Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
Goss
|

Jamajczycy też PROTESTUJĄ przeciwko wizycie Kate i Williama! Żądają reparacji i oficjalnych przeprosin za KOLONIALIZM

113
Podziel się:

Tygodniowa trasa Kate i Williama po państwach Morza Karaibskiego ma dotąd wyjątkowo burzliwy przebieg. Po mieszkańcach Belize do protestów dołączają Jamajczycy, którzy także opowiadali się przeciwko wizycie Cambridge'ów w ich kraju. Mają przy tym wobec royalsów konkretne żądania.

Jamajczycy też PROTESTUJĄ przeciwko wizycie Kate i Williama! Żądają reparacji i oficjalnych przeprosin za KOLONIALIZM
Kate i William znowu mają kłopoty. Tym razem krytykują ich Jamajczycy (Getty Images)

Kate Middleton i książę William kontynuują tygodniową trasę po krajach Morza Karaibskiego, która ma związek z platynowym jubileuszem panowania królowej Elżbiety. Choć Pałac zapewne zakładał, że wizyta pary przebiegnie bez większych problemów, to niestety musieli się mocno rozczarować już na starcie. Na kilka godzin przed wylotem do Belize Cambridge'owie musieli bowiem zmienić plany.

Jak donosiły media, Kate Middletonksiążę William musieli anulować wizytę w leżącej w Belize wsi Indian Creek, a wszystko z powodu lokalnych protestów. Mieszkańcy nie tylko nie chcieli gościć u siebie Cambridge'ów, ale jeszcze twierdzili, że byłby to dla nich "policzek". Na transparentach przewijały się takie hasła jak "Wynocha z naszej ziemi", co miało związek z konfliktem Belizeńczyków z fundacją royalsów. Ta bowiem zajmuje ich ziemie, nazywając je "własnością prywatną", co protestujący określali jako "współczesny kolonializm".

Ostatecznie Kate i William zrobili to, co do nich należało w innej części kraju i pospiesznie udali się na kolejną wizytę. Wygląda jednak na to, że to nie koniec ich problemów. Tym razem para zawitała w Jamajce i tu także mieszkańcy nie są szczególnie gościnni w stosunku do royalsów. Co prawda tym razem obyło się bez zmian w trasie, ale niesmak pewnie i tak pozostanie.

Jak donosi "The Independent", Advocates Network Jamaica, czyli koalicja lokalnych polityków, biznesmenów, lekarzy i muzyków, wystosowała do pary list otwarty, w którym opowiada się za całkowitym odcięciem od rządów królowej Elżbiety, domagając się tym samym przekształcenia kraju z monarchii konstytucyjnej w republikę. Wspomniana grupa żąda też od royalsów reparacji za szkody powstałe w wyniku kolonializmu i oficjalnych przeprosin ze strony samej królowej.

Nie widzimy powodu, aby celebrować 70-lecie rządów twojej babci, która, wraz z jej poprzednikami, przyczyniła się do największego pogwałcenia praw człowieka w historii ludzkości - cytują słowa wspomnianej koalicji skierowane do Williama.

Zobacz także: Księżna Kate świadkiem w sądzie w sprawie księżnej Meghan?

Lokalni politycy zarzucają przy tym rodzinie królewskiej opieszałość w obowiązku wzięcia odpowiedzialności za krzywdę tysięcy ludzi, a samym Kate i Williamowi wyraźnie dają do zrozumienia, że nie są mile widziani w ich kraju. Przed lądowaniem samolotu pary w Kingston odbyły się też protesty, jednak nie dopuszczono oczywiście do konfrontacji zbulwersowanych mieszkańców z royalsami.

Hasłem przewodnim było "seh yuh sorry", co jest lokalną frazą nawiązującą do prób zobowiązania Brytyjczyków do przeprosin za popełniane przed laty zbrodnie. Co więcej, część Jamajczyków ma też podobno żal do rodziny królewskiej za to, jak ci traktowali Meghan Markle. Prawnik Bert Samuels w rozmowie z "Newsweekiem" stwierdził nawet wprost, że rzekome komentarze na temat ewentualnego koloru skóry dziecka Sussexów odbiły się tu szerokim echem.

Jamajczycy są głęboko urażeni tym, jak potraktowano ciemnoskórą kobietę w ich rodzinie. William powinien zabrać w tej sprawie głos i przyjechać tu z przeprosinami - nie tylko za niewolnictwo, ale też za to, jak traktuje się osoby czarnoskóre, które muszą potem uciekać z mężem z Pałacu. To poważna sprawa i bardzo świeża rana - mówił.

W czwartek Kate i William mają opuścić Jamajkę i udać się na wyspy Bahama. Myślicie, że tam też czeka ich niemiłe zaskoczenie?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(113)
Hhhhh
2 lata temu
Z tym "potraktowaniem" czarnoskórej kobiety - Meghan, to już żart naprawdę
Gija
2 lata temu
Absolutnie rozumiem zasadność argumentu, że monarchia jest żywym uosobieniem ciągłości historii i tradycji, a ta sięga chcąc nie chcąc również do czasów imperium brytyjskiego, a to jest dla jamajczyków ta karta historii, która wiąze się z niewolnictwem i oni tego rozdziału akurat nie chcą celebrować, stąd goszczenie koronowanych głów wydaje się nie na miejcu. Natomiast z tą Meghan i jej rzekomo złym potraktowaniem przez RF to by się naprawdę nie ośmieszali.
hela
2 lata temu
Nikt ich nie chce, a na każdym spotkaniu tłumy. Po prostu w każdym kraju są ludzie o różnych poglądach, nie róbcie z tego sensacji. Z resztą zazwyczaj ci wielce protestujących to grupka max. 10 os.
tgbgh
2 lata temu
Świat się przebudził. Celebrowanie monarchii jest już anachronizmem.
Ohyda
2 lata temu
Anglia dała Ukrainie gwarancje integralności terytorialnej. Ile warte te gwarancje? Anglia to kraj handlarzy cudzą ziemią.
Najnowsze komentarze (113)
LadyM.
2 lata temu
Czysty cyrk. Wożą się za pieniądze podatników po byłych koloniach brytyjskich i oczekują radosnego przyjęcia. Śmieszne.
Maria
2 lata temu
Żaden kraj XXI wieku nie powinien być od nikogo zależny . Śmieszna jest ta ich wspolnota narodów.
w chatkach z ...
2 lata temu
ciekawe gdzie by dziś byli, gdyby nie ten kolonializm
Peasant
2 lata temu
Ukrainskie dzieci sa mordowane a oni zrobili sobie wypad na tance i czekolade
Peasant
2 lata temu
Ukrainskie dzieci sa mordowane a oni zrobili sobie keypad na tance i czekolade
.......
2 lata temu
Kolonizatorzy przyjęli doglądnąć swoich włości, do diabła z nimi, przejąć majątki i zdelegalizowac!!!
dila
2 lata temu
Monarchia od setek lat wykorzystuje inne kraje by się bogacić. Jest to okupione milionami ofiar. To jest cała tajemnica bogactwa zachodniej europy. A Wy dalej zachwycajcie się królowymi, królami i tą całą patologią z miliardami na kontach.
KLEMENS
2 lata temu
Taka ciekawostka: Flaga Jamajki na tle wszystkich innych flag państw na świecie wyróżnia się tym, że jako jedyna nie ma niczego czerwonego albo białego albo niebieskiego. Reszta flag zawiera jakiś element w tych kolorach. Do 2011 roku była jeszcze jedna taka flaga - Libia czasów Kadafiego - cała zielona.
marta
2 lata temu
nikt ich nie chce a oni jeżdżą za podatki
Ojoj
2 lata temu
Kate w koncu ma zarabista sukienke. Super.
Basia
2 lata temu
Już dawno powinni popędzić te królewskie rodziny, nic z nich pożytku, a każdy kraj powinien być własny a nie pod jakimś panowaniem królewskim sprzed wieków
wwsss
2 lata temu
i mają racje,ludzie którzy mają kasę myślą ,że mogą wszystko kupić,anglia dobrze namieszała wszędzie owego czasu
Lucky
2 lata temu
Ona wygląda na 60 lat, taka pomarszczoną i zmarnowana.
mańka
2 lata temu
Obnoszą się brylantami, ile ludzi zginęło przy wydobywaniu tych świecideł ?
...
Następna strona