Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
|
aktualizacja

Artur Barciś krytycznie o milionach dla discopolowców: "Trudno się nie oburzać. To są BARDZO ZAMOŻNI LUDZIE"

139
Podziel się:

"Taki zespół i tak nie upadnie. Ma zgromadzone bardzo duże pieniądze" - skomentował przyznanie środków z Funduszu Wsparcia Kultury takim grupom jak Bayer Full czy Golec Uorkiestra.

Artur Barciś krytycznie o milionach dla discopolowców: "Trudno się nie oburzać. To są BARDZO ZAMOŻNI LUDZIE"
Artur Barciś sceptyczny o przekazywaniu milionów discopolowcom (ONS.pl, East News)

Wciąż nie milkną echa decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która kilka dni temu ogłosiła listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Pomysł dofinansowania najbogatszych przedstawicieli polskiego przemysłu rozrywkowego nie spotkał się z pozytywnymi reakcjami internautów, a Piotr Gliński i jego "szczodry algorytm" wkrótce ogłosili, że muszą to jeszcze przemyśleć.

Po wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury wiele gwiazd obecnych na liście postanowiło wyrazić swoje niezadowolenie. Sławomir Świerzyński z Bayer Full uznał na przykład, że "takie są po prostu realia", a na dokładkę obraził zespół Kult, którego płyt, jego zdaniem, nikt nie kupuje. Równie niezadowoleni byli też Radek Liszewski z formacji Weekend, Kasia Cerekwicka i Agnieszka Hyży, żona Grzegorza.

Zobacz także: Pieniądze dla artystów. Piotr Gliński: kultura to jeden z sektorów gospodarki

Teraz kilka słów tej sytuacji postanowił poświęcić kolejny przedstawiciel polskiej kultury, Artur Barciś. Już na wstępie serialowy Tadeusz Norek z Miodowych Lat zaznacza, że nie wnioskował o wsparcie finansowe od rządu, a pomysł dofinansowywania braci Golec i zespołu Bayer Full milionami złotych nie świadczy dobrze o kryteriach, którymi się kierowano. Barciś nie ukrywa, że pomoc zaoferowano po prostu nie tym, którym trzeba.

Ja się nie ubiegałem o pomoc. Ale ta burza trwa jakiś czas i oczywiście się oburzyłem, bo trudno się nie oburzać. Ta pomoc jest słuszna, skądinąd poszła do osób, które w ogóle tego nie potrzebowały. Tacy członkowie zespołów disco polowych to nie są ludzie, którzy stracili swoje zarobki. To są bardzo zamożni ludzie. Pomoc z naszych podatków powinna pójść dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują. A jeśli przyznawało się z tzw. algorytmu niemądrego, to tak właśnie wyszło - skwitował w rozmowie z Beatą Lubecką z Radia Zet.

W dalszej części wypowiedzi Barciś słusznie zauważa, że zespoły disco polo i tak przetrwają trudny okres, a w kraju nie brakuje osób i instytucji, które bez pomocy mogą po prostu sobie nie poradzić.

Taki zespół i tak nie upadnie. I tak ma zgromadzone bardzo duże pieniądze. A są teatry prywatne, które nie mają wsparcia od miasta czy państwa, które nie grają, ale gdzieś muszą przechowywać dekoracje i za te magazyny płacić. Płacić tantiemy, a nie mają żadnych dochodów. Dotkliwie to odczułem, bo grałem w takich teatrach. To są instytucje, które powinny dostać pomoc, żeby przetrwały - powiedział.

W pewnym momencie rozmowa zeszła też na temat Piotra Glińskiego i szczodrego "algorytmu", który życzliwie uraczył najbogatszych w branży setkami tysięcy złotych zapomogi.

