Goss
|
aktualizacja

Szymon Hołownia obiektem ostracyzmu wśród księży? Odmówiono mu... komunii: "Za poglądy, które pan głosi"

174 reakcje
0
0
174
Podziel się

Dziennikarz i kandydat na prezydenta podzielił się w sieci dość kontrowersyjną anegdotą.

Szymonowi Hołowni odmówiono udzielenia komunii świętej.
Szymonowi Hołowni odmówiono udzielenia komunii świętej. (East News)

Szymon Hołownia w ostatnich tygodniach nieoczekiwanie znalazł się w centrum medialnego zainteresowania. Powodem były narastające plotki o tym, że dziennikarz miałby ogłosić swoją kandydaturę na stanowisko Prezydenta RP. Medialne spekulacje ostatecznie potwierdziły się, a sam zainteresowany nie ukrywa, że ma nadzieję na poważnie zawalczyć o najwyższe stanowisko w kraju.

Od czasu ogłoszenia startu w nadchodzących wyborach Szymon Hołownia coraz częściej zabiera głos w bieżących sprawach politycznych. Pod koniec zeszłego roku głośno było o jego stanowisku w sprawie prawa aborcyjnego. Podczas gdy wiele lat temu dziennikarz był zdecydowanym zwolennikiem zakazu przerywania ciąży, dziś patrzy jednak na tę kwestię nieco inaczej.

Te i inne kwestie sprawiły, że Szymon Hołownia w ostatnim czasie coraz mniej kojarzy się ze środowiskiem kościelnym, którego przez lata bronił. Teraz dziennikarz postanowił podzielić się ze światem kolejną anegdotą, która wzbudziła spore kontrowersje. Okazuje się bowiem, że jeden z kapłanów... odmówił udzielenia mu komunii świętej.

"Wieczorna Msza w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu, przychodzę tu często. Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym. (...) Pytam: "Dlaczego?". Ksiądz, nadal odwrócony do innych, odpowiada: "Nie. Sumienie mi nie pozwala. Za poglądy, które pan głosi". Odpowiadam mu: "Ale które? I przecież nie wie ksiądz nic o moim sumieniu, motywacjach, nie rozmawiał ksiądz ze mną, nie zna mnie ksiądz, nie jest moim spowiednikiem". Na ten dialog patrzy cały kościół. Nie odpuszczam, stoję. Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku" - wspomina dziennikarz.

Hołownia nie ukrywa, że ten rodzaj publicznego osądu sumienia okazał się dla niego wyjątkowo trudny do przełknięcia. Nie ma jednak wątpliwości, że koniec końców stały za nim dobre intencje.

"Żeby była jasność: grube emocje opadły mi pięć minut później. Nie mam wątpliwości, że ów kapłan w duchu miał dobre intencje. Chciał pewnie bronić Kościoła, Jezusa, bliskich sobie wartości. Pytanie tylko, czy na pewno powinien ich bronić przede mną. Pytanie, czy powinien to robić bez rozmowy z tym, którego publicznie ze wspólnoty wyklucza. Tę świątynię - w trosce o komfort pracujących tam duchownych i swój - omijał będę szerokim łukiem, znam inne, w których preferuje się otwarte ramiona nie grożące palce" - skwitował.

Na końcu swojego wpisu Szymon przyznał też, że skontaktował się z nim później rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej i obiecał wyjaśnienie sprawy.

"Po lekturze tego posta zadzwonił do mnie przed chwilą z przeprosinami rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej (ma mój telefon, bo na dziennikarskiej stopie znamy się od lat). Zapowiedział, że sprawa zostanie formalnie wyjaśniona, a ów zakonnik złamał kościelne przepisy. (...) Przeprosiny przyjąłem, żadnych formalnych skarg składał rzecz jasna nie będę"

Też jesteście zaskoczeni?

174
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(174)
WWo
2 tyg. temu
Czepiliście się tej aborcji jakby istotniejszych spraw nie było. W Polsce MOŻNA legalnie usuwać ciążę jesli dziecko jest ciężko chore (a nawet nie ciężko, wystarczy, że ma zwykły zespół Downa z którym przecież można żyć w miarę normalne), jeśli ciąża zagraża życiu matki lub jest wynikiem gwałtu. Takie przepisy są OD LAT. Nikt ich nie chce zmieniać, nikt nie "zmusza kobiet do rodzenia dzieci bez głów" czy inne bzdury, które głoszą środowiska feministyczne optujące za aborcją na życzenie. Straszy się te bidne kobiety, że PiS "zakaże aborcji" gdy oczywiste jest, ze to NIEPRAWDA bo oni nie chcą w ogóle naruszać istniejącego już prawa. To bardzo dobrze, że Hołownia mówi, że z całkowitego radykała antyaborcyjnego stał się bardziej tolerancyjny. Radykał NIGDY nie powinien startować na prezydenta bo ma reprezentować wszystkich ludzi a nie tylko katolików, liberałów czy feministki. Chodzi mu o to, ze jako prezydent nie ma zamiaru inicjować zmiany obowiązującego prawa i ma rację bo ono jest jakie jest ale zapewnia pewien kompromis: nikt cię nie zmusza do rodzenia chorych dzieci ale też nie dopuszcza by zdrowe były usuwane bo masz małe mieszkanie.
Porzekadło
2 tyg. temu
Nie da się siedzieć na dwóch stolkach, w końcu spadnie się tylkiem na ziemię...
Podwładny
2 tyg. temu
Ten człowiek reklamuje się jako katolik. Jego przyjaciele i sponsorzy to Michnik, Blumsztajn, Walter, Urban, Miszczak i wielu dawnych kacyków PZPR, plus wysocy rangą oficerowie służb PRL. Hołownia jest takim samym katolikiem, jak jego szefowie, wyżej wymienieni…
Gość
2 tyg. temu
Zakłamana gęba tvn !
Słup
2 tyg. temu
Hołownia nie jest żadnym „niezależnym kandydatem”! Przez wiele lat był na eksponowanych stanowiskach w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Wprost, następnie przejął go TVN. Pracuje też dla Tygodnika Powszechnego. Szefostwo tych mediów organicznie nienawidzi PiS. Hołownia jest typowym „słupem”, przez nich wystawionym. Jego zadaniem jest po przegranej wezwać swoich wyborców do głosowania w ewentualnej drugiej turze na kandydata PO, żeby odebrać trochę osób wiernych Andrzejowi Dudzie. Ot, cała filozofia…
Najnowsze komentarze (174)
Izu
1 tyg. temu
Trzymaj się Szymon!!!!
Alb3rt
1 tyg. temu
A co to jest jak nie skarga? Wiem można się czepić słowa "formalna", ale ktoś kto straszy że chce być prezydentem powinien zdawać sobie sprawę że takie żale to niestety są "formalne" Pozdrawiam
gość
1 tyg. temu
Tak wygląda teraz walka polityczna, w którą Kościół jest też głęboko zaangażowany i nawet tego nie ukrywa. Próba nieudzielenia komunii, straszenie dziecka policją, to są nieakceptowalne postawy wśród księży.
Mmnk
1 tyg. temu
Mmmmm
Gosc
1 tyg. temu
Z czym do ludu kmiocie?
Gosc
1 tyg. temu
Z czym do ludu kmiocie?
Dzedsds
1 tyg. temu
Księża nie wyznaczają katolicyzmu, nie mają Boskiego natchnienia, bo gdyby mieli mogliby pisać kolejne części Biblii. Są tylko interpretatorami Pisma Świętego, mogą być przekonujący lub nie. Gdy nie są ponoszą porażkę....do której nie potrafią się przyznać. I wtedy jest udawanie, czyli najczęstsza postawa katolika.
Wojtas.
1 tyg. temu
Kościół katolicki jest śmieszny. W naszych czasach nie powinno się posyłać dzieci na religię. A religia w szkole? Przecież to jest zaprzeczenie nauki. Trzeba zwalczać to tępactwo.
matt
1 tyg. temu
dlaczego Hołownia ma twarz 12 letniego ministranta?
Gość
2 tyg. temu
Wyciągają nowe działa Hołownię szkoda że jest kojarzony z tvn i gw
Marta
2 tyg. temu
Zabawne i obłudne stanowisko reprezentuje dzisiaj kościół dlatego coraz więcej ludzi zwłaszcza młodych odsuwa się od niego.tutaj publicznie ojczulek obraził i wykluczył ze wspólnoty człowieka który od lat broni publicznie kościoła i nic złego nigdy przeciwko niemu nie powiedział a za to człowieka który całe życie walczył z kościołem niczym go pochowano z czcią na Powązkach ( mam na myśli Pana Jaruzelskiego oczywiście )
KATOLIK
2 tyg. temu
DO KOSCIOLA NIE CHODZI SIE DLA KSIEDZA TYLKO DLA BOGA
PROROK
2 tyg. temu
KAMPANIE WYBORCZA HOLOWNI SPONSORUJE DOMINIKA KULCZYK MILIARDERKA Z PIENIEDZY Z ZLODZIEJSKIEJ REPRYWATYZACJI W LATACH 90---TYCH
małodobry
2 tyg. temu
ile śniegu musiała wpierdzielić jego matka , aby takiego bałwana ulepić ????
...
Następna strona