Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|

Dawid Ogrodnik oskarża wykładowczynię krakowskiej PWST. "Wszyscy się baliśmy. Koniec z mobbingiem pod przykrywką artyzmu!"

375
Podziel się:

Dawid Ogrodnik wyznał, że podczas nauki w krakowskiej PWST spotkał się ze skandalicznym zachowaniem ze strony jednej z wykładowczyń, Beaty Fudalej. O traumatycznych doświadczeniach z profesorką opowiedziała również inna aktorka.

Dawid Ogrodnik oskarża wykładowczynię krakowskiej PWST. "Wszyscy się baliśmy. Koniec z mobbingiem pod przykrywką artyzmu!"
Dawid Ogrodnik oskarża wykładowczynię krakowskiej PWST o mobbing (East News, AKPA)

W środę w mediach głośno zrobiło się o facebookowym wpisie aktorki, Anny Paligi. Absolwentka łódzkiej filmówki oskarżyła bowiem wykładowców słynnej uczelni o przemoc fizyczną i psychiczną wobec studentów. Paliga opisała m.in., jak jeden z prowadzących miał cisnąć w grupę podopiecznych krzesłem (!), inny uderzyć studentkę w twarz, a jeszcze kolejny pogryźć jedną z aktorek na scenie.

Wpis Anny Paligi już zdążył wywołać w mediach prawdziwą burzę. Wygląda również na to, że wyznania aktorki zachęciły do zwierzeń jej koleżanki i kolegów po fachu. Okazuje się, że nie tylko studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi mogli być narażeni na traumatyczne doświadczenia. W czwartek swoimi przeżyciami postanowił podzielić się ze światem Dawid Ogrodnik.

Ogrodnik jest obecnie jednym z najbardziej wziętych polskich aktorów i ma na koncie wiele prestiżowych nagród. Tajniki aktorstwa 34-latek zgłębiał natomiast na krakowskiej PWST. W swoim ostatnim instagramowym wpisie Dawid przyznał, że w czasie studiów doświadczył wyjątkowych nieprzyjemności ze strony jednej z wykładowczyń szkół w Krakowie oraz Łodzi, a przy okazji aktorki, Beaty Fudalej.

Koniec z mobbingiem, chamami pod przykrywką artyzmu! Mnie i moich kolegów tak traktowała pani Beata Fudalej! Znam ten strach i znam ten wstyd, znam to upokorzenie i poczucie bezwartościowości! Wszyscy się baliśmy i tylko niektórzy uciekli, byłem jednym z nich! Reszta chciała przetrwać! Oddaję ten wstyd i ten strach swoim oprawcom! Wstydźcie się i bójcie! - grzmiał na swoim instagramowym profilu Ogrodnik.

Niedługo po wpisie Dawida na temat zachowania Beaty Fudalej wypowiedziała się również aktorka teatralna, Alina Czyżewska - której o swoich doświadczeniach z wykładowczynią opowiedziała znajoma aktorka.

Opowiadała mi cudowna osoba, wspaniała dziewczyna i aktorka, jakie na niej metody stosowała Beata Fudalej. To było znęcanie się fizyczne i psychiczne (...). Istnieje upiorne przekonanie, że aktora/aktorkę trzeba złamać, przełamać, "otworzyć" poprzez straumatyzowanie i inne bulls*ity. Dość tym bredniom, do cholery! A przemoc nie ma płci. Przemoc jest tam, gdzie ktoś ma nad kimś WŁADZĘ. Kobiety też stosują przemoc, a mężczyźni są takiej przemocy ofiarami - napisała na swoim facebookowym profilu.

Spodziewaliście się, że wpis Anny Paligi nakłoni innych aktorów do dzielenia się traumatycznymi doświadczeniami?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(375)
Mmm
2 lata temu
I bardzo dobrze!!! Niech się ona teraz boi. Wiem co to strach na lekcji, wiem co to upokarzanie uczniów. W moim pokoleniu było to normą. Moja siostra nabawiła się wrzodów żołądka i cieżkiej nerwicy przez babę od biologii, ja przez matematyczkę. Większość nauczycieli idzie uczyć do szkół, bo nie wiedzą co w życiu robić. Nie wyszło im i teraz się wyżywają na uczniach!!! I tak jest nadal, zwłaszcza w szkołach wyższych, i nie gadajcie że nie!!!
Mania
2 lata temu
Mi się śniła po nocach moja niezrównoważona nauczycielka matematyki jeszcze przez kilka lat od czasu zdania matury. Z perspektywy czasu stwierdzam, że ta kobieta miała nerwicę, kompletnie nad sobą nie panowała, a wszelkie frustracje przelewała na uczniów. Czy normalne jest darcie się na uczniów? Czy normalne jest stawianie 1 za to, że ktoś krzywo pisze na tablicy? Na lekcji nie można było nawet patrzeć na boki, taki był terror. Mój kolega z ławki cały się trząsł ze strachu, jak go o coś zapytała. Uważam, że nauczyciele powinni mieć testy psychologiczne, bo wielu niezrównoważonych nauczycieli znęca się nad uczniami. Tak nie powinno być, powinna być jakaś kontrola w tym zakresie.
JRK
2 lata temu
Po polskich szkołach to chyba większość ludzi ma traumę. Chamstwo, znęcanie psychiczne i tlamszenie osobowości ucznia
Marta
2 lata temu
To może teraz czas na wypowiedzi studentów prawa z uniwersytetu warszawskiego o poniżaniu, mobbingu, wyśmiewaniu wyglądu a nawet imion i nazwisk. Nie jestem przewrażiwona na swoim punkcie, ale gdy profesor mówi mi, że moja odpowiedź jest błędna bo farba do włosów wypaliła mi to co jest pod nimi to jak to nazwać? To są elity intelektualne tego kraju? Wzory do naśladowania?
Gość
2 lata temu
Takie chamstwo jest również w liceach, gdzie młodzież czuje się jak g....o ,popełniają samobójstwa, nikt o tym nie mówi. Przykre co się dzieje z tymi ludzmi
Najnowsze komentarze (375)
kę kę
rok temu
no i gdzie jest ten post Ogrodnika na Instagramie? Chyba się wystraszył...
sZOK
rok temu
Oskarża kogoś o mobbing a sam go stosował, groził wydaleniem ze szkoły itp... Widać, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąca... Na innych mówi a sam to robi! OBRZYDLIWE!!!!
rudamania
rok temu
Swiat, nie pojęty, człowiek myśli że środowisko artystyczne, to przyjaźń mistrza z uczniem, pomoc młodszym kolegom, dowcipy robione na scenie, naiwna jestem. Jest mi, niezmiernie smutno że jest inaczej. Naczytałam się biografii wielkich tego świata,a prawda jest inna, Żal
asdf
2 lata temu
Czyli Pani Fudalej kariera nie wyszła, za to odnalazła się w niezbyt chlubnej roli...
Renata
2 lata temu
Nikt, nawet geniusz nie zda tam egzaminu ,to zawody tylko i wyłącznie dla eskimosów ,nie wiecie o tym? ale żeby tak swój swojego traktował? to jakiś skandal.
Stop mobbingo...
2 lata temu
na wszystkich uczelniach tak się dzieje! zawsze znajdą się takie jednostki, które chcą zniszczyć człowieka! ahhh i nie tylko na uczelniach :( przykre to, to mało powiedziane!
jigi
2 lata temu
Chamstwo zawsze będzie chamstwem,przemoc przemocą. Nie zagada się tego, ani racjonalnie nie wytłumaczy. To jest zło! Ale nie można też wmawiać, że w********aj w stosunku do adepta sztuki aktorskiej jest czymś innym, niż w********aj wrzeszczane do innych ludzi na strajku kobiet. I tu i tu jest NIE do przyjęcia. A dopóki tak nie uważamy,to będzie się powtarzać taka bolesna przemoc.
aktor
2 lata temu
Aktorzy , dziennikarze , piosenkarze i inni to grupy zawodowe gdzie trzeba miedz stalowe nerwy i dużą odporność. Jeśli tego nie ma, a większość -nie ma, to z frustracji i dołowaniu w braku upragnionej kariery szuka się usprawiedliwienia np wykładowcy czy dyrektorzy , szefowie projektów. - to oni są winni , bo złe na mnie spoglądali. Są oczywiście wśród nich "świnie" ale nie wszyscy. Kiedyś jedna czy jeden z drugim czekali by wykładowca ich poklepał po ramieniu im powiedział "dobrze" a dziś uważają to za nękanie, wymuszanie czy zachowania seksualne. W większości to bzdura , wymodlona przez frustratów. Jakoś ci którzy osiągnęli prawdziwy sukces się na to nie skarzą. To moda z USA , tam juz powody takiego działania w większości są oczywiste.
OT CO ???
2 lata temu
W spektaklach teatralnych to już nikt nie chce oglądać tego towarzystwa. To robią spektakl z życia . aby było głośno i kasa za wierszówkę
iga
2 lata temu
dawid przystojny, utalentowany i znany 😀
beta
2 lata temu
Ma bardzo "polskie" nazwisko!!! i pyszczek, czego się spodziewacie???
lewy
2 lata temu
przemoc w szkolach, w pracy ,w domu, a rzad pisu chce wypowiedziec konwencje stambulska bo niepotrzebna.
Studenci
2 lata temu
PANI PROFESOR BEATA FUDALEJ JEST NAJPIĘKNIEJSZYM NAUCZYCIELEM AKTORSYWA I ZA TO JĄ KOCHAMY!!!
gosc
2 lata temu
demaskowac takie postawy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie