Trwa ładowanie...
Przejdź na
Dollface
|

Dawid Ogrodnik był molestowany przez księdza. "Czuję na biodrze jego rękę. Zrzuciłem ją... Niestety po chwili wróciła..."

162
Podziel się:

"Pamiętam tylko szybkie bicie serca i pot na czole. Pamiętam ten zapach. Strukturę ściany. Przerwę między łóżkiem. Zapach kołdry. Wszystko zostało w pamięci" - mówi Dawid Ogrodnik, molestowany przez księdza Arkadiusza R.

Dawid Ogrodnik był molestowany przez księdza. "Czuję na biodrze jego rękę. Zrzuciłem ją... Niestety po chwili wróciła..."
Dawid Ogrodnik dzieli się bolesnymi wspomnieniami w książce "Koniec gry" (AKPA)

Dawid Ogrodnik należy do grona tych aktorów, którzy budują karierę wymagającymi rolami, a nie "bywaniem" czy pozowaniem na imprezach pokroju promocji butów. Rok temu i on zmagał się z oskarżeniami w trudnej sprawie mobbingu na polskich uczelniach teatralnych. Mówił wtedy, że źle zrozumiał emocje studenta, którego zapowiedział przeprosić: Dawid Ogrodnik odpowiada studentowi, który oskarżył go o stosowanie PRZEMOCY: "Myślałem, że moje intencje SĄ ZROZUMIAŁE"

Być może wątek pracy w szkole teatralnej zostanie poruszony w książce "Koniec gry", którą Ogrodnik postanowił wydać na początku nadchodzącego października. To wywiad-rzeka, w którym 36-latek opowiada między innymi o swoim podejściu do wiary, Kościoła, a także dzieli się bolesnym wspomnieniem - Ogrodnik opisuje, jak był molestowany przez księdza.

Dawid Ogrodnik od dzieciństwa był wychowywany w religijnym duchu, potem został ministrantem i nawiązał wiele bliskich znajomości wśród duchownych. Grał też w zespole Czerwone Światło dla Halucynacji, którego menadżerem był ksiądz Arkadiusz R. To właśnie on zachował się wobec Ogrodnika nieodpowiednio.

Nie miałem większych oporów [spać z księdzem w jednym łóżku - przyp. red.] ufałem mu i w dużej mierze mi imponował. Znałem go już ponad rok. Nic w jego zachowaniu nie budziło we mnie najdrobniejszych wątpliwości. Może co najwyżej fakt, że drukował w niedzielę rano kazanie z internetu i szedł odprawiać mszę. Poza tym załatwiał nam koncerty po całej Polsce i płacił pieniądze. Organizował nagranie i wydanie płyty. Widziałem jego starania i zapał, by robić więcej, niż się od niego oczekiwało - opisuje Ogrodnik w książce, której fragmenty cytuje Onet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie tylko w tej sprawie ma wiele na sumieniu". Ostry komentarz pod adresem arcybiskupa Dzięgi

Ksiądz Arkadiusz przekroczył granicę w nocy:

Położyłem się zatem spać i próbowałem zasnąć. Po chwili czuję na swoim biodrze jego rękę. Jestem zdziwiony, ale zakładam, że zrobił to przypadkowo, odruchowo przez sen pewnie. To było krępujące, jednak nie dopuszczałem myśli, że robi to umyślnie. Zrzuciłem jego rękę... Niestety po chwili wróciła w okolice narządów płciowych - wspomina 36-latek. Zmroziło mnie. Kompletny paraliż. Nie byłem w stanie oddychać, a czas stanął w miejscu. Olbrzymi strach i lęk. Serce zaczęło mi bić w tempie allegro vivace. Zimny pot wystąpił mi na czoło. Nagle impuls. Niczym błyskawica odwróciłem się. Leżał spokojnie i patrzył mi prosto w oczy. Trwało to kilka sekund, po czym odwrócił się na drugi bok i poszedł spać. (...)

Wątek molestowania Dawid Ogrodnik poruszył także w podcaście "Wojewódzki&Kędzierski", w którym opowiedział dokładniej, jak wtedy zareagował:

Skamieniałem. Pamiętam tylko szybkie bicie serca i pot na czole. Pamiętam ten zapach. Strukturę ściany. Przerwę między łóżkiem. Zapach kołdry. Wszystko zostało w pamięci. Marzyłem wtedy, żeby zniknąć - to pamiętasz pierwsze. A drugie - chciałem zmontować się w tę ścianę - opisał.

Damian Jankowski, współautor książki-wywiadu rzeki, zapytał Ogrodnika o to, jak dalej potoczyła się jego relacja z księdzem. Aktor opisał jeszcze, że razem z kolegami odkryli u niego pornograficzne gadżety i czasopisma, a duchowny ich na tym przyłapał. Skwitował to jedynie słowami "No, ładnie" i wyjściem na papierosa. Dawid Ogrodnik stwierdził, że po tym nie utrzymywał już kontaktów z księdzem Arkadiuszem, a duchowny został przeniesiony na inną parafię. Po latach Watykan odsunął go od kapłaństwa, chociaż według kurii ksiądz jest nadal "urlopowany". Ma co prawda proces cywilny, ale Ogrodnik nie ma złudzeń co do tego, jak działają mechanizmy Kościoła. Ma wiele żalu do instytucji, chociaż twierdzi, że wciąż wierzy:

Odpowiadając już wprost na twoje pytanie, nic z tego, czego w Kościele doświadczyłem, nie zachwiało moją wiarą. Ona nie zależy od takiego czy innego księdza, jest moją osobistą relacją z Bogiem. Nie oznacza to, że nie widzę grzechów Kościoła. Tego, że jako instytucja stacza się po równi pochyłej - ocenia aktor. (...) Czemu Zełeński i Kliczko są dziś tak wiarygodni dla swoich rodaków, Ukraińców, i dla całego świata? Bo dzielą los narodu. Nie uciekają. Są wiarygodni, gdyż za ich słowami idą też czyny. A gdzie są księża? A gdzie byli podczas covidu? Tysiące ludzi umierały w samotności. Lekarze zakładali maski i ratowali życie, narażając własne, podczas gdy księża, bojąc się o własny tyłek, "głosili miłosierdzie". Otwierali kościoły, narażając innych na zakażenie. To jest to ich posłannictwo? Tak rozumieją swoje powołanie? To jest ich, jak twierdzą, "bycie dla innych"? Hipokryzja i utrata wiarygodności.

Rozumiecie takie podejście?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(162)
Wiki
2 tyg. temu
Nawet nie chcę sobie wyobrażać jak to mocno wpływa na dorosłość. Dlatego odeszłam od KK, to co się dzieje, pod względem bezkarności, pieniędzy nie ma nic wspólnego z Bogiem! Ludzie otwórzcie oczy
Gość
2 tyg. temu
Też byłam molestowana nie przez księdza, ale też tabu, bo był to kuzyn. To było ponad 20 lat temu, a ja nikomu nie powiedziałam, a wtedy skamienialam i zachowałam się podobnie jak Ogrodnik. Choć nie spaliśmy w jednym łóżku on po prostu przyszedł do mojego. Dziwne jest to, że to ofiara ma w sobie jakiś wstyd, strach nie wiem co to. Dobrze, że się o tym zaczyna mówić.
Ala
2 tyg. temu
Tak, jakby ktos mial watpliwosci, to jest molestowanie.
Kolorowanki F...
2 tyg. temu
Stop sektom w tym tej nagrozniejszej. Katolickiej.
Gość
2 tyg. temu
Bardzo współczuję, ale mam pytanie. Dlaczego w ogóle znalazł się w tym łóżku?
Najnowsze komentarze (162)
gosc
2 tyg. temu
kazdy celebryta byl molestowany
Rychu
2 tyg. temu
I dlatego, że był molestowany, kilka/naście lat później gnoił kolegów w szkole teatralnej? Nie kupuję tego. Próbuje usprawiedliwić swój występek i wymyślił historyjkę o molestowaniu.
mmmmmm
2 tyg. temu
Ja tak zapytam, gdzie wy kuźwa się szlajaliście, że was ksiądz molestował ? Ja chodziłam do kościoła na mszę i msza się kończyła i szłam domu jak reszta ludzi. Nie rozumiem, gdzie wy chodziliście, że ksiądz miał okazję was dotykać.
Przyt..
2 tyg. temu
…….
Dekalog
2 tyg. temu
Ja przez cała pandemię nie opuściłam ani jednej mszy. I nie zaraziłam się w kościele przyjmując Komunię. Wirusa przyniosło moje dziecko ze szkoły.
Asdf
2 tyg. temu
Zalenski i kliczko autorytety haha chyba klubu masona
Gość 🙉🙊🙈
2 tyg. temu
Proszę o odpowiedź w czyim łóżku działa się ta sytuacja.
Daniel
2 tyg. temu
Za darmo bym go nie zmacal... ksiądz musiał być jakiś desperat 😁
Ideolog
2 tyg. temu
Ideolog w natarciu, piękne...
awE
2 tyg. temu
Nie każdy ksiądz jest dobrym księdzem, nie każdy aktor dobrym aktorem
Gość
2 tyg. temu
U mnie po osiedlu chodzi facet co klepie w tyłki przechodzące kobiety i nastolatki, od razu jak go widzę przechodzę na drugą stronę ulicy
hejj
2 tyg. temu
Kolejny, który boi się przyznać do chrześcijaństwa. Kiedyś taki koleś, który przeprowadzał wywiady na youtube-Dymitr Błaszczyk(teraz ma kanał o nazwie ,,Sprawdzam jak") opowiedział sytuację o tym, jak spytał się swojego znajomego w pubie, czy jest wierzący, na co ten mu odpowiedział, że nie, a później był przez niego widziany w Kościele w niedziele; przyuważył go, jak na tacę dawał.
ałć
2 tyg. temu
Historyjka jak zwykle zmyślona a komentarze z lajkami zmanipulowane; te przyklaskujące.
gulil
2 tyg. temu
To jest już jakaś obsesja robienie wrogów z chrześcijan. Spaczone umysły robią swoje, a reszta frustratów, i buntowników je takim z ręki.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie