli i nie mogą.....
Love
10 miesięcy temu
W dzisiejszych czasach potomstwo nie jest potrzebne.
Love
10 miesięcy temu
A dlaczego miałaby mieć dziecko? Jak nie chce to nie.
Tess
10 miesięcy temu
Przynajmniej jest świadoma tego co chce. Lepsze to niż klepanie dzieci, bo jakoś to będzie.
Adam K.
10 miesięcy temu
Popieram. Pewne geny nie powinny się replikować. Tylko jeśli pani ma zamiar się parzyć to proszę się wysterylizować albo zabezpieczać, do aborcja to nie jest środek antykoncepcyjny.
Doświadczona
10 miesięcy temu
Nigdy nie mów - nigdy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bESNpolQ
bESNpolR
bESNpolS
bESNpolT
bESNpolU
bESNpolz