Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
|

Maria Dębska też nie ma najlepszych wspomnień z łódzkiej filmówki: "Szkołę kończyłam na LEKACH USPOKAJAJĄCYCH"

161
Podziel się:

Od środowego wpisu Anny Paligi Szkoła Filmowa w Łodzi mierzy się z poważnymi zarzutami o stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej oraz mobbing. Głos zabrała także żona Marcina Bosaka, Maria Dębska.

Maria Dębska też nie ma najlepszych wspomnień z łódzkiej filmówki: "Szkołę kończyłam na LEKACH USPOKAJAJĄCYCH"
Maria Dębska o kulisach studiowania na łódzkiej filmówce (AKPA)

W środę Anna Paliga zamieściła w sieci obszerny wpis, w którym opisała skandaliczne praktyki wykładowców z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Kobieta ze szczegółami opowiedziała o przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej, której mieli dopuszczać się na studentach "filmówki" ich wykładowcy.

Jak można się domyślać, temat odbił się w mediach szerokim echem, co skłoniło kilku innych aktorów do podzielenia się swoimi doświadczeniami ze szkół aktorskich. Głos zabrał Dawid Ogrodnik, przyznając, że w czasie studiów spotkał się z wyjątkowymi nieprzyjemnościami ze strony jednej z wykładowczyń szkół w Krakowie oraz Łodzi, aktorki Beaty Fudalej.

Zobacz także: Maria Dębska o graniu w filmie wyreżyserowanym przez mamę

Wśród absolwentów szkół aktorskich, którzy nie mogą pochwalić się wyłącznie miłymi wspomnieniami ze studiów, znalazła się także Maria Dębska. 29-latka, która podobnie jak Paliga, ukończyła łódzką uczelnię, poczuła się w obowiązku, by zabrać głos. Żona Marcina Bosaka podpisała się pod słowami koleżanki z uczelni.

Anna Paliga, jesteś turbo odważna. Dużo odważniejsza niż ja i wielu moich kolegów i koleżanek. W Szkole Filmowej w Łodzi spotkałam wspaniałych profesorów, ale niestety razem z moimi kolegami doświadczyłam też mobbingu i przemocy psychicznej - wyznała na facebookowy profilu Maria, dodając, że choć studia wiele jej dały, była świadkiem sytuacji, które "nie powinny mieć miejsca":

Oprócz tego, że czułam się wielokrotnie jedną z "ulubionych absolwentek" tej szkoły i dostałam w niej naprawdę wiele dobrego, niestety wielokrotnie byłam świadkiem lub ofiarą sytuacji, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Wiem, że nie tylko ja szkołę kończyłam na lekach uspokajających i niezbędna mi była terapia - zdradza.

Okazuje się, że aktorka brała udział w dwóch zdarzeniach, które przybliżyła w swoim wpisie Paliga, jednak wówczas uznała je po prostu za coś wpisanego w specyfikę pracy aktora.

W dwóch opisanych niżej sytuacjach uczestniczyłam osobiście. Wtedy myślałam, że zaciskanie zębów to jedna z podstawowych umiejętności aktora - wspomina i wyraża nadzieję na zmiany: Bardzo chciałabym, żeby władze tej uczelni i innych uczelni artystycznych wyciągnęły z poniższej relacji mojej koleżanki wnioski - kwituje.

Myślicie, że faktycznie tak się stanie?

Pudelek ma już własną grupę na Facebooku! Masz ciekawy donos? Dołącz do PUDELKOWEJ społeczności i podziel się nim!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(161)
Gość
rok temu
Szkoda jest tej młodzieży dzieciaków studentów. Trauma na całe życie. Przez takich sfrustowanych pseudo pedagogów. To jest od zarania dziejów w Polsce nikt z tym nic nie robił. Strach przed nauczycielem jak przed księdzem w swoim czasie. Mówcie piszcie głośno. Młodzi ludzie jesteście mądrzy wspaniali .Jedni są mniej zdolni drudzy bardziej. Ale to się nie liczy. Ważne co macie w serduchach. Każdy zasługuje na szacunek.Nikt nie ma prawa Was gnoic i gnębić.
Pola
rok temu
Kiedyś nikomu nie przyszłoby do głowy żeby powiedzieć coś złego na profesora, bo by od razu zostało się uwalonym na roku. Teraz młodzież się nie cacka, nagrywa tych zwyroli ( ostatnia głośna sprawa z funduszem Prof. Morysia), wrzuca opinie na portale społecznościowe itd. Brawo!! My nie mieliśmy tyle odwagi i siły przebicia ( studiowałam 20 lat temu ), a też działy się rzeczy haniebne.
Kimm
rok temu
Kończyłam poloonistykę we Wrocławiu. Miałam zajęcia z profesorem Miodkiem. Powiem Wam, że jest to wspaniały naukowiec i bardzo miły, a także szanujący studentów człowiek. Podczas, gdy młode doktorki nie raczyły odpowiedzieć na dzień dobry, ona sam mówił pierwszy z daleka. Tak dla kontrastu przytoczyłam jego przykład. Dla mnie to wzór profesora. Nie pozdrawiam zaś dr Milana, który z pewnością czyta Pudla.
Sally
rok temu
Pudel, dlaczego podpisujesz Marię Dębską jako "żonę Marcina Bosaka" jakby to była jej główna cecha? Jest kobietą, znaną aktorką - była nią jeszcze zanim związała się z Bosakiem. Takimi komentarzami kontynuujecie krzewienie kultury gwałtu i patriarchatu
onajedna0900
rok temu
Poniżanie i dręczenie uczniów nie występuje tylko w akademiach teatralnych. To się zaczyna już od najwcześniejszych klas podstawówki a w małych miejscowościach jest regułą. U mnie w podstawówce każdy każdego znał - nauczyciele rodziców, rodzice nauczycieli. Dzieci członków małomiasteczkowej elity były wynoszone na piedestał, reszta dzieci wyśmiewana i wysyłana do pracy na budowie albo na kasie. Dzieci elity miały zawyżane oceny, pisały pseudo sprawdzianiki a reszta musiała walczyć o każdą ocenę. Nauczycielki miały się za bóstwa, pomiatały uczniami i same podsycały konflikty między uczniami. Ale nikt z nimi nie zadzierał, bo potem ich zemsta byłaby jeszcze gorsza. I najlepsze jest to, że po latach nic się nie zmieniło. Nauczycielki nadal są królowymi życia i autorytetami, które siedzą w pierwszej ławce na niedzielnej mszy świętej, dzieci elity same pozakładały rodziny i są bezkarne a część dręczonych osób do dzisiaj nie może się pozbierać po traumie z dzieciństwa. Jedna koleżanka ma problemy z odżywianiem, druga nie może stworzyć stałego związku. A oprawcy śmieją się im w twarz.
Najnowsze komentarze (161)
Qba
rok temu
W polskich (podkreślam słowo POLSKICH) bankach pracownicy też doświadczają poniżenia, mobbingu i przemocy psychicznej. Czy ci przemocowi dyrektorzy i kierownicy też nie mają świadomości, że łamią prawo, odbierają ludziom zdrowie, a ich zachowanie względem zaszczutych podwładnych można łatwo udokumentować i pokazać światu?
Qba
rok temu
W polskich (podkreślam słowo POLSKICH) bankach pracownicy też doświadczają poniżenia, mobbingu i przemocy psychicznej. Czy ci przemocowi dyrektorzy i kierownicy też nie mają świadomości, że łamią prawo, odbierają ludziom zdrowie, a ich zachowanie względem zaszczutych podwładnych można łatwo udokumentować i pokazać światu?
serio?!
rok temu
"Żona Marcina Bosaka"? Serio, Pudel? Maria Dębska ma więcej sukcesów niż bycie żoną. "Aktorka" - nie dało się?
Radzio radzio
rok temu
Filmówka to pikuś przy uczelniach badawczych, wierzchołek góry lodowej. Państwo w państwie, dyakryminacja, szowinizm, znęcanie się jest zamiatane pod dywan bo nikt nie może nic zrobić zatrudnionemu na uczelni. Nikt tej pracy nie weryfikuje, ewaluacja to pic na wodę a oni robią wszystko zasłaniając się swoimi "metodami". XXI wiek, takie rzeczy tylko w Polsce.
Ctcu
rok temu
Jaka ładna dziewczyna. Śliczna.
Ona
rok temu
Obecne pokolenie jest niesamowite, w Was jest ogromna siła i nadzieja. Ci co jeszcze milczą niech się ockną i zaczną mówić. Tylko tak można osłabić przemocowców i wygrać własne życie. Trauma niszczy od środka, powoli jak cichy zabójca. Przepracujcie to mówiąc o tym zanim zaczniecie również stosować przemoc wobec swoich kolegów i koleżanek z pracy czy bliskich.
Olo
rok temu
Sory ale aktorzy to nie artyści ,rzemieślnicy jak kowal czy stolarz 🥴🥴🥴
Lol
rok temu
Jakaś sobie te kompleksy trzeba zrekompensować niestety 👎👎👎👎👎
bea
rok temu
Podobna do Więdłochy, choć Agnieszka piękniejsza
Igor
rok temu
Teraz wszystkie gwiazdy będą poszkodowane, raptem
Sonia
rok temu
Nie wiedziałam że jeszcze takie sytuacje są i to w szkole teatralnej. Zmieniło się w szkołach ale widzę że na uczelniach trwa. Dobrze że studenci mówią o powinny się skończyć te metody wychowawcze.
Kama
rok temu
Należy odbrutalizowac zycie w Polsce. Pod kazdym względem.
widz
rok temu
Ludzie ! Co to za uczelnie ?! I to jest ta INTELIGENCJA?! Po takich studiach nie dziwię się, że się odgrywają na innych. No i te słynne przedstawienia dyplomowe gdzie aktorzy występują prawie nago !
Rehs
rok temu
Ale zapomniałaś dodać, czy te studia skończyłaś dzięki swojemu talentowi, czy matce reżyserce.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie