Trwa ładowanie...
Przejdź na
Megi
|
aktualizacja

Królowa Elżbieta II nie żyje. Podano już datę pogrzebu monarchini

75
Podziel się:

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini zmarła w posiadłości Balmoral w wieku 96 lat. Tuż po jej śmierci zostały uruchomione działania nazywane "Operacja London Bridge". Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb monarchini.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Podano już datę pogrzebu monarchini
Królowa Elżbieta II nie żyje. Wiadomo, kiedy odbędzie się POGRZEB monarchini (Getty Images)

Królowa Elżbieta II nie żyje. Władczyni w tym roku obchodziła Platynowy Jubileusz i 70-lecie zasiadania na tronie. Monarchini była najdłużej urzędującym władcą w historii Wielkiej Brytanii. Elżbieta II zmarła 8 września po południu w królewskiej posiadłości w Balmoral. Po śmierci królowej wdrożona zostanie "Operacja London Bridge", która została przygotowana już w 1952 roku, kiedy to Elżbieta II wstępowała na tron.

Zgodnie z zaplanowanymi działaniami, pogrzeb monarchini powinien odbyć się dziesiątego dnia po jej śmierci. Serwis Newcastle.gov.uk podaje, że będzie miał on miejsce w niedzielę, 18 września. O godzinie 11:00 zabrzmi Big Ben, a chwilę później trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie wniesiona do Katedry Westminsterskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tego żałuje królowa Elżbieta II

Po uroczystościach żałobnych trumna z ciałem monarchini będzie przetransportowana do Zamku Windsor, a następnie złożona w Kaplicy św. Jerzego. Zgodnie z "Operacją London Bridge", Elżbieta II zostanie pochowana w grobowcu, w którym spoczywa jej ojciec, król Jerzy VI.

Plan zakładał różne scenariusze, uzależnione od miejsca śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini zmarła w letniej rezydencji Balmoral, więc uruchomiona zostanie "operacja Unicorn", zgodnie z którą drugiego dnia po jej śmierci ciało zostanie przewiezione królewskim pociągiem Royal Train do Londynu. Jeśli nie będzie ona możliwa, wdrożona zostanie "operacja overstudy", a ciało monarchini zostanie przetransportowane samolotem. W kolejnych dniach książę Karol, jako następca tronu, uda się z wizytami do państw Zjednoczonego Królestwa.

Piątego dnia odbędzie się kondukt żałobny, a następnie w Westminster Hall zostanie odprawione nabożeństwo. Zgodnie z "Operacją London Bridge" trumna z ciałem królowej zostanie wystawiona w Pałacu Westminsterskim, gdzie będzie znajdować się przez kolejne trzy dni. To właśnie wtedy członkowie rodziny królewskiej i osoby sprawujące najważniejsze funkcje w państwie będą mogły oddać hołd Elżbiecie II.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(75)
RIP
5 miesięcy temu
Nie wiem Dlaczego, ale nie dało się jej nie lubić. Miała to coś… to jest ogromna strata dla Brytyjczyków. To upadek monarchii. Ona swoją służbę sprawowała godnie przez kilkadziesiąt lat. Przymykała oczy na dużo rzeczy, zawsze dumnie i z klasa reprezentując swoj kraj. To jest niesamowita umiejetność.
43latka
5 miesięcy temu
To będzie wielka, ważna uroczystość, odeszła Królowa, wybitna osoba.
Margo
5 miesięcy temu
Wielka szkoda, koniec pewnej epoki
Ona
5 miesięcy temu
Nigdy nie będzie już drugiej tak eleganckiej kobiety
Aga
5 miesięcy temu
Bardzo to przykro. Trudny czas… covid, wojna, teraz smierć Królowej. Co jeszcze przed nami?
Najnowsze komentarze (75)
toska
5 miesięcy temu
niektórzy nie potrafią zrozumieć, że można kogoś szanować bo należy do historii kraju, narodu i oznacza pewną tradycję. Najłatwiej jest szydzić ze wszystkiego i wszystkich.
Kate
5 miesięcy temu
Jej smierć to koniec pewnej epoki dla UK Obawiam się, że monarchia się rozpadnie. Królowo byłaś Wielka i chyba każdy darzył Cię sympatia. Spoczywaj w pokoju - pokój twej duszy
Gość
5 miesięcy temu
Pałac Buckingham nie ogłosił jeszcze oficjalnej daty pogrzebu!
Maja
5 miesięcy temu
Mieszkam w UK, I jestem w szoku jak bardzo dzis w pracy ludzie przeżywają śmierć królowej ( głównie starsi 50+)
Fajna byla
5 miesięcy temu
Najbardziej elegancka kobieta na świecie, wzbudzała niesamowita sympatię jako babcia
...
5 miesięcy temu
Elka mula dozyc setki! Miala juz chyba dosc tego wsztstkiego... ehh...
Panna Nikt
5 miesięcy temu
Szkoda. Myślałam, że przeżyje ponad 100 lat...
Klops
5 miesięcy temu
Nie ma już księcia Karola, jest król Karol, a następcą tronu jest jego syn.
Przewodnik po...
5 miesięcy temu
Jak już piszecie, to przynajmniej piszcie dokładnie. Uroczystości odbędą się w Opactwie Westminsterskim a nie w katedrze.
zauważalskip
5 miesięcy temu
Westminster Cathedral to świątynia katolicka, a pogrzeb Królowej odbędzie się w Westminster Abbey. Królowa była głową Kościoła Anglikańskiego. Precyzja i dbałość o fakty jak zwykle w pudelku.
Magda
5 miesięcy temu
Królowa czy nie Królowa wszyscy jesteśmy z tej samej gliny niestety szkoda mi jej bo sympatyczna się wydawała choć uważam że miała też twarda rękę do rządów niech odpoczywa w niebie
Gosc
5 miesięcy temu
Niniejszym ogłaszam koniec wojny!!!
Gosc
5 miesięcy temu
Wcale mi nie szkoda, cóż każdego to czeka, no i wypada sobie zadać pytanie, co ta Pani takiego zrobiła dla Polski, Polaków? Całe życie spędziła wśród służby, ubierali ją, podcierali, a ona tylko musiała machać tą swoją rączka do ciemnego ludu, dzięki któremu miała te wszystkie luksusy.
Hymm
5 miesięcy temu
Niby śmierć w tym wieku jest czymś absolut naturalnym, jednak gdzieś w oku łza się kręci 😥 tak smutno się robi. To już nie będzie ta sama monarchia, Plastuś nie udźwignie dzieła matki.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie