Piątek 28.12.2018

Pedofilia w kościele, walka o ekologię i skandale z molestowanie w roli głównej: oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne 2018 roku

#sexedpl #metoo Harvey Weinstein Kevin Spacey Asia Argento Kinga Rusin Maja Ostaszewska Maciej Stuhr Ryszard Petru Lech Wałęsa
1 z 16

Oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne mijającego roku

Choć wielu z Was wydaje się, że w Pudelku zajmujemy się wyłącznie błahymi i lekkimi tematami o rozrywkowej tematyce, to możecie być w błędzie. Choć uwielbiamy show biznes i historie z życia celebrytów, to chętnie wykorzystujemy nasze bezkonkurencyjne zasięgi do tego, by informować Was o ważnych wydarzeniach z kraju i świata.

A tych w mijającym, 2018 roku, nie brakowało. Od skandalu z molestowaniem seksualnym i ruchem #MeToo, który zatrząsł Hollywood w posadach, przez protesty w obronie polskiego Sądu Najwyższego, edukację seksualną młodzieży w wykonaniu Anji Rubik, polityczne roszady po wyborach samorządowych, aż po ujawnienie kolejnych przypadków pedofilii w Kościele - działo się naprawdę wiele.

Sprawdźcie, które wydarzenia społeczno-polityczne uznaliśmy w tym roku za najistotniejsze:

2Oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne mijającego roku

Fot. ONS / East News

2 z 16

Anja Rubik kontynuuje kampanię #sexedpl

2Anja Rubik kontynuuje kampanię #sexedpl

Fot. ONS

Choć supermodelka jeszcze w 2017 roku rozpoczęła swoją krucjatę przeciwko traktowaniu tematów związanych z seksem i cielesnością jako tabu, to w tym roku kontynuowała to dzieło ze zdwojoną siłą. Ukoronowaniem zainicjowanego przez nią projektu #sexedpl była wydana we wrześniu książka pod tym samym tytułem, w której Rubik zawarła rozmowy z lekarzami, psychologami i działaczami społecznymi. Poradnik z miejsca stał się bestsellerem i podobno sprzedał się już w 100 tysiącach egzemplarzy, co jak na systematycznie spadające w naszym kraju wyniki czytelnictwa, jest naprawdę imponującym osiągnięciem.

ZOBACZ: Skromna Rubik: "Widzę po mojej kampanii ogromną zmianę"

3 z 16

Wybory samorządowe w Polsce

2Wybory samorządowe w Polsce

Już dawno żadne wybory nie budziły takich kontrowersji. Wszak to właśnie samorządowcy mają największy wpływ na to, jak żyje nam się na co dzień. Nic dziwnego, że - zwłaszcza w dużych miastach - frekwencja wyborcza była dużo wyższa niż w poprzednich latach. I choć w ostatecznym rozrachunku wynik wyborów okazał się zwycięski dla Prawa i Sprawiedliwości, to w większości dużych miast rządzą dzisiaj politycy znajdujący się w opozycji do partii Jarosława Kaczyńskiego.

PiS wygrywa wybory samorządowe. A Trzaskowski Warszawę

13 pomysłów Pudelka na nowe ścieżki kariery Patryka Jakiego (ZDJĘCIA)


4 z 16

Choroba Jarosława Kaczyńskiego

2Choroba Jarosława Kaczyńskiego

Fot. ONS

Wszechwładny i strzegący swoją prywatność szef Prawa i Sprawiedliwości z pewnością nie był zadowolony, że informacje o kiepskim stanie jego zdrowia przedostały się do mediów. Wieści o chorobie Jarosława Kaczyńskiego trudno byłoby ukryć, bo polityk - oficjalnie skarżący się na kontuzję kolana - spędził w tym roku w szpitalu ponad miesiąc.

ZOBACZ: Kaczyński BOI SIĘ OPERACJI? "Chciałby się od niej wymigać"

5 z 16

Finał (?) konfliktu Kaczyński-Wałęsa

2Finał (?) konfliktu Kaczyński-Wałęsa

Mimo problemów zdrowotnych, prezes PiS znalazł czas i siły, by kontynuować swoje potyczki z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Konflikt pomiędzy dawnymi politycznymi kompanami trwa od niemal 30 lat i znalazł finał na sali sądowej. 6 grudnia gdański sąd uznał Wałęsę winnym naruszenia dóbr osobistych Kaczyńskiego i nakazał mu przeprosić prezesa PiS.

Sądowe starcie Kaczyńskiego z Wałęsą: "Pozwany wskazywał, że jestem osobą homoseksualną"

Nieoczekiwane wyznanie Wałęsy: "KOCHAM Kaczyńskiego"

6 z 16

Protest rodziców osób niepełnosprawnych w sejmie

2Protest rodziców osób niepełnosprawnych w sejmie

Do dramatycznych scen doszło latem tego roku w Sejmie. Grupa zdesperowanych rodziców dzieci niepełnosprawnych postanowiła w ten sposób zaprotestować przeciwko niewystarczającemu wsparciu rządu. Protest zakończył się po 40 dniach, a sejm przyjął w tej sprawie nową ustawę, którą protestujący w większości uznali za "bubel prawny" i "wydmuszkę".

ZOBACZ: Matka upośledzonej 31-latki zwraca się do Beaty Szydło: "Dlaczego wy nie chcecie na nas spojrzeć?"

7 z 16

Tęczowy piątek

2Tęczowy piątek

Do protestów dochodziło też w tym roku na tle różnic światopoglądowych. Najgłośniejszym przypadkiem były niewątpliwie liczne próby bojkotu akcji "Tęczowy piątek", którą zorganizowała w polskim szkołach Kampania Przeciwko Homofobii. Choć w kilkunastu placówkach akcję w ostatniej chwili odwołano, bojąc się politycznych reperkusji, ostatecznie "Tęczowy piątek" odbył się w rekordowej liczbie 200 szkół.

Jaruzelska o Tęczowym Piątku: "ROBIENIE FIESTY z intymnych spraw napędza agresję"

Przerażony Rydzyk o Tęczowym Piątku: "To jest zniszczenie młodego człowieka!"

8 z 16

Pedofilia w Kościele

2Pedofilia w Kościele

Fot. East News

Niebywały sukces filmu Kler sprawił, że temat pedofilii, dotychczas dość sprawnie zamiatany pod dywan przez członków polskiego Kościoła i polityków, nie mógł już dłużej być ukrywany. I choć mówi się, że nagłośnione w mediach przypadki to tylko wierzchołek góry lodowej. można mieć nadzieję, że to początek prawdziwej "dobrej zmiany" w tej ważnej kwestii.

ZOBACZ: Ksiądz Jankowski molestował dzieci. Ofiara opisała traumę po 50 latach: "Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć. Był jak bestia"

9 z 16

Królowie Hollywood skończeni

2Królowie Hollywood skończeni

Fot. ONS

Pod koniec 2017 Hollywood wstrząsnął skandal, w którego centrum znaleźli się popularny aktor Kevin Spacey i wpływowy producent filmowy Harvey Weinstein. Obaj zostali oskarżeni o dopuszczenie się molestowania seksualnego na współpracownikach i wymuszania aktów seksualnych w zamian za intratne role i posady w filmowej branży.

Rok 2018 przyniósł kolejne oskarżenia. Do grona osób, którym zarzuca się podobne zachowanie, dołączyli m.in. aktor James Franco, piłkarz Cristiano Ronaldo czy aktorka Asia Argento, która sama wcześniej oskarżyła Weinsteina o gwałt. Sporządzona w październiku przez magazyn Time lista znanych molestujących liczy... 141 nazwisk.

Harvey Weinstein zarzuca swoim oskarżycielkom kłamstwo! Jedna z ofiar zmyśliła zeznania?

Argento jednak spała z 17-latkiem! Wyciekło ich zdjęcie zrobione PO STOSUNKU

10 z 16

Protesty we Francji

2Protesty we Francji

Fot. East News

"Żółta kamizelka", w którą musi zaopatrzyć się każdy francuski kierowca, nieoczekiwanie stała się symbolem ogólnokrajowego ruchu, który walczy z niesprawiedliwością społeczną i zwiększającymi się dysproporcjami wśród obywateli. Pokojowe protesty Francuzów szybko zmieniły się w agresywne potyczki z policją, ale manifestantom udało się powstrzymać wprowadzenie przez rząd kontrowersyjnej ustawy paliwowej.

ZOBACZ: Pierwsza Dama Francji krzyczy na męża: "Przestań robić głupoty!"

11 z 16

Ruch #MeToo i Time's Up

2Ruch #MeToo i Time's Up

Fot. East News

Skandal w Hollywood nie tylko zakończył szybko kilka wielkich karier, ale i zapoczątkował niebywały w swojej skali ruch sprzeciwiających się takiemu zachowaniu. Akcje #MeToo i Time's Up, promowane w mediach przez najsłynniejsze aktorki, jak choćby Reese Witherspoon, Julię Roberts, Sandrę Bullock czy Scarlett Johansson, mają nie tylko uchronić potencjalne ofiary, ale również walczą o równouprawnienie i zrównanie płac kobiet i mężczyzn.

Doda krytycznie o #MeToo: "Gdzie był głos kobiet, kiedy to się działo? Mogły uchronić wiele kobiet od podobnego losu"

Weronika Rosati POPIERA PROTEST przeciwko molestowaniu seksualnemu... Zapomniała, z kim się "przyjaźniła"?

 

12 z 16

Protesty w obronie Sądu Najwyższego

2Protesty w obronie Sądu Najwyższego

Choć tegoroczne strajki i manifestacje nie były już tak liczne, jak te, które w obronie konstytucji maszerowały ulicami polskich miast w 2017 roku, to latem Polską rządziły strajki. Tym razem protestujący bronili niezawisłości Sądu Najwyższego, której zagroziła ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w lipcu.

ZOBACZ: Komorowska, Żakowski, Wałęsa, Budka, Rzepliński, Nowacka i inni na proteście przed Sądem Najwyższym (ZDJĘCIA)

13 z 16

Gwiazdy walczą o ekologię

2Gwiazdy walczą o ekologię

Fot. Instagram

Rzadko chwalimy gwiazdy za podążanie za zachodnimi trendami, ale tym razem należy im się aplauz. Polscy celebryci w tym roku z ogromnym zapałem angażowali się w protesty dotyczące ochrony środowiska, praw zwierząt i polskich lasów. Szczególnie waleczna była Kinga Rusin, która pojawiła się nawet na posiedzeniu sejmowej komisji ds. łowiectwa, podczas którego wygłosiła płomienne przemówienie.

TYLKO U NAS: Rusin poszła do Sejmu negocjować z myśliwymi. "To są ludzie WYJĘCI SPOD PRAWA!"

Wkurzona Rusin w Sejmie: "Te obrady to farsa i hipokryzja. JA JESTEM ŚMIESZNA? Niech pan spojrzy na siebie!"

14 z 16

Artyści w opozycji

2Artyści w opozycji

Fot. Instagram

2018 to również kolejny rok, który upłynął pod znakiem walki polskich artystów o wolną kulturę i przestrzeganie zasad demokracji. Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr czy Jacek Poniedziałek to tylko kilka znanych z pierwszych stron gazet nazwisk, które głośno protestują przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ: Steczkowska wystąpiła w ZAKRWAWIONEJ KOSZULCE z napisem "Konstytucja". Fani bezlitośni: "Oto, jak można STRACIĆ SZACUNEK W SEKUNDĘ"

15 z 16

Upadek Ryszarda Petru

2Upadek Ryszarda Petru

Fot. ONS

Jeszcze niedawno wyrastający na potencjalnego lidera opozycji, która mogłaby powalczyć z PiS-em o władzę, dzisiaj Ryszard Petru nie ma najlepszej prasy. Głośne odejście z własnej partii, szybkie przedstawienie nowego ugrupowania, wpadki w wywiadach i burzliwe życie prywatne - wszystko to sprawia, że nad polityczną karierą Ryszarda zawisły ostatnio ciemne chmury. Będziecie na niego głosować?

Zdenerwowany Petru unika odpowiedzi z historii. "Mogę powiedzieć o inflacji"

Joanna Schmidt oburza się za porównania do posła Pięty: "My z Ryszardem się kochamy, wychowujemy razem dzieci!"

Następne zdjęcie: 1
Następna galeria
Piątek 28.12.2018

Pedofilia w kościele, walka o ekologię i skandale z molestowanie w roli głównej: oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne 2018 roku

#sexedpl #metoo Harvey Weinstein Kevin Spacey Asia Argento Kinga Rusin Maja Ostaszewska Maciej Stuhr Ryszard Petru Lech Wałęsa

Choć wielu z Was wydaje się, że w Pudelku zajmujemy się wyłącznie błahymi i lekkimi tematami o rozrywkowej tematyce, to możecie być w błędzie. Choć uwielbiamy show biznes i historie z życia celebrytów, to chętnie wykorzystujemy nasze bezkonkurencyjne zasięgi do tego, by informować Was o ważnych wydarzeniach z kraju i świata.

A tych w mijającym, 2018 roku, nie brakowało. Od skandalu z molestowaniem seksualnym i ruchem #MeToo, który zatrząsł Hollywood w posadach, przez protesty w obronie polskiego Sądu Najwyższego, edukację seksualną młodzieży w wykonaniu Anji Rubik, polityczne roszady po wyborach samorządowych, aż po ujawnienie kolejnych przypadków pedofilii w Kościele - działo się naprawdę wiele.

Sprawdźcie, które wydarzenia społeczno-polityczne uznaliśmy w tym roku za najistotniejsze:

« Poprzednie 1/15

Oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne mijającego roku

2Oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne mijającego roku

Fot. ONS / East News