Dlaczego minister Gliński zmienił zdanie? Pewnie przez głos środowiska. Było to wszystko oburzające, to skandal. Tylko do tego skandalu nie należało dopuścić. Minister nie wiedział, że Bayer Full tyle dostanie? Nawet jeżeli algorytm decydował, to ten algorytm jest zły. (...) Ja się nie zgłaszałem, bo po to pracowałem 40 lat, żeby przetrwać jakoś tę pandemię. Pamiętajmy też, że rząd nie ma swoich pieniędzy. Ma nasze, podatników i powinien dysponować tymi pieniędzmi sprawiedliwie. To nie powinno mieć znaczenia, że Janda krytykowała rząd, a Bayer Full nie. Jaką wartość dla kultury mają piosenki zespołu Bayer Full? (...) Bayer Full na pewno sobie poradzi. Natomiast teatry czy instytucje kultury? Kiedyś byłem optymistą, teraz pesymistą - stwierdza.

Zgadzacie się?

Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(139)
vv
2 lata temu
Disco polo przyczynia się do zchamienia społeczeństwa .
olo
2 lata temu
dobre, celebryci milionerzy kłócą sie o pieniądze podatników którzy ledwo wiąza koniec z końcem
Meg
2 lata temu
Jak my przetrwamy epidemie bez ich projektów😱 bez pracy, leków pieniędzy da się żyć ale bez wybitnych utworów przewybitnych artystów zwłaszcza disco polo. Już po nas ide pożegnać się z bliskimi.
Mila
2 lata temu
Prawde powiedzial, te pieniadze na kulture powinny isc !
gość
2 lata temu
Brawo.
Najnowsze komentarze (139)
EWA
2 lata temu
Szanowny panie jak aktor nie ma pracy to niech zatrudni się w Amazon albo w warzywniaku a nie wyłudza dotacje. A jak nie ma aktor lub inny twórca pracy to zapraszam do Urzędu Pracy bezrobotne To 980 zł . W pandemii nikomu nie jesteście potrzebni. Te dotacje pokazały kto jest pasożytem. Dotacje należą się tylko dla teatru filharmonii czy muzeum ale nie dla aktorów którzy w poprzednich latach zarabiali fortuny.
Hanna
2 lata temu
Szok
Tula
2 lata temu
Sklepom malym sklepikom dac a nie zespoly
bela
2 lata temu
są też fani Disco polo a nie tylko teatrolodzy ,więc po co ta zazdrość panie Barciś
koki
2 lata temu
straszne jest to jak oni szastają pieniędzmi (władza), a co potem? chleb za 30 zł???
obserwator
2 lata temu
A przed pandemią tak łatwo i swobodnie pokazywali swoje majątki,ile to było podziwu, a teraz jaaaka bieda.Żałosne to to.
pytas
2 lata temu
To dlaczego tarcza nie daje malym przedsiębiorcom po kilkaset tysiecy?
Ewa
2 lata temu
👏👏👏👏
Ala
2 lata temu
Obaj siebie warci hahaha jeden serialowiec drugi dyskopolowiec . Pan Barciś uwaza się za lepszego hahaha w czym?????
FutroZFlorydy
2 lata temu
Sa tak samo bogaci jak aktorzy, szczegolnie ci co graja w wieloodcinkowych serialach. Tak naprawde pieniadze te powinny byc wyplacane ludziom z zaplecza technicznego itd. a nie artystom bezposrednio.
Kapitan
2 lata temu
Jaka polska taka kultura i artyści Bayer full, martyniukowie z synem patocelebryta da na świeczniku portalu, niczym wiadomości o Bin Ladenie. Koszmar..ssyf koła i mogiła
Polak
2 lata temu
Slawek czas ma eneryture Okropny czlowiek wysral by sie za zlotowke i zjadl za 2 wiecej
Pesymista
2 lata temu
Disco polo nie ma nic wspolnego z kultura Polski i nasza KULTURA! Nic nie wklada nie uczy i tylko poniza. Jestem bardzo smutna widzac jak Malo inteligentni ludzie sa u wladzy i jak bardzo chore I szkoldliwe sa ich decyzje.
Realistka
2 lata temu
Pieniądze, ach pieniądze...wielkie wielkie rzadze...kariera,sławy,blaski, oklaski ach, oklaski to tylko są obrazki...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie