Trwa ładowanie...
Przejdź na
Ivy
|

Sejm PRZYJĄŁ "LEX TVN"!

514
Podziel się:

Po tym, jak we wrześniu Senat w całości odrzucił "lex TVN", władza znalazła sposób, by jednak przeforsować ustawę. Teraz wszystko w rękach prezydenta Andrzeja Dudy, który jeszcze niedawno nazywał siebie "strażnikiem wolności słowa".

Sejm PRZYJĄŁ "LEX TVN"!
Sejm przyjął lex TVN (East News)

Latem polskimi mediami wstrząsnęły doniesienia o tym, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości stworzyli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który nakazałby amerykańskiemu właścicielowi TVN i TVN24 sprzedać większość udziałów.

Jak to powiedział wówczas z rozbrajającą szczerością Marek Suski, władza zyskałaby wtedy "jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej stacji".

Zobacz także: Andrzej Duda o "lex TVN". Głos sprzeciwu z rządu Zjednoczonej Prawicy

Skandaliczny był również sposób, w jaki przyjęto projekt do dalszych prac, bowiem odbyło się to po reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek, która - zdaniem wielu specjalistów od prawa - nie miała uzasadnienia.

Przez Polskę przeszła wówczas fala protestów w obronie wolności mediów, a we wrześniu Senat w całości odrzucił lex TVN i na jakiś czas temat zniknął z pola widzenia. Niespodziewanie w piątek powrócił za sprawą komisji kultury i środków przekazu, która "zarekomendowała" Sejmowi, aby ponownie uchwalił ustawę. Nie zważano jednocześnie na to, że Regulamin Sejmu nakazuje poinformowanie o zwołaniu takiej komisji trzy dni wcześniej. Opozycja wskazuje, że komisja odbyła się więc nielegalnie.

Pomimo protestów opozycji Sejm odrzucił senackie weto i przychylił się do wniosku komisji kultury. Trzeba podkreślić, kto głosował za przyjęciem lex TVN, a było to 225 posłów PiS, 3 posłów Kukiz'15 i jeden poseł niezrzeszony - Łukasz Mejza.

Tryb, w jaki zostało to zrobione, to nie są standardy demokratycznego państwa. To jakiś PZPR, to jakaś Korea - powiedział po wszystkim Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Finał tej sprawy jest teraz w rękach prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy, że jeszcze nie tak dawno ocenił, że ta ustawa to "kontrowersyjne rozwiązanie", a siebie nazywał "strażnikiem wolności słowa".

Będę stał na straży zasady wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej - mówił na antenie TVP INFO.

Dotrzyma słowa?

Kuba Wojewódzki ma obsesję na punkcie Pudelka? Dowiecie się w najnowszym Pudelek Podcast! 

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(514)
Kika
7 miesięcy temu
XD czekam na ustawki pod Sejmem. Może Kraśko zrobi relacje na żywo jak łamane jest prawo xD
Rambo
7 miesięcy temu
Brawo brawo o to chodzi a świnki kwi kwi.
Brak słów
7 miesięcy temu
Bardzo dobrze. A ty pudel nie kasuj komentarzy !!!
ABC
7 miesięcy temu
Yeah !!! Nareszcie! Precz z TVN 🤮
rozella
7 miesięcy temu
ha, ha co zrobi prezydent ??? niech zgadnę ... wiem, podpisze, jak zawsze .. po to go posadzili na stołku.
Najnowsze komentarze (514)
Anon
6 miesięcy temu
Każdy ma prawo oglądać co chce. Ja chcę oglądać TVN taki, jaki jest teraz i będę protestować!
xxx
6 miesięcy temu
pis siedzi i lajkuje komentarze. zeby ludzie mysleli ze spoleczenstwo naprawde tak mysli. zenada. wypad z pis. chcemy CYWILIZOWANEJ POLSKI
Sylwia
6 miesięcy temu
Wcale nie idzie tu o sympatie, czy antypatie do stacji TVN. Znacznikiem demokracji są różne media i możliwość wyboru. PiS po raz kolejny dąży do kontroli przepływu informacji. Żadna stacja nie jest wolna od jakiejkolwiek indoktrynacji. Równie dobrze można założyć, że obiektywizm nie istnieje, bo każdy od czegoś lub kogoś zależy, więc rzeczywistość jest tylko subiektywna. Gdyby pisiorom szło tylko o to, co twierdzą, to kwestię TVNu uregulowały sąd. Tymczasem stworzyli sobie ustawę, by jeszcze lepiej i sprawniej sterować rzeczywistością.
tom
7 miesięcy temu
wiadomo co zrobi "pan prezydent " bo to "facet "bez jaj i zrobi to, co chce kaczynski!!!
kochać kraj
7 miesięcy temu
Polacy chcecie aby w kraju obowiązywała prawo ? To czemu wychodzicie na ulice by łamać prawo obowiązujące w tym temacie? Ulegacie mamieniom tym celebrytom , którzy wożą się furami , chodzą z plastrami. torebli za tysiące - a wy ze zmarszczkami i zmęczonymi twarami brońcie tego ....tylko właśnie czego? W Polsce jest wolność i będzie - tylko zgodnie z obowiązującym prawem w POLSCE A NIE NIEWADOMO JAKIM! Pan Prezydent powinien się wogóle nie wahać z podpisem tego oczekują POLACY!
Ica
7 miesięcy temu
Ale zacznijmy może od tego że TVN podobnie jak TVP nigdy nie był "wolnym medium" xD
CozWamiLudzie
7 miesięcy temu
Można nie lubić TVN ale tu nie o sympatię chodzi tylko o pozbywanie się mediów krytykujących rząd a to wiadomo do czego zmierza, to pierwszy krok i to dzieje się na naszych oczach drogie owce. Tak było w Chinach, Rosji, Korei czy my naprawdę chcemy należeć do tego zacnego grona? Walczyć o wolność 40 lat temu żeby znowu doprowadzić się do takiego stanu? serio narodzie polski?
Nati
7 miesięcy temu
Propozycja i apel do obywateli, tych którzy popierają szkalowanie osób niezaszczepionych, krytykujachych program 500+ twierdząc że sprzedali się za 500 zł. Jeżeli popieranie KO zachowajcie się w końcu honorowo i przestańcie wyciągać łapska po pieniadze z programu, który waszym zdaniem wpedza Polskę w długi. Na zachodzie Social dla dzieci istnieje i to w każdym kraju więc teraz pora na rewolucję w mediach abyśmy nie odbiegali od zachodnich standardów 😊
Strach
7 miesięcy temu
Trzeba stąd uciekać póki jeszcze można.
Lilu
7 miesięcy temu
#zmierzchdemokracji
Rafał Wawa
7 miesięcy temu
TVN powstało z pieniędzy FOZZ .. a ci co nie wiedzą co to było FOZZ to niech sobie sprawdzą .
Poki
7 miesięcy temu
Wolność słowa jak najbardziej ale To ci wyprawia TVN To już przegięcie
Ubawiony
7 miesięcy temu
Komuna wraca
Gosik
7 miesięcy temu
I dobrze ,ja się cieszę..., wreszcie konkretna decyzja ..brawo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie