Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|
aktualizacja

Zapadł wyrok w sprawie Kajetana P.!

78
Podziel się:

W piątek poznaliśmy prawomocny wyrok w sprawie Kajetana P. Warszawski Sąd Apelacyjny zdecydował o podtrzymaniu decyzji, która zapadła w poprzedniej instancji. Winny morderstwa 30-letniej lektorki języka włoskiego prędko nie wyjdzie na wolność.

Zapadł wyrok w sprawie Kajetana P.!
Zapadł wyrok w sprawie Kajetana P. (East News)

W piątek w mediach ponownie głośno zrobiło się o Kajetanie P. Przypomnijmy, że warszawski bibliotekarz w 2016 roku brutalnie zamordował 30-letnią lektorkę języka włoskiego. Następnie poćwiartował ciało kobiety, przewiózł je do swojego mieszkania na Żoliborzu i podpalił. Po dokonaniu zbrodni P. uciekł na Maltę, gdzie ostatecznie został ujęty przez Interpol. W tym samym roku mężczyzna został uznany za winnego dokonania zabójstwa, w 2021 Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go zaś na dożywocie. Mimo wszystko sprawa Kajetana P. powróciła ostatnio na wokandę.

Jest wyrok w sprawie Kajetana P. Sąd podtrzymał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności

Decyzja sądu w sprawie Kajetana P. zapadła w piątek rano. Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił utrzymać wyrok sądu niższej instancji i ponownie skazał mężczyznę na dożywotnie pozbawienie wolności.

Kajetan P. w 2021 roku został skazany na dożywocie za zabójstwo Katarzyny J. z 2016 roku. Wówczas uznano go również winnym zaatakowania policjanta, który konwojował go w samolocie lecącym z Malty do Polski. Jak przypomina Wirtualna Polska, karę dożywotniego pozbawienia wolności Kajetanowi P. wymierzono pomimo faktu, iż według opinii biegłych w chwili popełniania obydwu czynów miał ograniczoną poczytalność. Mężczyzna miał odbyć karę w systemie terapeutycznym. Zobowiązano go także do zapłacenia 75 tysięcy, zarówno matce, jak i ojcu zamordowanej kobiety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dożywocie dla Kajetana P. Kryminolog o wyroku terapeutycznym i statusie więźnia niebezpiecznego

Wyrok z 2021 roku wzbudził sprzeciw zarówno obrońców Kajetana P., jak i prokuratury. Według wcześniejszych doniesień Interii, obrońcy mężczyzny nazywanego "Hannibalem z Żoliborza" domagali się wówczas całkowitego uchylenia wyroku. Prokuratura zgodziła się zaś z wymiarem kary, jednocześnie jednak zaskarżając wyrok w całości co do kwalifikacji prawnej na niekorzyść Kajetana P. Przedstawiciele prokuratury byli bowiem zdania, że w momencie popełniania zbrodni mężczyzna był poczytalny.

Jak poinformował serwis TVN24, wyrok w sprawie Kajetana P. jest prawomocny. Skazany nie był obecny na sali sądowej. Choć rozprawy toczyły się z wyłączeniem jawności, dziennikarzom przedstawiono krótkie uzasadnienie wyroku. Okazuje się, że członkowie składu sędziowskiego podjęli decyzję niejednomyślnie. Jeden z członków miał bowiem odrębne zdanie na temat wymiaru kary. Argumentację sądu przemawiającą za podtrzymaniem wyroku przytoczyła Interia.

Sąd Apelacyjny uznał, że wymierzona przez sąd okręgowy kara dożywotniego pozbawienia wolności, pomimo ograniczonej poczytalności oskarżonego, uwzględnia w odpowiedni sposób stopień winy, a przede wszystkim stopień społecznej szkodliwości czynu, który w okolicznościach tej sprawy musi być uznany za bardzo wysoki (...) - powiedziała w uzasadnieniu wyroku cytowanym przez serwis sędzia Izabela Szumniak.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(78)
Ada
4 miesiące temu
Mimo wszystko, brawo!!!Nie pomogła mamusia-prokurator, mimo wielkich starań.
Goa
4 miesiące temu
Nie "włoskiej lektorki" tylko lektorki włoskiego. Dziękuję
Izka
4 miesiące temu
Obojętnie jak. Niebezpieczny osobnik musi być izolowany. Mamy prawo do bezpiecznego życia dla nas, naszych bliskich, wszystkich. I tak samo powinno być w sprawie gwałcicieli, domowych katów itp. A nie w zawiasach, 3-4 lata i wychodzi na wolność jeden z drugim, i zasadza się na ofiarę. To tylko w Polsce.
Ella
4 miesiące temu
To i tak za malo. Zdecydowanie za malo...
Leo
4 miesiące temu
I bardzo dobrze…. I tak wszyscy wiedzą że były osoby które próbowały wpłynąć na złagodzenie kary 😏
Najnowsze komentarze (78)
Polka
4 miesiące temu
A powinna być w tym przypadku kara śmierci. Aż mi się nie chce myśleć że takie coś będzie siedzieć bezczynnie za pieniądze ciężko pracujących polskich podatnikow.
Rudolf
4 miesiące temu
To jest syn pani prokurator Kajetan Poznański
sylwia
4 miesiące temu
udało mu się powinna być śmierć za śmierć
Ririr
4 miesiące temu
Jak wyglądało jego dzieciństwo ze taki się stał?
Anna
4 miesiące temu
I do końca życia będzie utrzymywany przez społeczeństwo...są zbrodnie za które powinna się należeć kara śmierci. Zabójstwo, gwałt, pedofila. Po co mamy ich utrzymywać????
Mark
4 miesiące temu
No teraz my podatnicy będziemy go utrzymywać
Asia
4 miesiące temu
Ciekawe jak smakowała i co na to głowa
Mamą
4 miesiące temu
Tylko żeby mamunia tam za parę latek nie mataczyła, że chory itd !
Lilybeth
4 miesiące temu
Dla porownania, jak dziala wymiar sprawiedliwosci w Polsce i w USA. Kajetan zamordowal w lutym 2016r kobiete, pierwsza rozprawa odbyla sie w maju 2018. Prawomocny wyrok zapadl w 2023r!!! Co robil sad przez pierwsze 2 lata? Przeciez tu byla sprawa ewidentna, nie pozostawiajaca watpliwosci. A teraz sprawa lekarza Tomasza Kosowkiego z Florydy, ktory zamordowal 21 marca prawnika. 25 marca zostal aresztowany, 27 marca lawa przysieglych przekazala akt oskarzenia, oskarzajac go o morderswto pierwszego stopnia, a 28 marca prokurator zlozyl wniosek o kare smierci. Tez mozna zapytac co sad robil od 25 marca do 27 marca...no obiboki. W USA nie bawia sie w jakies niepoczytalnosci, no chyba, ze osoba oskarzona miala zdiagnozowane problemy psychiczne juz wczesniej a z przesluchan dodatkowo wynika, ze ten problem nadal istnieje. A w PL, mam wrazenie, ze przy kazdym zabojstwie z urzedu badaja niepoczytalnosc, jakby sam akt zabicia kogos byl oznaka problemow psychicznych. Jak ktos ucieka z miejsca zbrodni, zaciera slady, to gdzie tu niepoczytalnosc, skoro taka osoba wie, ze zrobila cos zlego i dlatego ucieka i zaciera slady. Rozumiem znalezc zabojce przy ofierze, kiwajaca sie, nie majaca rozeznania co sie stalo...tu tak, mozna badac.
Gosia
4 miesiące temu
Czapki z głów za sprawiedliwy wyrok
Anna
4 miesiące temu
Jak matka mogła chcieć zmiany wyrok tym bardziej jako prokurator ? Chyba lepiej aby taki człowiek był w odosobnieniu.
Paula
4 miesiące temu
Niepoczytalny ale wiedzial zeby uciekac na Malte...
Nie wiem tego
4 miesiące temu
PYTANIE: w polskim systemie prawnym dożywocie oznacza rzeczywiste dożywocie czy najdłuższy wyrok ale oznaczający konkretną ilość lat typu 25?
Marta
4 miesiące temu
Chory jest ten świat 🫤
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie