Trwa ładowanie...
Przejdź na
Droppa
|

Jest wyrok w sprawie ABORCJI ze względu na ciężkie wady płodu

833
Podziel się

Według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.

Jest wyrok w sprawie ABORCJI ze względu na ciężkie wady płodu
Trybunał Konstytucyjne wydał orzeczenie w sprawie aborcji (fot. East News)
bDogDICZ

Delikatny kompromis aborcyjny, ustalony w 1993 roku, legł właśnie w gruzach. Na wniosek grupy posłów PiS Trybunał Konstytucyjny zajmował się ostatnio sprawdzaniem, czy umożliwianie Polkom przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu jest zgodne z ustawą zasadniczą. Przypomnijmy, że pozostałe dwa przypadki, w których w naszym kraju nadal można dokonać aborcji, to gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, albo gdy stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ciężarnej kobiety.

Zarówno Sejm jak i Prokurator Generalny/Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wnioskowali, aby zaskarżone przepisy uznać za niezgodne z konstytucją. Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny przychylił się w czwartek do ich wniosku.

bDogDIDb
Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny. Ten wyrok zmieni życie Polek na lata. "Krańcowe zniewolenie kobiet"

Pod przewodnictwem kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej Trybunał ogłosił w czwartek, że aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu albo nieuleczalną choroby zagrażającą jego życiu uznaje się za niezgodną z polską konstytucją.

Przed budynkiem Trybunału zgromadzili się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zaostrzenia zakazu aborcyjnego. Wśród nich pojawiła się Kaja Godek. Naczelna orędowniczka odebrania Polkom prawa do decydowania o własnym ciele nie miała na twarzy maseczki, fotoreporterzy mogli więc bez problemu uwiecznić malujący się na jej twarzy szeroki uśmiech.

bDogDIDh

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, decyzja Trybunału Konstytucyjnego powinna być poprzedzona "rzetelną, publiczną debatą", podczas której wszystkie strony mogłyby przedstawić swoje racje. Tak się jednak niestety nie stało.

Czy Polskę czeka teraz kolejna fala protestów?

bDogDIDi
bDogDIDj
bDogDIDC
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(833)
Aga
miesiąc temu
Napiszę wprost. Usunęłam ciążę bo płód na zespół Downa. I nie żałuję! Gdybym stanęła przed taką decyzją jeszcze raz, też bym to zrobiła. Potem ponownie zaszlam w ciążę i urodziłam zdrową córkę. Dodam, że obie ciążę były planowane więc argument, żeby się zabezpieczać jest kompletnie nietrafiony.
ProChoice
miesiąc temu
Takie decyzje w demokratycznym kraju powinny byc podejmowane przez spoleczenstwo w formie referendum. Nie przez kilkunastu/dziecieciu mezczyzn, ktorzy nigdy w ciazy nie byli i nie beda.
MatkaUtracona
miesiąc temu
Gratuluje ciemnocie takiego podejścia ze aborcja to morderstwo. A jak nazwiecie narażanie życia uszkodzonego płodu po narodzinach, czy to czasem nie morderstwo odwleczone w czasie? czy czasem noszenie pod sercem chorego dziecka nie jest skazaniem na wegetacje i zatruwanie ciała, dusz, psychiki przyszłej mamy/kobiety. Aborcja jest dobrą decyzja dla kobiety która ma urodzić chore dziecko, szybciej do siebie dojść bo nie zdążyła zakochać się na maksa w dziecku, nie chodzi co miesiąc na badania, nie widzi dziecka, nie słyszy bicia serca dziecka, nie walczy niekiedy o swoje życie bo dziecko powoli ja też zabija fizycznie, nie tłumaczy starszym dzieciom miała dzidzia być w z nimi w domu a nie na cmentarzu... Najwięcej mają do powiedzenia ci co tego osobiście nie przeszli, szowiniści i ludzie bez empatii dla drugiego człowieka/kobiety nie inkubatora. Ja nie dawno przeszłam ciężki rok, moje dziecko żyło niespełna godzinę, straciłam nie tylko synka ale też zdrowie pod względem fizycznym-psychicznym, czasami córka pyta dlaczego braciszek nie śpi w z nami w domu, i jak wytłumaczyć to jej mam? Jak wy wszyscy jesteście tacy przeciwko aborcji, to zapraszam was na cmentarze nie do swoich grobów, ale na groby dzieci/aniołków które nie ze swojej winy zachorowały, większości powoli umierały pod sercem kobiety, zmarły zanim się urodziły lub po urodzeniu. Zobaczcie jak my kobiety i nasze rodziny płaczemy a nawet ryczymy nad malutkim grobem. Zapraszam was, popatrzcie mi/ nam w oczy i powiedzcie co sądzicie o urodzeniu chorego dziecka które ma umrzeć. Ciekawa jestem który/ która osoba się pierwsza odważy podejść i się odezwać do Nas matek/ojców dzieci utraconych.
bDogDIDD
loli
miesiąc temu
Nie wyobrażam sobie nosić pod sercem dziecka bez organów wewnętrznych na przykład i stracić je od razu gdy się urodzi... to barbarzyństwo dla kobiet, ich partnerów i psychiki! Coś takiego zniszczyłoby nas doszczętnie. Jedno dziecko straciliśmy i byliśmy w okropnym stanie psychicznym, a co dopiero stracić dziecko noszone w sobie przez tyle czasu i wiedzieć że nie przeżyje... to są tortury. Niestety teraz już legalne tortury na kobiecie...
Rin
miesiąc temu
Miałam wątpliwości co do przyszłości. Dyskutowałam z parterem w jakim kraju zamieszkamy itd. Po tej decyzji sądzę, że nie mamy czego szukać w tym kraju. Kto podejmie ryzyko założenia rodzinny w obliczu tego? Naoglądałam się jak wygląda życie z niepełnosprawną umysłowo osobą dzięki sąsiadce. Nie zapomnę jej słów o tym, że nie wiedziała w pełni na co się decyduje. Brakuje dyskusji w przestrzeni publicznej o tym jak wygląda życie takich rodzin na co dzień. Nikt nie mówi o tragediach rozgrywających się gdy dzieci dorastają a ich rodzicom ubywa sił. Jak gdyby mało nieszczęścia było w 2020 podjęto coś takiego. Obawiam się, że niewiele trzeba aby było u nas jak w pewnym kraju w Ameryce Środkowej. Prawo tam zakłada nawet 30 lat więzienia za aborcję. I kobiety tam są ciągane po sądach aby udowodnić, że poronienie nie było przez nie zaplanowane. Była głośna sprawa zgwałconej dziewczyny, którą skazali z tego powodu. Gwałt, ciąża w jego wyniku, poronienie, sprawa sądowa i więzienie.
Najnowsze komentarze (833)
ssaa
4 tyg. temu
Moja przyjaciółka zaszła w wyczekaną ciąż i okazało się, że dziecko jest bez nosa, bez ręki, druga to kikut, część głowy wykształcona. I decyzja: rodzic lub nie. Usunęli i co? I mają 2 zdrowych ślicznych chłopców, a tak siedziałabym w chacie z hybrydą człowieka... i życia dziewczyna by nie miała.
andzia
miesiąc temu
Dlaczego ta pani nie ma przysłoniętej twarzy? To kpina, w zbiorowisku ludzi (obok niej gościu z odsłoniętym nosem), szczerzy się i jest potencjalnym rozsiewnikiem covidu. Może tak każdy z nas to gdzieś zgłosi? Przecież to jawne narażanie innych na zagrożenie.
alabb1
miesiąc temu
Kto zadzwoni do rodziców z Gratulacjami,że właśnie się im urodziło cudowne dziecko z.....Zespołem Downa!!!!!! No Kto?????
amol
miesiąc temu
Czy to krasnoludki wybrały nam takich polityków??? Podziękujcie sobie i swoim rodzinkom.
Kas
miesiąc temu
wiele spraw jest niezgodnych z konstytucją a jest wykonywane. straszne to co się dzieje
gosc
miesiąc temu
Ta Kobieta nie ma czasami zoltych papierów
Też matka
miesiąc temu
Panie z PIS które opowiadają że urodziły dzieci niepełnosprawne są przepełnione radością że teraz inne kobiety też muszą urodzić chore dzieci, muszą cierpieć tak jak one. One nienawidzą te matki które mają dzieci zdrowe. Kiedy moje dziecko po długiej chorobie nowotworowej zmarło w wieku 10 lat, ja w swojej żałobie też czułam ulgę kiedy dowiadywałam się o czyjejś śmierci. Długa terapia pozwoliła zmienić moje zachowania. Nikt nie musi cierpieć bo cierpię ja. Panią też doradzam terapię to jest chore co wy robicie i jak się zachowujecie. Dlaczego Was nie ma przy Waszych chorych dzieciach jak prawdziwe matki tylko robicie kariery i narzucacie innym co jest dla nich dobre. A co jest dobre dla Waszych niepełnosprawnych dzieci? Niech się inni nimi zajmują bo wy jesteście stworzone do wyższych celów. Hipokryzja !
Kasia
miesiąc temu
Każda aborcja to morderstwo...nie ma żadnego wytłumaczenia...Bóg daje nam życie i tylko on ma prawo je odbierać
bDogDIDv
marcin
miesiąc temu
WSTYD i HAŃBA, przecież to matka ma prawo wyboru, czy da radę czy nie, wiecie jaka to trauma dowiedzieć się że dziecko ma poważne wady i umrze albo będzie do końca życia roślinką. A już nie mówię że ma urodzić dziecko gwałciciela. CZY WY JESTEŚCIE AŻ TAK BEZDUSZNI ?????????????
hela
miesiąc temu
tak bardzo niewiarygodne, ze z pewnoscia nie prawdziwe, ze tak pozostanie. Prezes zrobil to po cos...
Maseczka
miesiąc temu
W tej chwili to jest bydlęckie niszczenie kobiet, które wracają pamięcią do wydarzeń nawet sprzed wielu lat, kiedy to znalazły się w tragicznej wręcz sytuacji w swoim życiu i zamiast cieszyć się urokami macierzyństwa, zmuszone były wybrać trumnę swojemu dziecku. Kobiety kobietom zgotowały taki los. To tylko w Polsce. Za brak maseczki w miejscu publicznym to min.500 zł a ta kobieta z szyderczym uśmiechem zapłaciła? Jak rozumiem, to policja była i co nic? Żadnej kary? Sąsiadka jak wyszła na 5 z psem na ranem bez maseczki to od razu mandat. Dziwię się żonom naszych rządzących, że nigdy nie wypowiadają się w sprawach kobiet. Ś.P. Pani Maria Kaczyńska była Prawdziwą Pierwszą Damą. My kobiety, jesteśmy pozostawione same sobie. Ale wygramy, bo mamy siłę, będzie ciężko, ale zwyciężymy.
Ala
miesiąc temu
Ale wiecie ze ciężkie wady plodu diagnozuje się przy usg połówkowym? Czyli w połowie ciazy... to już nie jest płód tylko w pełni wykształcony czlowiek
Tekla
miesiąc temu
Pani Kaju, proszę zmienić płaszczyk, bo w tym już się Pani nie mieści. D...... zmiana, oj tak, oj tak
Tami
miesiąc temu
Pomyslalam tak okej ustanowia to prawo, ale za 2-3 lata zmiana rządu i zmienią z powrotem. Moge poczekać z ciąża 3lata. Akurat bede miec 40lat. Ale Szymon Hołownia uświadomił mnie ze przemyslnosc tego jest taka ze to TK a tu potrzeba z 10lat az Ci pseudo sędziowie sie zmienią. I to jest dramat. Nie cgce rodzic dziecka bez kręgosłupa, oczu czy czaszki!!!
...
Następna strona
bDogDIDX