Trwa ładowanie...

Pedofilia w kościele, walka o ekologię i skandale z molestowanie w roli głównej: oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne 2018 roku

66
66
Podziel się

Kończący się rok obfitował w wydarzenia, które wstrząsnęły polską i międzynarodową opinią publiczną. Wybraliśmy najważniejsze z nich!

1
 / 15
Oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne mijającego roku
Oto najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne mijającego roku
0
0

Choć wielu z Was wydaje się, że w Pudelku zajmujemy się wyłącznie błahymi i lekkimi tematami o rozrywkowej tematyce, to możecie być w błędzie. Choć uwielbiamy show biznes i historie z życia celebrytów, to chętnie wykorzystujemy nasze bezkonkurencyjne zasięgi do tego, by informować Was o ważnych wydarzeniach z kraju i świata.

A tych w mijającym, 2018 roku, nie brakowało. Od skandalu z molestowaniem seksualnym i ruchem #MeToo, który zatrząsł Hollywood w posadach, przez protesty w obronie polskiego Sądu Najwyższego, edukację seksualną młodzieży w wykonaniu Anji Rubik, polityczne roszady po wyborach samorządowych, aż po ujawnienie kolejnych przypadków pedofilii w Kościele - działo się naprawdę wiele.

Sprawdźcie, które wydarzenia społeczno-polityczne uznaliśmy w tym roku za najistotniejsze:

2
 / 15
Anja Rubik kontynuuje kampanię #sexedpl

Choć supermodelka jeszcze w 2017 roku rozpoczęła swoją krucjatę przeciwko traktowaniu tematów związanych z seksem i cielesnością jako tabu, to w tym roku kontynuowała to dzieło ze zdwojoną siłą. Ukoronowaniem zainicjowanego przez nią projektu #sexedpl była wydana we wrześniu książka pod tym samym tytułem, w której Rubik zawarła rozmowy z lekarzami, psychologami i działaczami społecznymi. Poradnik z miejsca stał się bestsellerem i podobno sprzedał się już w 100 tysiącach egzemplarzy, co jak na systematycznie spadające w naszym kraju wyniki czytelnictwa, jest naprawdę imponującym osiągnięciem.

3
 / 15
Wybory samorządowe w Polsce

Już dawno żadne wybory nie budziły takich kontrowersji. Wszak to właśnie samorządowcy mają największy wpływ na to, jak żyje nam się na co dzień. Nic dziwnego, że - zwłaszcza w dużych miastach - frekwencja wyborcza była dużo wyższa niż w poprzednich latach. I choć w ostatecznym rozrachunku wynik wyborów okazał się zwycięski dla Prawa i Sprawiedliwości, to w większości dużych miast rządzą dzisiaj politycy znajdujący się w opozycji do partii Jarosława Kaczyńskiego.

4
 / 15
Choroba Jarosława Kaczyńskiego

Wszechwładny i strzegący swoją prywatność szef Prawa i Sprawiedliwości z pewnością nie był zadowolony, że informacje o kiepskim stanie jego zdrowia przedostały się do mediów. Wieści o chorobie Jarosława Kaczyńskiego trudno byłoby ukryć, bo polityk - oficjalnie skarżący się na kontuzję kolana - spędził w tym roku w szpitalu ponad miesiąc.

5
 / 15
Finał (?) konfliktu Kaczyński-Wałęsa

Mimo problemów zdrowotnych, prezes PiS znalazł czas i siły, by kontynuować swoje potyczki z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Konflikt pomiędzy dawnymi politycznymi kompanami trwa od niemal 30 lat i znalazł finał na sali sądowej. 6 grudnia gdański sąd uznał Wałęsę winnym naruszenia dóbr osobistych Kaczyńskiego i nakazał mu przeprosić prezesa PiS.

Nieoczekiwane wyznanie Wałęsy: "KOCHAM Kaczyńskiego"

6
 / 15
Protest rodziców osób niepełnosprawnych w sejmie

Do dramatycznych scen doszło latem tego roku w Sejmie. Grupa zdesperowanych rodziców dzieci niepełnosprawnych postanowiła w ten sposób zaprotestować przeciwko niewystarczającemu wsparciu rządu. Protest zakończył się po 40 dniach, a sejm przyjął w tej sprawie nową ustawę, którą protestujący w większości uznali za "bubel prawny" i "wydmuszkę".

7
 / 15
Tęczowy piątek

Do protestów dochodziło też w tym roku na tle różnic światopoglądowych. Najgłośniejszym przypadkiem były niewątpliwie liczne próby bojkotu akcji "Tęczowy piątek", którą zorganizowała w polskim szkołach Kampania Przeciwko Homofobii. Choć w kilkunastu placówkach akcję w ostatniej chwili odwołano, bojąc się politycznych reperkusji, ostatecznie "Tęczowy piątek" odbył się w rekordowej liczbie 200 szkół.

8
 / 15
Pedofilia w Kościele

Niebywały sukces filmu Kler sprawił, że temat pedofilii, dotychczas dość sprawnie zamiatany pod dywan przez członków polskiego Kościoła i polityków, nie mógł już dłużej być ukrywany. I choć mówi się, że nagłośnione w mediach przypadki to tylko wierzchołek góry lodowej. można mieć nadzieję, że to początek prawdziwej "dobrej zmiany" w tej ważnej kwestii.

9
 / 15
Królowie Hollywood skończeni

Pod koniec 2017 Hollywood wstrząsnął skandal, w którego centrum znaleźli się popularny aktor Kevin Spacey i wpływowy producent filmowy Harvey Weinstein. Obaj zostali oskarżeni o dopuszczenie się molestowania seksualnego na współpracownikach i wymuszania aktów seksualnych w zamian za intratne role i posady w filmowej branży.

Rok 2018 przyniósł kolejne oskarżenia. Do grona osób, którym zarzuca się podobne zachowanie, dołączyli m.in. aktor James Franco, piłkarz Cristiano Ronaldo czy aktorka Asia Argento, która sama wcześniej oskarżyła Weinsteina o gwałt. Sporządzona w październiku przez magazyn Time lista znanych molestujących liczy... 141 nazwisk.

10
 / 15
Protesty we Francji

"Żółta kamizelka", w którą musi zaopatrzyć się każdy francuski kierowca, nieoczekiwanie stała się symbolem ogólnokrajowego ruchu, który walczy z niesprawiedliwością społeczną i zwiększającymi się dysproporcjami wśród obywateli. Pokojowe protesty Francuzów szybko zmieniły się w agresywne potyczki z policją, ale manifestantom udało się powstrzymać wprowadzenie przez rząd kontrowersyjnej ustawy paliwowej.

11
 / 15
Ruch #MeToo i Time's Up

Skandal w Hollywood nie tylko zakończył szybko kilka wielkich karier, ale i zapoczątkował niebywały w swojej skali ruch sprzeciwiających się takiemu zachowaniu. Akcje #MeToo i Time's Up, promowane w mediach przez najsłynniejsze aktorki, jak choćby Reese Witherspoon, Julię Roberts, Sandrę Bullock czy Scarlett Johansson, mają nie tylko uchronić potencjalne ofiary, ale również walczą o równouprawnienie i zrównanie płac kobiet i mężczyzn.

12
 / 15
Protesty w obronie Sądu Najwyższego

Choć tegoroczne strajki i manifestacje nie były już tak liczne, jak te, które w obronie konstytucji maszerowały ulicami polskich miast w 2017 roku, to latem Polską rządziły strajki. Tym razem protestujący bronili niezawisłości Sądu Najwyższego, której zagroziła ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w lipcu.

13
 / 15
Gwiazdy walczą o ekologię

Rzadko chwalimy gwiazdy za podążanie za zachodnimi trendami, ale tym razem należy im się aplauz. Polscy celebryci w tym roku z ogromnym zapałem angażowali się w protesty dotyczące ochrony środowiska, praw zwierząt i polskich lasów. Szczególnie waleczna była Kinga Rusin, która pojawiła się nawet na posiedzeniu sejmowej komisji ds. łowiectwa, podczas którego wygłosiła płomienne przemówienie.

14
 / 15
Artyści w opozycji

2018 to również kolejny rok, który upłynął pod znakiem walki polskich artystów o wolną kulturę i przestrzeganie zasad demokracji. Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr czy Jacek Poniedziałek to tylko kilka znanych z pierwszych stron gazet nazwisk, które głośno protestują przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości.

15
 / 15
Upadek Ryszarda Petru

Jeszcze niedawno wyrastający na potencjalnego lidera opozycji, która mogłaby powalczyć z PiS-em o władzę, dzisiaj Ryszard Petru nie ma najlepszej prasy. Głośne odejście z własnej partii, szybkie przedstawienie nowego ugrupowania, wpadki w wywiadach i burzliwe życie prywatne - wszystko to sprawia, że nad polityczną karierą Ryszarda zawisły ostatnio ciemne chmury. Będziecie na niego głosować?

KOMENTARZE
(66)
gość
4 lata temu
pedofilia w kosciele trwa od samego jego poczatku, nie od 2018.
gość
4 lata temu
Ruch me too i głośne mówienie o pedofilii w kościele są bardzo ważne.
gość
4 lata temu
Pedofilia w kościele była jest i będzie !!! a te stare głupie kumy będą jeszcze płacić zboczeńcą pieniądze na tace wpuszczać ich do domów... tępe stare baby jak tak wierzycie to miejcie Boga w sercu a nie dawac pieniędze śmierdzącym zwyrodom na samochód lepiej już dać na jakąś fundację...zryte mohery i tyle..
gość
4 lata temu
Było sporo ważniejszych wydarzeń na świecie!
Gość
4 lata temu
Z roku na rok jest coraz więcej afer wiec pewnie w kolejnym roku też tak będzie i pewnie jeszcze więcej. Ludzie świruja i są coraz to gorsi juz nawet sąsiad do sąsiada d**a się wypina
Najnowsze komentarze (66)
Gość
4 lata temu
posłuchajcie sobie ojca Adama Szustaka na YT
gość
4 lata temu
A c***edofile to tylko w katolickich kościołach są?
grudziądzanka
4 lata temu
pudlu przestań blokować głosy
gość
4 lata temu
Rubik powinna najpierw iść, do logopedy i nauczyć, sie ładnie mówić!!!!- A nie sepleniąc, wypowiadać, sie o seksie !!!!!!!! Niesmaczne i żenujące !!!!!!
gość
4 lata temu
Rubik powinna najpierw iść, do logopedy i nauczyć, sie ładnie mówić!!!!- A nie sepleniąc, wypowiadać, sie o seksie !!!!!!!! Niesmaczne i żenujące !!!!!!
gość
4 lata temu
jak nie pedofile to p****y
gość
4 lata temu
kto się uczy na teologii żeby zostać księdzem ,gej ,lub pedofil ,same chlopy ze sobą ,wszysko za murami i dobry biznes.
gość
4 lata temu
Piękny rok...
Gość
4 lata temu
Mieszkam na "wsi," rolę biskupa pełni tu hazardzista i pijak. Ostatnio przegral 5 tysiecy. A baby nadal gadaja jaki on jest cudowny, caluja po rekach.
cekawy
4 lata temu
A co z multi-kulti pedofilją na Euroweku?
gość
4 lata temu
dziwi mnie tylko to że Rubik broniła pedofila Polańskiego czy dla niej to różnica
cekawy
4 lata temu
A co z multi-kulti pedofilją na Euroweku?
gość
4 lata temu
Kodziarstwo bredzi
Gość
4 lata temu
'Strzegący swoją prywatność'? Może warto byłoby redaktorów cofnąć do szkół podstawowych, na lekcje gramatyki języka polskiego? Żenujące.
...
Następna strona
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski posyłają sobie rozmarzone spojrzenia przed studiem "Pytania na Śniadanie" (ZDJĘCIA)

Nawet po kilku godzinach wspólnej pracy od samego rana Katarzyna Cichopek wciąż nie mogła oderwać wzroku od swojego narzeczonego, Macieja Kurzajewskiego. Taka miłość się nie zdarza?
9.

Tak urządziła swój dom Anna Czartoryska: ogromny ogród, sporych rozmiarów garderoba i drewniane schody w stylu amerykańskim (ZDJĘCIA)

Anna Czartoryska razem z mężem od kilku miesięcy cieszą się domowym ciepłem w nowej willi. Nie znajdziemy w niej jednak przepychu i wyszukanych dodatków. Aktorka postanowiła na prostotę i klasykę.
8.

Tłum gwiazd na British Fashion Awards 2022: Błyszcząca Naomi Campbell, roznegliżowana Rita Ora i Lila Moss w przezroczystej kreacji (ZDJĘCIA)

W poniedziałkowy wieczór tłum gwiazd przybył do Royal Albert Hall w Londynie, by zaprezentować swoje wymyślne kreacje na czerwonym dywanie. Nie zabrakło między innymi Naomi Campbell, Rity Ory czy córki Kate Moss, która najwyraźniej podąża śladami sławnej matki. Kto prezentował się najlepiej?
7.

Gwiazdy wdzięczą się do zdjęć na evencie marki suplementów: Maja Sablewska, Katarzyna Warnke, Marietta Żukowska (ZDJĘCIA)

Celebrytki skorzystały z zaproszenia jednej z marek i ochoczo pognały na salony. Kreacje zaprezentowały m.in. Maja Sablewska, Katarzyna Warnke i Marietta Żukowska.
6.

Paszporty, gorące krzesła i lista przebojów disco polo. Stacja Polsat kończy 30 lat! (DUŻO ZDJĘĆ)

Zebraliśmy dla was najważniejsze momenty w trzydziestoletniej historii stacji. "Bar" czy "Idź na całość" rozpalały emocje Polaków do czerwoności. Były też programy, o których widzowie woleliby zapomnieć.
5.

Tak polskie WAGs kibicowały biało-czerwonym w starciu z Francją: Anna Lewandowska, Marina, Marta Glik... (ZDJĘCIA)

Polska reprezentacja zakończyła zmagania na Mundialu 2022, przegrywając z Francją 1:3. W ostatnim meczu biało-czerwonych ochoczo dopingowały polskie WAGs.
4.

Michał Szpak w szaliku za ponad 2 tysiące i różowych KAPCIUSZKACH mknie po Warszawie załatwiać sprawunki (ZDJĘCIA)

Michał Szpak kolejny raz zaskoczył wszystkich oryginalną stylówką. Tym razem pokazał się na mieście w wygodnych... kapciach. Podobają się Wam takie pluszowe bamboszki?
3.

Ukryta pod modnym kaszkietem Grażyna Torbicka robi zakupy w warzywniaku, dzierżąc w dłoniach torebkę za ponad 2 tysiące złotych (ZDJĘCIA)

Grażyna Torbicka w szerokich spodniach i wzorzystym, modnym kaszkiecie buszowała po bazarku. Wcześniej odwiedziła butik znanego projektanta. Jak zawsze stylowa?
2.

"10 lat młodsza w 10 dni". Magda przeszła metamorfozę, a jej partner OŚWIADCZYŁ SIĘ jej na wizji! "Jesteśmy parą idealną" (ZDJĘCIA)

W kolejnym odcinku "10 lat młodsza w 10 dni" poznaliśmy Magdę oraz Barbarę, które marzyły o lepszym wyglądzie. Pod okiem Mai Sablewskiej uczestniczki przeszły spektakularne przemiany. Jedną z nich spotkała także wyjątkowa niespodzianka.
1.

Tak mieszkają Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach. Kącik gracza, pokaźna biblioteczka i mnóstwo psich akcentów (ZDJĘCIA)

W mieszkaniu Aleksandry Kwaśniewskiej i Kuby Badacha w warszawskim Wilanowie jest przytulnie i swojsko. Zobaczcie, jak się urządzili.