Trwa ładowanie...
Przejdź na
Baby
|

Sławomira Świerzyńskiego czeka kolejny PROCES! "Jawna KRADZIEŻ praw autorskich i mistyfikacja kariery w Chinach"

122
Podziel się:

Sinolog Krzysztof Darewicz pozywa lidera Bayer Full, który bezprawnie zarabia na jego utworach w języku chińskim. "Słyszałem od niego na odchodne, że więcej zarobi w Polsce na tej chińskiej ściemie. Bezczelnie odsłonił swoje prawdziwe oblicze" - wyznał Darewicz.

Sławomira Świerzyńskiego czeka kolejny PROCES! "Jawna KRADZIEŻ praw autorskich i mistyfikacja kariery w Chinach"
Sławomira Świerzyńskiego czeka proces sądowy (AKPA)

W 2010 roku dumny Sławomir Świerzyński udzielał licznych wywiadów, w których opiewał swój rzekomy sukces w Chinach. Lider Bayer Full chwalił się, że podpisał kontrakt na wydanie 67 milionów (!) płyt na chińskim rynku i zapewniał, że w azjatyckim kraju jest znany niczym cesarz. Oczywiście wszystko to okazało się kłamstwem.

Bayer Full nie sprzedał nawet jednej płyty w Chinach i oprócz Polonii nikt tam o nich nie słyszał. Nie przeszkodziło to Świerzyńskiemu, by monetyzować swoją "chińską legendę" w ojczyźnie. Zespół do dziś zarabia na płycie z utworami po chińsku, do których nie ma żadnych praw. Głos zabrał w końcu Krzysztof Darewicz, który jest autorem tekstów piosenek oraz pomysłodawcą "projektu" Bayer Full w Chinach...

Darewicz jest sinologiem i korespondentem polskich mediów w Pekinie. Ponad dekadę temu wpadł na pomysł, by zaprezentować chińskiej publiczności zagranicznego artystę, który wykonywałby swój repertuar po chińsku.

Chciałem pokazać, że cudzoziemcy mogą również śpiewać po chińsku. Ale nie jedną piosenkę, tylko cały koncert − na żywo i na pamięć - mówi Darewicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Po tym, jak udało mu się nawiązać kontakt z Bayer Full, okazało się, że Świerzyński nie był w stanie zapamiętać tekstów po chińsku i w grę wchodziłyby jedynie występy z playbacku.

Łapałem się za głowę, słysząc, co za głupstwa Świerzyński opowiada o rzekomo już odniesionym sukcesie w Chinach. Ostatecznie do wyjazdu, koncertów, a tym bardziej sprzedaży płyt nie doszło. Świerzyński odmówił poddania się jakiejkolwiek dyscyplinie. Szkoda, bo otworzyłem mu drzwi do niezwykłej przygody, ale on się wycofał. Słyszałem od niego na odchodne, że więcej zarobi w Polsce na tej chińskiej ściemie. Bezczelnie odsłonił swoje prawdziwe oblicze. Od tamtej rozmowy więcej nie mieliśmy ze sobą bezpośredniego kontaktu - dodaje sinolog.

Zobacz także: Sławomir Świerzyński: "Czepiają się mnie, że zagrałem dla PiS'u"

Problem w tym, że w ramach projektu powstało kilka nowych utworów po chińsku, których autorem jest m.in Darewicz. Zespół Bayer Full do dziś bezprawnie na nich zarabia. Teraz Sławomira Świerzyńskiego czeka proces sądowy, podczas którego będzie musiał się tłumaczyć ze swojej "chińskiej kariery".

Utwory te, choć nie były przeznaczone do sprzedaży, zostały mimo to wydane w 2011 roku w postaci płyty Bayer Full "Polak i Chińczyk to jedna rodzina…" i wprowadzone do obrotu. Ale nie w Chinach, tylko w Polsce. Nie w sklepach, lecz na festynach. I bez mojej wiedzy, a tym bardziej zgody. Te płyty Świerzyński sprzedaje od dziesięciu lat w Polsce. Nagranym na nich w języku chińskim piosenkom przypisuje sobie autorstwo. Chciałbym tym procesem położyć wreszcie kres nie tylko tej jawnej kradzieży praw autorskich, ale też kreowanej przez Świerzyńskiego od lat mistyfikacji o jego rzekomo zawrotnej karierze w Chinach i milionach sprzedanych płyt - dodaje Darewicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Jesteście ciekawi, jak Świerzyński będzie próbował tłumaczyć się przed sądem?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(122)
Krasnal
2 lata temu
Pieknie. On i jakimowicz to najbardziej nielubiane przezemnie osoby w sholbiznesie i z przykemnoscia z popatrze jak w koncu placa za swoje klamstwa, nienawisc i zmijowate charaktery bum.
Zazzz
2 lata temu
Ten pan to cyniczny, arogancki cwaniaczek. Bardzo niesympatyczny. Tak sobie nagrabil, teraz poniesie kare. Niedawno narzekal, ze nie ma kasy, a tu takie bogactwo posiada. Zenada
krakowianka
2 lata temu
miałam okazję siedziec w restauracji obok tego "towarzystwa" bo trudno ich nazwać zespołem.PROSTACTWO!!!
Zenek
2 lata temu
zawsze przerazal mnie ten facet
Mmmm
2 lata temu
Tawerna "pod pijaną zgrają " tez ukradziona. Ba! Jest wyrok i.... NIC! Disco polo praw autorskich nie uznaje, chyba że chodzi o kasę dla nich. To się kradzież nazywa zdaje się....
Najnowsze komentarze (122)
ella
2 lata temu
burza w szklance wody... tak bym podsumowała cały ten szum i niby wielkie afery
Bianka
2 lata temu
Znam jego osobę, znam kilka jego utworów, ale nie rzucam w niego mięsem po pierwszym lepszym artykułem, co z wami ? Łykacie wszystko co wam się podstawi pod nos, i wtedy wielcy znawcy się znajdują i mają najwięcej do powiedzenia.
migdał
2 lata temu
A co on może zarabiać na chińskich piosenkach? przecież ma polskie które ludzie znają i lubią, na pewno majątku się na tych chińskich nie dorobił. A jak tamten trochę pozmieniał tekst żeby pasowało to bardzo się napracował, muzyka ta sama przecież. Afera bez sensu, o nic.
remek
2 lata temu
Nic się nie musi tłumaczyć, myślę że ten proces szybciej się zakończy jak się zacznie. kto by o takich sprawach w ogóle pamiętał.
Gregor
2 lata temu
wyczuwam polityczne powiązania. Świerzyński poparł Dudę, PIS i teraz za to płaci. Żałosne są te zagrywki opozycji, serio.
wójcik
2 lata temu
Mnie tylko zastanawia to, czemu teraz zrobiło się o tym tak głośno.. przecież Bayer Full od lat jest znany i każdy te piosenki zna. To nie dziwne, że dopiero teraz posądza się go o rzekomy plagiat?
anka
2 lata temu
Czy już nie ma ważnych tematów by takie coś nagłaśniać. Jakoś tyle lat wiele osób zachwycało się bayerem a tu nagle afery sztucznie przez media pompowane. I to wszystko zupełnym przypadkiem po tym jak pojawił się gościnnie Świerzyński w TVP.....
haszel
2 lata temu
Na stówkę mu za te teksty zapłacili bo by się wcześniej czepiał a teraz pomyślał że jeszcze kasę od nich wyciągnie, może ktoś go tak kieruje? Świerzyński w tvp się pojawia to może opozycja mu robi koło nosa. Bo tyle lat było super, doceniany był a teraz ciągle coś nie tak.
Piotr
2 lata temu
Ale się uwzięliście na ego człowieka, serio myślicie, że człowiek jest w stanie tyle hejtu na siebie wieźć ? Ja rozumiem, że możecie za jego osobą nie przepadać no ale ludzie..
Beata
2 lata temu
Dla jednych nie potrafi śpiewać, a inni go lubią. Czy u nas to musi być zawsze tak, że jak ktoś nam nie przypadnie go gustu to obrażać go trzeba? Ja nie lubię disco polo to nie słucham i tyle.
Zzz
2 lata temu
Disko bajduly powinni zlikwidować
Polak😡😡😡
2 lata temu
Żenada . On nawet nie potrafi śpiewać .
yxyxyx
2 lata temu
jon napisał tekst ale Świerżyński muzykę, więc też ma prawo je sprzedawać..
Truskawka
2 lata temu
Jaki wstyd
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie